Němci ode dneška razantně zpřísňují tresty za porušení pravidel, o řidičák přijdete jako nic

Německé tresty za porušení pravidel silničního provozu byly dosud českou optikou relativně mírné, zejména pak v případě překročení povolené rychlosti. Od 28. dubna se ale situace podstatně mění.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Němci ode dneška razantně zpřísňují tresty za porušení pravidel, o řidičák přijdete jako nic

28.4.2020 | Petr Prokopec

Němci ode dneška razantně zpřísňují tresty za porušení pravidel, o řidičák přijdete jako nic

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Německé tresty za porušení pravidel silničního provozu byly dosud českou optikou relativně mírné, zejména pak v případě překročení povolené rychlosti. Od 28. dubna se ale situace podstatně mění.

Na svobodné cestování napříč Evropou lze aktuálně zapomenout, a to nikoliv jen kvůli zavedeným restrikcím. Na cizí registrační značky reagují značně podrážděně i samotní lidé, neboť takový pohyb vnímají jako hrozbu. Nicméně i tak je více než jisté, že časem se hranice opět otevřou a turisté již nebudou představovat zdravotní riziko, nýbrž nadité peněženky, které je třeba provětrat. O to se nemusí postarat jen kempy, hotely či restaurace, ale rovněž policisté, zvláště pak němečtí. Země totiž zpřísnila silniční pravidla.

Změny začínají platit ode dneška, tedy úterý 28. dubna. A jak jsme již naznačili, pozitivně je minimálně z českého úhlu pohledu lze vidět jen za předpokladu, že se k našim sousedům vydáte na kole. Cyklisté jsou nově daleko více chráněni. Od teď musíte při jejich objíždění ve městě dodržet 1,5metrovou vzdálenost, mimo město narůstá pak 2 metry.

Vzrostly rovněž pokuty za zastavení na cyklostezce či chodníku, a to z 15 na 100 Eur (cca ze 400 na 2 700 Kč). Mimo to se vozy s hmotností nad 3,5 tuny musí v rezidenčních oblastech pohybovat při zatáčení pouze krokem. Pokud se tak nestane, zaplatí 70 Eur (1 900 Kč) a navíc bude řidiči stržen jeden bod. Totéž platí i v případě onoho parkování, kdy navíc skončila i možnost zastavit na chodníku na maximálně tři minuty.

Jdeme dále, přísnější je i postih za rychlou jízdu. Pokud tedy momentálně překročíte povolený limit o 21 km/h, platíte 80 Eur (2 180 Kč) a navíc přijdete o dva body. Co je ovšem podstatnější, přijít můžete také o řidičský průkaz, a to na jeden měsíc. Podobně je penalizována jízda mimo město rychlostí vyšší než povolenou o minimálně 26 km/h, přičemž dva podobné takové přestupky během 12 měsíců vás o řidičák mohou připravit nadobro.

Zákon se nově věnuje rovněž uličkám pro záchranáře, respektive jejímu nevytvoření. V té chvíli vás totiž může čekat pokuta až 320 Eur (8 700 Kč), stejně jako onen měsíční zákaz řízení. Pokud pak tuto uličku zneužijete, jste na tom víceméně stejně, přičemž pokuty startují minimálně na 240 Eurech (6 500 Kč). Částkou 75 Eur (2 000 Kč) je rovněž pokutováno používání mobilních aplikací proti měření rychlosti.

Němci dále začínají daleko více podporovat elektromobily a sdílené vozy. Pokud tedy zastavíte na místech, která jsou vyhrazena těmto autům, platíte 55 Eur (1 500 Kč). Přitvrzen pak byl i boj proti „pozérům“, kteří už nesmí zbytečně vytáčet motor či jezdit bezdůvodně dopředu či dozadu, jinak je to přijde na 100 Eur (2 700 Kč). Možná nám ty zavřené hranice nakonec až tak vadit nemusí...


Němci ode dneška razantně zpřísňují tresty za porušení pravidel, o řidičák přijdete jako nic - 1 - Nemecko prisnejsi silnicni zakon 2020 duben 01Němci ode dneška razantně zpřísňují tresty za porušení pravidel, o řidičák přijdete jako nic - 2 - Nemecko prisnejsi silnicni zakon 2020 duben 02Němci ode dneška razantně zpřísňují tresty za porušení pravidel, o řidičák přijdete jako nic - 3 - Nemecko prisnejsi silnicni zakon 2020 duben 03Němci ode dneška razantně zpřísňují tresty za porušení pravidel, o řidičák přijdete jako nic - 4 - Nemecko prisnejsi silnicni zakon 2020 duben 04Němci ode dneška razantně zpřísňují tresty za porušení pravidel, o řidičák přijdete jako nic - 5 - Nemecko prisnejsi silnicni zakon 2020 duben 05
Němci přitvrdili silniční zákon. Nově lze za rychlou jízdu přijít o měsíc o řidičský průkaz, což platí také o nevytvoření uličky pro záchranáře. Více chráněni jsou také cyklisté, což přivede i problémy zásobovacím vozům

Zdroj: Focus

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše