Němci vyzkoušeli ojetý Fiat Panda 319. Je to rozumná cesta k dostupnému „normálnímu” autu

Po 13 letech se dál drží v prodeji jako nový vůz a ještě pěkných pár roků v něm zůstane. I to svědčí o jeho atraktivitě, kterou očividně nehatí ani mizerná statistická spolehlivost. V praxi to s ním nakonec nemusí být tak špatné.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Němci vyzkoušeli ojetý Fiat Panda 319. Je to rozumná cesta k dostupnému „normálnímu” autu

3.7.2024 | Petr Prokopec

Němci vyzkoušeli ojetý Fiat Panda 319. Je to rozumná cesta k dostupnému „normálnímu” autu

/

Foto: Fiat

Po 13 letech se dál drží v prodeji jako nový vůz a ještě pěkných pár roků v něm zůstane. I to svědčí o jeho atraktivitě, kterou očividně nehatí ani mizerná statistická spolehlivost. V praxi to s ním nakonec nemusí být tak špatné.

Fiat Panda zůstává jedním posledních aut, která si jako nová můžete koupit za ještě přijatelné peníze. A dál to tak zůstane, protože ve své levné podobě neskončí ještě roky. Přesto nevíme, jestli se pro něj poženete s nadšením, při délce 3 635 mm to rozhodně není jedno auto pro všechno.

Navíc je třeba říci, že jde o morálně už velmi starý vůz. Jeho třetí a stále aktuální generace s interním označením 319 přišla na trh již v roce 2011, a tak tu po technické stránce máme relativně zastaralé auto, ačkoli třeba motory prošly několika modernizacemi, stejně jako třeba palubní elektronika. Základ se ovšem nezměnil, což nakonec někteří začínají vnímat pozitivně v očekávání, že i Fiat je schopen osvědčenou techniku postupně vyladit téměř k dokonalosti.

Statisticky tomu ale mnoho nenasvědčuje. Jde o vůz, který bývá součástí přehledů nejvíc poruchových vozů a v aktuálním TÜV Reportu platí za jedno z nejhůř hodnocených aut navzdory podprůměrnému nájezdu. Přesto v bazarech táhne díky své povaze i nízkým cenám - nejlevnější pojízdné kousky mohou být vaše už za nějakých 30 tisíc Kč. Problémů si za ně ale koupíte dost.

Když se podíváme na detaily statistik, zjistíme, že v případě maximálně tříletých aut přichází kritika sice „jen“ u pětiny aut, ovšem týká se prakticky všech oblastí. Pozor je tedy třeba dávat na motory, podvozek i elektroniku. Ke cti Fiatu je sice třeba zmínit, že většina závad bývá odstraněna během týdne, tím ale chvála víceméně končí. Čím starší totiž italský hatchback je, tím víc práce s jeho návratem na silnici budete mít. Kromě již zmíněného se připravte na možnou nutnost výměny světel, brzd či výfuku.

Ona nízká cena tak může být draze vykoupena. Obecně se proto doporučuje pošilhávat pouze po novější produkci, za kterou již musíte zaplatit minimálně 100 tisíc Kč. Anebo o něco málo víc, pokud chcete maximálně pětiletý vůz s nájezdem pod 100 tisíc kilometrů. Kolegové z německého Auto Bildu otestovali exemplář z roku 2018, se kterým jeho majitel najel jen 22 053 km. Žádné podstatné problémy s ním nejsou, což statistikám trochu odporuje, při opravdu malém nájezdu by to tak ale mělo být.

Také proto autobazar z Lüneburbu za tento vůz požaduje 11 540 Eur, tedy asi 290 tisíc korun. A to už není moc lidová cena. Auta s podobným nájezdem a stářím lze ale pořídit i levněji, často i za méně než 200 tisíc korun, pak se z Paney stává rozumná cesta k dostupnému „normálnímu” autu. A zákazníky si hledá snadno - Panda je zkrátka ikona svého druhu a v bazarech zjevně táhne, nakonec i díky tomu, že její jednoduchá konstrukce „bez nesmyslů” je sympatická stále většímu množství lidí.


Němci vyzkoušeli ojetý Fiat Panda 319. Je to rozumná cesta k dostupnému „normálnímu” autu - 1 - Fiat Panda 2024 oficialni 01Němci vyzkoušeli ojetý Fiat Panda 319. Je to rozumná cesta k dostupnému „normálnímu” autu - 2 - Fiat Panda 2024 oficialni 02Němci vyzkoušeli ojetý Fiat Panda 319. Je to rozumná cesta k dostupnému „normálnímu” autu - 3 - Fiat Panda 2024 oficialni 03
Panda třetí generace se začala vyrábět již před třinácti lety, ani po takové době navíc značka nedokázala kvalitu vychytat na jedničku. Přesto se zdá být dostatečně odolná, aby při svých dalších kvalitách a nízké ceně dávala smysl. Foto: Fiat

Zdroje: Auto Bild, TÜV

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.