Policie má novou zbraň, řidiče bude špehovat neoznačeným kamionem

Není to vtip. Policie ve Velké Británii bude jezdit neoznačeným náklaďákem, z jehož kabiny bude kamera „preventivně nahlížet” do ostatních aut.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Policie má novou zbraň, řidiče bude špehovat neoznačeným kamionem

16.2.2015 | Marek Bednář | 9 příspěvků

Policie má novou zbraň, řidiče bude špehovat neoznačeným kamionem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Není to vtip. Policie ve Velké Británii bude jezdit neoznačeným náklaďákem, z jehož kabiny bude kamera „preventivně nahlížet” do ostatních aut.

Britské dálnice a hlavní silnice bude brázdit nový policejní vůz, který bude nenápadně sledovat chování řidičů. Že to není nic nového? V obecné rovině nikoli, v tomto případě ale nepůjde o vůz osobní, ale nákladní. Řidiče, které policisté v kamionu přistihnou při porušování regulí, budou hned pokutovat. Očekávány jsou až tisíce rozdaných pokut ročně, samozřejmě pod hávem snahy o prevenci nebezpečného chování na silnicích.

V kabině náklaďáku budou sedět dva policisté, jeden za volantem, druhý na místě spolujezdce. Ten bude v rukou mít kameru, kterou bude natáčet řidiče automobilů v okolí. Vůz nebude nijak označen policejními barvami, bude ale mít policejní doprovod, který se však má držet dál. Pokud posádka náklaďáku zjistí a zaznamená přestupek, onen doprovod, konkrétně údajně dva motocykly a auto, dotyčného řidiče zastaví a budou se mu snažit uložit pokutu či jiný trest.

Pozice vysoko nad asfaltem, kterou nákladní vůz nabízí, je důležitá. Právě do automobilů s kabinou ve větší výšce, tedy z největší části do podobných náklaďáků, mají policisté tímto způsobem nahlížet. Do osobního automobilu není z takovéto výšky moc vidět, pokud jsou vozy v těsné blízkosti.

Policie pochopitelně hovoří o prevenci a vykořenění nevhodného chování za volantem, nicméně všechno ukazuje na to, že se budou snažit z motoristů dostat co nejvíce peněz na všemožných pokutách. Už samo nahlížení s kamerou do kabiny automobilu říká mnohé a fakt, že nákladní vůz nebude nijak označený, hovoří podobně.

Zkušební provoz z loňského jara v okolí Londýna se „osvědčil” (opak se v případě policejních experimentů ještě nestal...) , za tři měsíce bylo odhaleno 462 přestupků. Co tvořilo většinu z nich, asi překvapivé nebude - 179 lidí používalo mobilní telefon, 126 lidí nebylo připoutáno a 86 lidí „nemělo nad vozidlem dostatečnou kontrolu” či „nevěnovalo řízení dostatečnou pozornost”. Do těchto dvou definic toho jde vměstnat spousta; kdyby byl policista dostatečně kreativní, snad by se mu podařilo sem zařadit i ladění rádia nebo řízení jednou rukou.

Oproti tomu skutečně nebezpečné přestupky byly odhaleny v jednotkách případů. Špatně zabezpečený náklad se objevil třikrát, překročení povolené doby řízení dvakrát a porušení pravidel pro užití více pruhů na dálnici jednou, stejně jako jízda na červenou a jízda odstavným pruhem. Kuriozitou může být, že jeden řidič si za volantem čistil zuby a jiný četl noviny v pomalu jedoucí koloně.

Špehovací náklaďák bude v Británii jen jeden, bude pronajatý od automobilky MAN, a všech 45 policejních sborů v Anglii si ho bude půjčovat. Nebude také jezdit po menších okreskách, má se omezit na dálnice a silnice první třídy. Také pravděpodobně nebude sledovat osobní auta, ale to nejspíš jen proto, že do nich dostatečně neuvidí; dá se očekávat, že když se posádce podaří zahlédnout telefonujícího řidiče SUV, odjet ho nenechá.

Tento na papíře preventivní, v realitě silně represivní program má být spuštěn na konci března. Jak stojí i výše, vloni za tři měsíce odhalil 462 přestupků. Nevíme však, jak moc v dané době poklesl počet úmrtí či počet nehod na britských silnicích, domníváme se však, že pokud vůbec, nebylo to díky jednomu náklaďáku s všetečným okem v kabině...


Policie má novou zbraň, řidiče bude špehovat neoznačeným kamionem - 1 - britsky fizl nakladak 01
Kamera má nahrát přestupek řidiče ve druhém autě

Policie má novou zbraň, řidiče bude špehovat neoznačeným kamionem - 2 - MAN truck police Great Britain 01Policie má novou zbraň, řidiče bude špehovat neoznačeným kamionem - 3 - MAN truck police Great Britain 02Policie má novou zbraň, řidiče bude špehovat neoznačeným kamionem - 4 - MAN truck police Great Britain 03
Podoba vozu pochopitelně známa není, čekejme ale něco takového

Zdroj: Auto Express

Marek Bednář

Diskuze 9 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše