Němci chtějí zvýšit pokuty za porušení pravidla, kterým se řídí více než kdo jiný

V Evropě byste asi nenašli národ, který pravidla ctí tak moc jako Němci. A znát je to i na silnici při vytváření takzvané záchranářské uličky. Němečtí řidiči ji tvoří spolehlivě, některým to ale není dost.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Němci chtějí zvýšit pokuty za porušení pravidla, kterým se řídí více než kdo jiný

24.11.2018 | Mirek Mazal

Němci chtějí zvýšit pokuty za porušení pravidla, kterým se řídí více než kdo jiný

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V Evropě byste asi nenašli národ, který pravidla ctí tak moc jako Němci. A znát je to i na silnici při vytváření takzvané záchranářské uličky. Němečtí řidiči ji tvoří spolehlivě, některým to ale není dost.

Němečtí politici chtějí zvýšit pokuty pro řidiče, kteří nedokázali včas poskytnout náležitý prostor vozidlům záchranného systému. Návrh hovoří o poměrně drastickém zvýšení finančního postihu až na 2 000 Eur (asi 52 tisíc Kč) a reaguje na výsledky studie, která poukázala na nedostatky ve stávající praxi. Podle výzkumu přijíždějí záchranné složky k případům zbytečně pozdě, čtyři z pěti sanitních vozidel se zdrží v průměru pět minut více, než by musely.

Zdržení padá na bedra právě řidičům, kteří zapomněli včas vytvořit záchranářskou uličku (v Německu Rettungsgasse). Klíčové pravidlo všech komunikací přitom zrovna Němci respektují ze všech nejvíce. Dovedou spořádaně stát na krajnici i dlouhé kilometry bez výjinky, nešvarem se ale stává rozšíření chytrých mobilních telefonů. Část řidičů si stále častěji natáčí nehody na mobilní telefon a na vytvoření volného pruhu zapomínají.

Zjištění pochází z průzkumu německého Červeného kříže (DRK), který letos v létě oslovil 96 záchranných týmů celé země. „Tyto údaje jsou hrozné. Zvláště, když mluvíme o lidském životě, v němž se počítá každá sekunda,“ řekla Gerda Hasselfeldtová, prezidentka DRK.

Po celostátní debatě o nárůstu počtu úmrtí na německých dálnicích byly před rokem zvýšeny sankce z 20 na 320 Eur (z 520 na 8 320 Kč). Nejhorší případy navíc mohou skončit odebráním řidičského průkazu. Někteří ale zjevně mají pocit, že tresty nejsou dost přísné, alespoň ne pro zamezení fotografování nebo natáčení s úmyslem sdílet takové záběry na sociálních sítích. Například loni zemřelo 18 lidí při požáru autobusu na dálnici v Münchbergu, přičemž záchranáři částečně obviňovali blokující řidiče, kteří si tragickou událost filmovali.

V Bavorsku jedna policejní jednotka vzkázala řidičům: „Respektujte důstojnost mrtvých a zraněných! Přestaňte natáčet videa a fotografovat nehodové scény scén a nešiřte je na sociálních médiích. Nejenže se rozptýlíte a způsobíte další nehody, měli byste přemýšlet o tom, co kdyby vaše rodina a přátelé byli součástí nehody? Jak byste se cítili, kdybyste se dozvěděli o smrti někoho blízkého ze sociálních sítí?“ A mají pravdu.

Politici plánují zvýšení pokut v naději, že tím chování motoristů zlepší. Ministr vnitra Dolního Saska Boris Pistorius pochybuje o efektivitě současných trestů - výše finančního postihu se mu ale zdá nedostatečná. S ohledem na zmíněnou argumentaci lze očekávat, že zpřísnění postihů bude hladce schváleno. Jestli ovšem povede ke zlepšení už teď relativně velmi dobré situace, je otázkou, kterou zodpoví jen čas.


Němci chtějí zvýšit pokuty za porušení pravidla, kterým se řídí více než kdo jiný - 1 - nemecka zacpa rettungsgasse 02Němci chtějí zvýšit pokuty za porušení pravidla, kterým se řídí více než kdo jiný - 2 - nemecka zacpa rettungsgasse 03Němci chtějí zvýšit pokuty za porušení pravidla, kterým se řídí více než kdo jiný - 3 - Zachranarska ulicka Nemecko 03Němci chtějí zvýšit pokuty za porušení pravidla, kterým se řídí více než kdo jiný - 4 - Zachranarska ulicka Nemecko 04Němci chtějí zvýšit pokuty za porušení pravidla, kterým se řídí více než kdo jiný - 5 - Zachranarska ulicka Nemecko 05Němci chtějí zvýšit pokuty za porušení pravidla, kterým se řídí více než kdo jiný - 6 - Zachranarska ulicka Nemecko 06Němci chtějí zvýšit pokuty za porušení pravidla, kterým se řídí více než kdo jiný - 7 - Zachranarska ulicka Nemecko 07Němci chtějí zvýšit pokuty za porušení pravidla, kterým se řídí více než kdo jiný - 8 - Zachranarska ulicka Nemecko 08Němci chtějí zvýšit pokuty za porušení pravidla, kterým se řídí více než kdo jiný - 9 - Zachranarska ulicka Nemecko 09Němci chtějí zvýšit pokuty za porušení pravidla, kterým se řídí více než kdo jiný - 10 - Zachranarska ulicka Nemecko 10Němci chtějí zvýšit pokuty za porušení pravidla, kterým se řídí více než kdo jiný - 11 - Zachranarska ulicka Nemecko 11Němci chtějí zvýšit pokuty za porušení pravidla, kterým se řídí více než kdo jiný - 12 - Pokuty za zachranarskou ulicku Nemecko 01
Němečtí politici chtějí zvýšit pokuty za nevytvoření záchranářské uličky, třebaže jsou to právě Němci, jejichž respekt k tomuto pravidlu zbytek světa obdivuje. Nově má za neumožnění průjezdu záchranářských vozidel činit pokuta v přepočtu až 52 tisíc korun

Zdroj: The Guardian

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.