Praktický test odhalil, jak moc dlouho se nabijí elektromobily z běžných zásuvek

Pokud máte obavy z toho, že případné přesednutí do auta na elektrický pohon omezí vaši mobilitu, tento test vás jistě neuklidní. Na prodloužení dojezdu o pár set kilometrů můžete čekat i dny.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Praktický test odhalil, jak moc dlouho se nabijí elektromobily z běžných zásuvek

14.4.2019 | Petr Prokopec

Praktický test odhalil, jak moc dlouho se nabijí elektromobily z běžných zásuvek

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud máte obavy z toho, že případné přesednutí do auta na elektrický pohon omezí vaši mobilitu, tento test vás jistě neuklidní. Na prodloužení dojezdu o pár set kilometrů můžete čekat i dny.

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají, říká se. Platí to samozřejmě také o elektromobilech, v jejichž případě jedním z klíčových faktorů je dojezd kombinovaný s dobou potřebnou pro dobití baterií. Výrobci přitom v poslední době zmiňuje stále kratší dobu, mnohdy vám tak během „tankování“ nestihne ani vystydnout káva. Je ovšem třeba počítat s tím, že v daný moment rozhodně nemáte k dispozici stoprocentní kapacitu akumulátorů. A především: s něčím takovým rozhodně nemůžete počítat ve chvíli, kdy elektromobil píchnete do domácí zásuvky.

Je totiž třeba si uvědomit, že moderní elektronika počítající s integrovanými obvody a bateriemi potřebuje ke svému chodu stejnosměrný proud (DC). Domácnosti jako takové však používají proud střídavý (AC). Pokud tedy chcete elektromobil strčit do běžné zásuvky, bez obav tak můžete učinit, neboť každý má integrovaný měnič proudu. Nicméně rychlost dobíjení tím bude značně omezena, zvláště pokud disponujete pouze jednofázovou zásuvkou.

Limity elektrického výkonu mají i samotné palubní nabíječky, přičemž momentálně asi nejběžnějším typem je zařízení schopné odebrání maximálně 3,7 kW za hodinu. Pokud byste tedy k takové zásuvce připojili třeba Teslu P100D s bateriemi o kapacitě 100 kWh, po dva dny ji nemůžete odpojit, jinak nebudete mít k dispozici plný dojezd. Pokud použijete třífázové napětí, výkon zvednete na 11 kW, i tak se ale bavíme o více jak 10 hodinách čekání na energii, o kterou při aktivnější jízdě přijdete za zlomek tohoto času. A ne v každém domě se k takovému elektrickému výkonu vůbec dostanete.

Pokud chcete disponovat alespoň 80procentní kapacitou po několika desítkách minut, nemáte jinou možnost, než využít dobíjení pomocí stejnosměrného proudu. K tomu slouží speciální stanice, jenž sice odebírají proud střídavý, ovšem ihned jej mění a do vozu již posílají jako stejnosměrný. Dojde tedy k vynechání palubní nabíječky a baterie se dobíjejí i za desítky minut, ani s něčím takovým ale nelze počítat v každém domě.

Zapamatovat si navíc musíte, že v daný moment nemáte k dispozici plnou kapacitu akumulátorů, ale pouze 80procentní. Dáno je to tím, že baterie jsou složené ze článků, u kterých je dobíjení zpočátku velmi rychlé. Ovšem jakmile se blížíte k maximální kapacitě, dochází k výraznému zpomalení, důvody jsme probírali dříve. Doba strávená u stojanu by se tím ale opětovně začala prodlužovat, proto výrobci danou fázi rovnou vypouštějí.

Všechno to nejsou jen teoretické výpočty, ale výsledky praktického testu australského Car Advice, který si dal tu práci a změřil skutečný čas potřebný k úplnému nabití jednotlivých modelů z různých typů zásuvek a nabíječek. Kompletní přehled najdete v tabulce níže, ke které Australané dodávají, že většina lidí nemá k dispozici víc než ty nejdéle trvající způsoby. A změnit tento stav nebude tak snadné, jak si někteří myslí nebude tak snadné, jak si někteří myslí, i to jsme nedávno probírali.

Doba potřebná k dobití elektromobilů je tedy sice stále kratší, ovšem ne bez dalších investic či obětí, které často mohou být realizovatelné velmi obtížně, pokud vůbec.


Praktický test odhalil, jak moc dlouho se nabijí elektromobily z běžných zásuvek - 1 - CarAdvice dobijeni elektromobilu 2019 srovnani 01
Car Advice praktickým testem ukázal, za jak dlouho se skutečně nabijí elektromobily

Praktický test odhalil, jak moc dlouho se nabijí elektromobily z běžných zásuvek - 2 - CarAdvice dobijeni elektromobilu 2019 srovnani 02
Klasické zásuvky vám zaberou enormně dlouhou dobu...

Praktický test odhalil, jak moc dlouho se nabijí elektromobily z běžných zásuvek - 3 - CarAdvice dobijeni elektromobilu 2019 srovnani 03Praktický test odhalil, jak moc dlouho se nabijí elektromobily z běžných zásuvek - 4 - CarAdvice dobijeni elektromobilu 2019 srovnani 04Praktický test odhalil, jak moc dlouho se nabijí elektromobily z běžných zásuvek - 5 - CarAdvice dobijeni elektromobilu 2019 srovnani 05
...na rozdíl od rychlodobíjecích stanic, za které je ovšem třeba připlácet a někde vám vůbec nemohou být k dispozici

Praktický test odhalil, jak moc dlouho se nabijí elektromobily z běžných zásuvek - 6 - CarAdvice dobijeni elektromobilu 2019 srovnani 06Praktický test odhalil, jak moc dlouho se nabijí elektromobily z běžných zásuvek - 7 - CarAdvice dobijeni elektromobilu 2019 srovnani 07
Nejrychleji máte aktuálně „dotankováno” u Superchargerů Tesly, ty vám ale doma nepostaví už vůbec

Zdroj: Car Advice

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše