Němci razantně zvyšují pokuty za vyhazování věcí z auta, i jediná cigareta vyjde draho

Naši západní sousedé ztratili trpělivost v boji s tímto nešvarem osvětou a sází raději na tvrdé tresty. Za opakovaná porušení zákona hrozí až vězení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Němci razantně zvyšují pokuty za vyhazování věcí z auta, i jediná cigareta vyjde draho

3.9.2019 | Mirek Mazal

Němci razantně zvyšují pokuty za vyhazování věcí z auta, i jediná cigareta vyjde draho

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Naši západní sousedé ztratili trpělivost v boji s tímto nešvarem osvětou a sází raději na tvrdé tresty. Za opakovaná porušení zákona hrozí až vězení.

Na sociálních sítích touto dobou probíhá rozsáhlá spontánní kampaň za snížení znečištění planety odpady. Fotografie oceánů plných smetí lidé komentují se slzami na krajíčku, někteří z nich ale sami neváhají vyhazovat použité kelímky do trávy, nedopalky na silnici, použité baterie do popelnice a pneumatiky klidně nechají na kraji lesa. Trápení s takovými občany přestalo bavit německou vládu, která zpřísnila pokuty právě za tyto prohřešky.

Německo představilo vyšší sankce po zahlcení měst a jejich okolí odpadky, jen v Severním Porýní-Vestfálsku ročně zůstane 16 tisíc tun odpadu blízko venkovských komunikací, okresních silnic i dálnic. Podle výpočtu Technické univerzity v Darmstadtu jsou náklady na úklid jednoho kilometru 9 000 Eur (233 tisíc Kč), což představuje asi 115 milionů Eur (3 miliardy Kč) z rozpočtu kvůli čištění 12 800 kilometrů silniční sítě.

Ministryně životního prostředí Ursula Heinen-Esser uvedla, že: „Veřejný prostor není popelnice,“ a své tvrzení doplnila výzvou ke zvýšení pokut. Finanční tresty v Severním Porýní-Vestfálsku tak narostou až desetinásobně, pouhé vyhození nedopalku z okna by řidiče nebo spolujezdce vyšlo až na 250 Eur (6 500 Kč), stejně jako vyhození drobnějšího odpadu jako kelímek od kávy nebo prázdná krabička po svačině. Podobné zpřísnění dohledu nad čistotou prostředí plánují také v Bádensku-Württembersku, ostatní spolkové země zatím nechtějí být až tak přísné.

Plošná revize pokut je tedy zatím jen ve stadiu úvah, neboť jednotlivé regiony čelí odlišné náročnosti úklidu. Zalesněné úseky kolem cest se vyklízejí jiným způsobem než vybetonovaná náměstí, frekvence znečištění se taktéž liší. Například v Drážďanech se postihy za nepoužití koše zdvojnásobily ze 770 případů v roce 2016 na loňských 1 439 v celkové peněžní výši 33 tisíc Eur (855 tisíc Kč).

V případě závažných či opakovaných prohřešků proti čistotě životního prostředí jde o trestné činy podle zákona o nakládání s odpady. Pokuty rázem rostou do tisíců eur a nejzávažnější případy končí vězením. Přísnější postup schvaluje většina Němců, nedávný průzkum ukázal, že 82,1% Němců s tvrdšími postihy souhlasí.


Němci razantně zvyšují pokuty za vyhazování věcí z auta, i jediná cigareta vyjde draho - 1 - Odpadky u silnic foto 01Němci razantně zvyšují pokuty za vyhazování věcí z auta, i jediná cigareta vyjde draho - 2 - Odpadky u silnic foto 02Němci razantně zvyšují pokuty za vyhazování věcí z auta, i jediná cigareta vyjde draho - 3 - Odpadky u silnic foto 03Němci razantně zvyšují pokuty za vyhazování věcí z auta, i jediná cigareta vyjde draho - 4 - Odpadky u silnic foto 04Němci razantně zvyšují pokuty za vyhazování věcí z auta, i jediná cigareta vyjde draho - 5 - Odpadky u silnic foto 05Němci razantně zvyšují pokuty za vyhazování věcí z auta, i jediná cigareta vyjde draho - 6 - Odpadky u silnic foto 06Němci razantně zvyšují pokuty za vyhazování věcí z auta, i jediná cigareta vyjde draho - 7 - Odpadky u silnic foto 07Němci razantně zvyšují pokuty za vyhazování věcí z auta, i jediná cigareta vyjde draho - 8 - Odpadky u silnic foto 08
Úklid odpadků stojí Němce miliardy korun, proto zvyšují pokuty za jakékoliv znečištění ulic. Zatím jde jen o regionální opatření

Zdroj: Auto Bild

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše