Toto je nejčastější chyba při čištění auta. Vyvarovat se jí není těžké

Venku je zas krásně a vyčistit si auto má znovu smysl jako už měsíce ne. Spousta z nás ho tak bude chtít mít čisté pořád, jenže... to je právě ten problém.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Toto je nejčastější chyba při čištění auta. Vyvarovat se jí není těžké

20.7.2024 | Petr Miler

Toto je nejčastější chyba při čištění auta. Vyvarovat se jí není těžké

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Venku je zas krásně a vyčistit si auto má znovu smysl jako už měsíce ne. Spousta z nás ho tak bude chtít mít čisté pořád, jenže... to je právě ten problém.

Pro spoustu lidí je mytí auta prostě chvíle, kdy zajedou do myčky a nechají svůj vůz ojezdit kartáči. Pro ty, kteří mají auto jako svého koníčka, je jeho mytí rituál a do mycí linky by jeli leda za trest. Radši si auto myjí sami a obvykle dosáhnou lepších výsledků. Ovšem, musí to dělat správně - pokud chybují, mohou napáchat více škody než užitku.

Psali jsme o chybách při mytí auta, ale ta nejčastější, které se může dopouštět nejeden nadšenec, mezi nimi nebyla. Pravda, je nejčastější podle kolegů z amerického Autoblogu, ale jejich závěr dává smysl a s jarem má smysl si jej připomenout. Tím problémem je přehnaná snaha udržovat auto pořád čisté, za všech okolností a jakýmikoliv prostředky.

To totiž často vede k tomu, že člověk vezme papírový kapesník a něco - cokoliv - z auta utře. V takovou chvíli nemá pod kapesníkem žádnou lubrikaci, což znamená, že veškerý prach, který kapesníkem posbírá, působí na lak jako smirkový papír. Výsledkem jsou ony časté vlasové škrábance, viditelné pouze na přímém světle.

Vyhnout se tomuto nešvaru je jednoduché - nesahejte na auto s úmyslem ho čistit, pokud nemáte po ruce ty správné prostředky. Vždy to chce nějakou lubrikaci, přinejmenším vodu, ideálně s autošamponem, nebo třeba vosk ve spreji. Také na čištění auta nepoužívejte hadry, které na to nejsou vhodné, investujte pár korun do utěrek z mikrovlákna, které z povrchu laku nečistoty sbírají, netlačí je po laku před sebou.

Chápeme nutkání odstranit nečistotu okamžitě po jejím objevení, třeba ptačí trus, však zrovna ten je agresivní a neměl by se na autě dlouho nechávat. Ale také v něm bývají i malé kamínky, a přejet přes něj kouskem papíru je v době vodou ředitelných laků cestou k okamžitému a ne úplně malému poškození. Raději zajeďte na nejbližší ruční myčku a odstraňte ho pořádně a nebo chvíli počkejte do dalšího pořádného mytí - nezbývá-li do něj týden. Obecně čím méně se budete dopouštět této chyby, tím méně bude lak vašeho auta vystaven abrazivnímu prachu a tím lépe bude vypadat. A neplatí to jen o laku, stejně se dá ublížit třeba obložení interiéru, koženým čalouněním a dalším částem, které vyžadují trochu specifickou péči...


Toto je nejčastější chyba při čištění auta. Vyvarovat se jí není těžké - 1 - Nejcastejsi chyba pri cisteni auta 01Toto je nejčastější chyba při čištění auta. Vyvarovat se jí není těžké - 2 - Nejcastejsi chyba pri cisteni auta 02Toto je nejčastější chyba při čištění auta. Vyvarovat se jí není těžké - 3 - Nejcastejsi chyba pri cisteni auta 03Toto je nejčastější chyba při čištění auta. Vyvarovat se jí není těžké - 4 - Nejcastejsi chyba pri cisteni auta 04Toto je nejčastější chyba při čištění auta. Vyvarovat se jí není těžké - 5 - Nejcastejsi chyba pri cisteni auta 05Toto je nejčastější chyba při čištění auta. Vyvarovat se jí není těžké - 6 - Nejcastejsi chyba pri cisteni auta 06Toto je nejčastější chyba při čištění auta. Vyvarovat se jí není těžké - 7 - Nejcastejsi chyba pri cisteni auta 07Toto je nejčastější chyba při čištění auta. Vyvarovat se jí není těžké - 8 - Nejcastejsi chyba pri cisteni auta 08Toto je nejčastější chyba při čištění auta. Vyvarovat se jí není těžké - 9 - Nejcastejsi chyba pri cisteni auta 09Toto je nejčastější chyba při čištění auta. Vyvarovat se jí není těžké - 10 - Nejcastejsi chyba pri cisteni auta 10Toto je nejčastější chyba při čištění auta. Vyvarovat se jí není těžké - 11 - Nejcastejsi chyba pri cisteni auta 11Toto je nejčastější chyba při čištění auta. Vyvarovat se jí není těžké - 12 - Nejcastejsi chyba pri cisteni auta 12
I když objevíte na autě nečistotu, počkejte s čištěním, než budete mít po ruce ty správné prostředky, jinak laku vážně ublížíte

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.