Padělané zapalovací svíčky vám mohou zničit motor, poznat je přitom skoro nejde

Podvodníci se zjevně nezastaví před ničím. Po padělaných olejích nebo žárovkách se nezdráhají prodávat ani falsa originálních zapalovacích svíček, které zdaleka nemají vlastnosti originálu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Padělané zapalovací svíčky vám mohou zničit motor, poznat je přitom skoro nejde

6.1.2021 | Mirek Mazal

Padělané zapalovací svíčky vám mohou zničit motor, poznat je přitom skoro nejde

/

Foto: FCAI

Podvodníci se zjevně nezastaví před ničím. Po padělaných olejích nebo žárovkách se nezdráhají prodávat ani falsa originálních zapalovacích svíček, které zdaleka nemají vlastnosti originálu.

Australská komora automobilového průmyslu (FCAI) informuje o tom, že se ve světě množí výskyt padělaných zapalovacích svíček renomovaných značek, které v konečném důsledku mohou i zničit motor auta. Australské úřady se potýkají hlavně s pašováním padělaných dílů firmy NGK, které jsou nabízeny jako originální komponenty značek Honda, Nissan, Mazda a Toyota. Ale není to jediná často kopírovaná značka.

FCAI konstatuje, že v době pandemie vzrostla intenzita používání soukromých aut a současně se více náhradních dílů začalo prodávat online. Právě kombinace těchto dvou faktorů přispěla k tomu, že trh s plagiáty vzkvétá jako nikdy dříve.

Nebezpečné zapalovací svíčky jsou dostupné hlavně v internetových obchodech. Z testů FCAI vyplývá, že dokonce 60 % ze svíček zakoupených náhodně na internetu byly napodobeniny, které používaly materiály zřetelně nižší kvality a horší konstrukci ve srovnání s originálními díly. Takový prodej přitom nemusel být záměrem provozovatele e-shopu, byl jen posledním v řetězci dodavatelů.

Australané upozorňují, že zdařilé kopie jsou pouhým okem nerozeznatelné od produktů pravých výrobců. Falšované součástky jsou zabalené v kopiích originálních obalů a samy vypadají téměř stejně, jako původní zboží. Jejich „pitva” ale odhalí mnohé odlišnosti, které mají podstatný vliv na jejich fungování, zejména pak v náročnějších režimech jízdy.

„Padělané zboží nízké kvality by mohlo stát řidiče tisíce dolarů (1 australský dolar je asi 16,5 Kč - pozn. red.) v nákladech na opravy motorů,“ napsala komora do oficiálního prohlášení. Podle něj jsou potenciálně ohroženi všichni zákazníci. „Nejlepší způsob, jak se vyhnout padělání? Ujistěte se, že jsou vaše díly zakoupeny v síti autorizovaných prodejců,“ konstatuje instituce.

Nedostatky falzifikátů se projevují špatným zapalováním ve válci a brzkým přehřátím svíček. Řidiči mohou vnímat zhoršený chod motoru, razantní pokles výkonu nebo špatné startování. Pokoušet štěstí podezřele levným zbožím skutečně není radno. „Máme odborníky, kteří zkoumají krabičky a zapalovací svíčky, a dokonce i oni stěží rozeznají rozdíly. Nebudete vědět, že je to falsum, dokud nebude příliš pozdě,“ zdůraznil Weber.

Falešné svíčky se připojují k padělaným olejům, olejovým filtrům, žárovkám, brzdovým komponentům, diskům kol a k dalším dílům, které parazitují na zavedených značkách a ohrožují zákazníky. Dotčené firmy spolupracují s obchodníky na odstranění nekvalitních dílů z trhu, spolupracují ale jen ti, kteří takové zboží nakoupili nevědomě. A to nebude zdaleka každý obchodník s falsy - podstatná část z nich musí minimálně tušit, že jim pochybní dodavatelé neobvykle levných komponentů prodávají něco jiného, než co tvrdí, že prodávají. Nakupujte tedy skutečně jen u toho, komu důvěřujete na základě dřívějších zkušeností či věrohodných referencí, jinak se můžete spálit.


Padělané zapalovací svíčky vám mohou zničit motor, poznat je přitom skoro nejde - 1 - Padelane zapalovaci svicky foto 01Padělané zapalovací svíčky vám mohou zničit motor, poznat je přitom skoro nejde - 2 - Padelane zapalovaci svicky foto 02Padělané zapalovací svíčky vám mohou zničit motor, poznat je přitom skoro nejde - 3 - Padelane zapalovaci svicky foto 03Padělané zapalovací svíčky vám mohou zničit motor, poznat je přitom skoro nejde - 4 - Padelane zapalovaci svicky foto 04Padělané zapalovací svíčky vám mohou zničit motor, poznat je přitom skoro nejde - 5 - Padelane zapalovaci svicky foto 06
Falešné zapalovací svíčky je od originálu často velmi obtížné rozeznat, přitom falešný díl může způsobit škody za desítky tisíc korun jako nic. Náhradní díly na auto je tak nutné nakupovat u ověřeného prodejce nenabízejícího podezřele levné zboží. Foto: FCAI

Zdroj: FCAI

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.