Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy

Všichni tušíme, že koupě nejnovějšího limitovaného Porsche nejspíše nepřinese finanční ztráty, ale kdo na něj má? Díky bláznění po všem už nedostupném se dnes dají koupit i mnohem levnější vozy, které neztratí hodnotu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy

31.7.2019 | Mirek Mazal

Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy

/

Všichni tušíme, že koupě nejnovějšího limitovaného Porsche nejspíše nepřinese finanční ztráty, ale kdo na něj má? Díky bláznění po všem už nedostupném se dnes dají koupit i mnohem levnější vozy, které neztratí hodnotu.

Nejen limitované edice moderních aut nebo vzácné veterány mohou posloužit k rozmnožení celoživotních úspor. I podstatně obyčejnější vozy, které se pořád hodí do každodenního provozu, mohou být lecčím, jen ne ekonomickou sebevraždou. Správně vybrané modely mohou prvotní finanční investici s odstupem času více než vrátit vyšší prodejní cenou. Záleží jen na ideálním načasování koupě vhodného vozu, jehož cena pak už nikoli klesá, ale roste.

Několik tipů na dobrou investici jsme v minulosti přinesli několikrát, nyní nastal čas na další kolo. Znovu jsme vsadili na údaje německé firmy Classic Data, která dlouhodobě sleduje vývoj cen stovek starších modelů aut trzích Evropy a dokáže tak nejlépe vytipovat moment, kdy ten či onen typ zřetelně přestane klesat na ceně a začne mířit opačným směrem. V takový moment je třeba zatroubit k útoku, vůz koupit a klidně se i navzdory pravidelnému používání těšit tomu, že jeho hodnota v průběhu času roste.

Takových aut je vzhledem k náladám na dnešním trhu v nabídce stále více, proto se také k tomuto tématu poněkolikáté vracíme. Dnes tu máme další desítku kousků, které jsme z těch aktuálně nabízejících se vybrali s tím, že by vás mohly zaujmout díky své přetrvávající využitelnosti jako běžných aut a cenám, které lze stále označit za rozumné. Na většinu těchto výjimečných strojů vám tak bude stačit méně peněz než na docela obyčejné nové auto.

1. Porsche 968

Vlastnit Porsche je snem snad každého skutečného automobilového nadšence. Ceny za jakoukoli verzi modelu 911 zatím atakují nedosažitelné sféry, ale existuje jiná zajímavá alternativa. Tou není nic jiného než Porsche 968 s ideálním rozložení hmotnosti díky motoru před řidičem a převodovce vzadu. Třílitrový motor si více rozumí s manuálem, ale k sehnání jsou i levnější automaty. Investice si vyžádá cca 20 tisíc Eur (513 tisíc Kč) za pěkný kus, do budoucna by ale měly být jen dražší. Nabídka je omezená, ale vyplatí se hledat.


Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 1 - porsche 968 na prodej 04Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 2 - porsche 968 na prodej 06Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 3 - porsche 968 na prodej 09

2. Honda S2000

Debut S2000 degradoval MX-5 a SLK do role roadsterů pro muže procházející krizí středního věku. Dvoulitrový čtyřválec motorem s přirozeným nasáváním vzduchu točil až 9 000 ot./min. Plusem byl kvalitní podvozek, extrémně přímé řízení a velmi krátké řazení manuální převodovky. Zábava na celé odpoledne vyjde při koupi minimálně na 20 tisíc Eur (513 tisíc Kč), s velkým štěstím bude stačit o pár tisíc Eur méně. Ceny pěkných kusů se budoucna mohou rychle i zdvojnásobit.

Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 4 - Auto jako investice foto 01Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 5 - Auto jako investice foto 02Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 6 - Auto jako investice foto 03

3. BMW M5 (E39)

Třetí generace modelu M5 byla k dispozici mezi lety 1998 a 2003. Prodalo se ji asi 20 500 kusů a dodnes jich v originálním stavu bez unavené techniky vydržela jen hrstka. První V8 v autě divize M vydrží hodně, až do odtajnění nástupce byla M5 E39 s 400 koňmi nejsilnější pětkou všeho dob. Nikdy nebylo potřeba přemýšlet nad volbou převodovky, protože byl k dispozici pouze manuál. Ruční řazení ve spojení s pohonem jen zadních kol poháněných atmosférickým agregátem je už teď exkluzivní záležitostí a bud jí stále více. Doby, kdy dokonalé kousky stály kolem 500 tisíc Kč, jsou pryč, za podobnou či o něco vyšší sumu ale pořád seženete slušné exempláře skoro s jistotou růstu hodnoty.

Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 7 - levne v8 bmw m5 e39 02Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 8 - levne v8 bmw m5 e39 05Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 9 - levne v8 bmw m5 e39 06

4. Nissan 350Z

Rychlé kupé může snadno držet krok s mnohem dražšími a slavnějšími konkurenty jako Porsche Cayman nebo BMW Z4. Vidlicový šestiválec je uložen až za přední nápravou, je spojen s manuálem a výhradním pohonem zadních kol. Majitelé vytýkali Nissanu za pomalé dodávání náhradních dílů, některé součástky se dost prodražily. Ceny ojetin by už neměly padat na hlubší dno, zájemci postačí cca 15 tisíc Eur (385 tisíc Kč) na dobrý kus s perspektivou. Například srovnatelný Cayman je dnes o statisíce dražší záležitost.

Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 10 - Auto jako investice foto 04Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 11 - Auto jako investice foto 05Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 12 - Auto jako investice foto 06

5. Jaguar XK8 Coupé

První generace označená X100 se vyráběla od roku 1996. Někomu se může zdát retro design příliš staromódní, ale pod dlouhou kapotou s oblými tvary je ukryt osmiválec (proto název XK8). Znalci byli překvapeni mnohem přesnějším a pevnějším zavěšením. Kromě obvyklého luxusu novinka přinesla i novou dynamiku, s níž byl 4,76 metru dlouhé kupé ambiciózně hbité. Méně udržované vozy dne stojí zhruba 10 tisíc Eur, ale lepší bude sáhnout do tajných úspor a vydat tři tisíce navíc. Modely za 13 tisíc Eur (335 tisíc Kč) mají velkou šanci na slušné zhodnocení.

Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 13 - Auto jako investice foto 07Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 14 - Auto jako investice foto 08Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 15 - Auto jako investice foto 09

6. Audi RS6 plus

Líbivé kombi vypadá navenek jako klasický typ RS6, ale označení plus nabízí limitovanou edici 999 jednotek ve jménu slušného navýšení výkonu. Přeplňovaný osmiválec produkoval parádních 353 kW (480 koní). Audi přidalo aktivní podvozek a tlumiče s centrálním válcem omezujícím náklony automobilu. Tato kombinace byla možná pouze u prodloužené verze Avant (tehdejší RS6 se vyráběla i jako sedan), která vyšla na zhruba 132 tisíc Eur (aktuálně 3,4 milionu Kč). Schůdných ojetin je jako šafránu a částka 41 tisíc Eur (1,05 milionu Kč) je v dnešním přehledu nejvyšší. Přesto má i ta do budoucna jen růst.

Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 16 - Auto jako investice foto 10Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 17 - Auto jako investice foto 11Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 18 - Auto jako investice foto 12

7. Audi A2

Audi A2 nikdy nebylo prodejním trhákem zejména kvůli nadstandardní ceně přes 20 tisíc Eur (dnes 513 tisíc Kč). Dnes jsou bazarové kusy k máni za pětinu i se slušnou výbavou. První majitelé si mohli vybrat například kožený interiér, sedmnáctipalcová litá kola, panoramatickou střechu nebo navigaci. Malý kříženec MPC a crossoveru si zaslouží místo mezi nadějnými investicemi, protože je rozměrově kompaktní, přitom nabídne pohodlné svezení pro čtyři dospělé osoby.

Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 19 - Audi A2 1999 2005 12Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 20 - Audi A2 1999 2005 15Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 21 - Audi A2 1999 2005 19

8. Lancia Thesis

Exotický zástupce vyšší střední třídy nelahodí oku každého motoristy. Zvláštní proporce a k tomu vysoce kvalitní interiér včetně jemné kůže, pravého dřeva a hliníku je nyní k dispozici za výhodnou cenu. V rozmezí od 5 do 6 tisíc Eur (128 až 154 tisíc Kč) se pohybují zajímavé nabídky, ale je potřeba si pohlídat dodržování celkem náročných servisních úkonů. Odměnou je ovšem plavná jízda v něčem, co nestojí na každém parkovišti a pochopitelně postupně rostoucí cena.

Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 22 - lancia thesis dalsich10nikdo 01Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 23 - lancia thesis dalsich10nikdo 04Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 24 - lancia thesis dalsich10nikdo 06

9. Renault Clio 2.0 16V

Zdánlivě obyčejný třídveřový hatchback s kosočtvercem na přídi asi nebude pro běžného konzumenta dobrým nápadem na rozmnožení financí, ale dva výfuky uprostřed nárazníku mohou značit pravý opak. Pod kapotou silné verze se totiž ukrývá dvoulitr schopný zahýbat s lehkým autem po vzoru mnohem dražších a výkonnějších konkurentů. Oceňované a přesto nedoceněné Clio 2,0 16V se drží u nejnižší hranice prodejní ceny, vždyť 7 300 Eur (187 tisíc Kč) je pohodová suma za auto se zrychlením z 0 na 100 km/h za 7,1 sekundy.

Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 25 - Auto jako investice foto 13Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 26 - Auto jako investice foto 14Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 27 - Auto jako investice foto 15

10. Volkswagen Lupo GTI

Další malá střela uzavírá naše dnešní investiční okénko. Lupo GTI je snad škoda ničit na zatočených okreskách, ale ve chvíli pořízení musí být jasné dilema mezi uložením do depozitáře kvůli budoucímu zhodnocení a ježděním na plný plyn. Hliníkové dveře, kapota a blatníky zaručují nízkou hmotnost pod tisíc kilo, což zaručuje hbité reakce na plynový pedál. Trumfem navíc je levná údržba spolu s nízkou kupní cenou 7 500 Eur (192 tisíc Kč) za slušný kus, která už nemá být nižší.

Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 28 - Auto jako investice foto 16Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 29 - Auto jako investice foto 17Ojetá auta, na kterých už neproděláte: Na ceně dnes stoupají i dostupné vozy - 30 - Auto jako investice foto 18

Zdroj dat: Classic Data

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše