Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků

(+ video) Předvedeme vám, jak na dokonalé umytí auta v domácích podmínkách. Práce to není snadná, výsledek je ale perfektní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků

20.11.2016 | Marek Bednář | 47 příspěvků

Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků

/

(+ video) Předvedeme vám, jak na dokonalé umytí auta v domácích podmínkách. Práce to není snadná, výsledek je ale perfektní.

Mytí auta není jednoduchá záležitost, pokud si člověk chce být jistý, že to bude uděláno co nejlépe a že nebude poškrábaný lak. I „šetrná” textilní mycí linka může auto pořádně poškrábat a normální kartáče můžou být pro lak ztělesněním čirého zla. Jenže taky nemusí, i ty mohou být citelně lepší než ruční mytí.

Pokud nemáte důvěru k mycím boxům a ani k tomu, svěřit své auto někomu jinému, zbývá jediné - umýt si auto doma. Platí ale, že toho můžete víc pokazit než vylepšit, a o tom, co opravdu nedělat, jsme psali v článku o devíti chybách, které možná děláte při mytí auta a nevíte o tom. Ale jak na to? Video mechanika, vystupujícího pod aliasem ChrisFix, poradí. Je to dost práce, ale výsledek je dokonalý, jak ukážou tyhle fotky.

Stav vozu před zásahem a po něm


Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 1 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 01Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 2 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 02Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 3 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 03Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 4 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 04Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 5 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 05Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 6 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 06

Jak se ho dopracovat? Pokusili jsme se vše shrnout do těchto 6+1 bodu.

0. Nepoužívejte kartáče ani stará trička

Toto je třeba neustále opakovat - na čištění auta se nejlépe hodí hadřík nebo žínka z mikrovlákna. Kartáče jsou nevhodné - to člověk může jet rovnou do mycí linky -, stejně tak papírové utěrky, staré tričko nebo houby. A z onoho hadříku z mikrovlákna odtrhněte štítek, protože ten také může lak poškrábat. Zejména dnešní vodou ředitelné laky dávají kůži opravdu lacino.

Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 7 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 08Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 8 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 09Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 9 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 10
Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 10 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 11Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 11 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 07

1. Bezdotykové mytí

Čím špinavější auto je, tím důležitější je bezdotykové mytí tlakovou vodou. Při kontaktním mytí, tedy při čištění žínkou nebo hadříkem z mikrovlákna, by prach, bláto a veškerá špína fungovala jako smirkový papír, proto je potřeba se tvrdých nečistot napřed zbavit bezdotykovým mytím. Nejlepší je „wapka”, tlakový čistič, ale normální zahradní hadice s vodou a s hubicí stačí.

Po opláchnutí auta na wapku nebo na hadici připojte nádobu se směsí vody a prostředku na mytí nádobí. Ten je běžně příliš agresivní a pokud auto myjete jen bezdotykově, není vhodný, protože odstraní všechno včetně starého vosku, ale v případě důkladného mytí a leštění, jako v tomto případě, je žádoucí odstranit úplně všechno a dostat se až na horní vrstvu laku. „Mýdlo” nechte chvíli působit a pak vůz opláchněte vodou.

Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 12 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 12Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 13 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 13Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 14 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 14Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 15 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 15

2. Kontaktní mytí

Připravte si dva kyblíky, do jednoho načepujte čistou vodu a nejlépe do něj dejte i sítko - udrží nečistoty dole a hadřík se k nim nedostane, když ho budete máchat. Druhý kbelík bude obsahovat vodu s prostředkem na nádobí. Pak přichází na řadu žínka z mikrovlákna a spousta mýdla, které jednak čistí a jednak působí jako lubrikace, takže je pravděpodobnost poškrábání laku ještě menší.

Umývejte auto rovnými tahy zepředu dozadu, nikoliv krouživými pohyby, protože kruhové škrábance jsou víc viditelné a hůře odstranitelné než rovné - to kdybyste auto přeci jen poškrábali, protože dokonalý není nikdo. Každou chvíli vymáchejte žínku napřed ve vodě, pak v čistší vodě s mýdlem. Vhodné je napřed umýt horní půlku auta, kde je méně nečistot, a pak spodní. Nezapomeňte také na prahy nebo prostor u víčka nádrže. Nakonec samozřejmě přichází oplach vodou.

Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 16 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 16Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 17 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 17Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 18 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 18Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 19 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 19Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 20 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 20Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 21 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 21Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 22 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 22

3. Dekontaminační hmota

Pokud po čerstvě umytém autě přejedete prsty a cítíte, že je lak drsný, je vhodné nečistoty pevně držící v laku odstranit tzv. dekontaminační hmotou, na videu s názvem „clay bar”. Pod stejným heslem ji najdete i v obchodech a e-shopech v Česku nebo na Slovensku. Rukavice na rukou autora jsou proto, aby nekontaminoval lak mastnotou z prstů, nikoliv aby se jeho rukám nic nestalo.

Nezapomeňte na lubrikaci mýdlovou vodou a pusťte se do čištění auta touhle hmotou. Opět nikoliv krouživými pohyby. Není potřeba příliš tlačit. Jestli je už konkrétní panel dostatečně vyčištěný, poznáte hmatem - hladká místa jsou čistá, drsná je potřeba ještě vyčistit. Jakmile je hotový jeden panel karoserie, opláchněte auto vodou. Po dokončení práce s dekontaminační hmotou je vhodné auto rychle opláchnout mýdlem a vodou, aby s něj všechno steklo.

Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 23 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 23Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 24 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 24Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 25 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 25

4. Sušení auta

Utřít karoserii je potřeba, aby byly vidět případné nedokonalosti laku a aby samovolně uschnuvší voda nezanechala skvrny. Plastové stěrky a tvrdé hadry jsou nevhodné, nejlepší je opět utěrka z mikrovlákna, která pochytá nečistoty, které by na autě ještě mohly zůstat, a absorbuje spoustu vody. Opět nedělejte krouživé pohyby.

Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 26 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 26Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 27 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 27Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 28 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 28Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 29 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 29

5. Oprava vrchní vrstvy laku

Vidíte-li na autě drobné škrábance, které zmizí, když na ně stříknete trochu vody s mýdlem a utřete ji, jsou to škrábance ve vrchním, bezbarvém laku. Ty jdou snadno odstranit - napřed použijte smirkový papír s hrubostí 3 000, pak s hrubostí 5 000, samozřejmě s lubrikací mýdlovou vodou. Pak hadříkem aplikujte tekutou leštěnku na osmirkované místo.

Máte-li po celém autě jemné škrábance z mycí linky, použijte leštěnku na celé auto. Ta je totiž drsná a odstraní tenkou část svrchního bezbarvého laku, ve které jsou ony škrábance. Není potřeba téměř vůbec tlačit, leštěnka pracuje sama a přílišný tlak by odstranil příliš silnou vrstvu bezbarvého laku, což není žádoucí. Je také potřeba poznamenat, že tohle by člověk neměl dělat příliš často, jen pokud potřebuje odstranit škrábance, nikoliv při běžném mytí auta.

Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 30 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 30Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 31 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 31Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 32 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 32
Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 33 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 33Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 34 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 34

6. Voskování

Posledním krokem je voskování auta. Naberte trochu na aplikátor a naneste na panel karoserie. Pozor na černé plasty na karoserii, na těch vosk nesmí zůstat, protože by tam zaschnul a nechal bílé skvrny. Nechte zaschnout podle instrukcí na obalu a pak panel vyleštěte, opět utěrkou z mikrovlákna.

Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 35 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 35Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 36 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 36Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 37 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 37Jak si doma dokonale umýt auto? Stačí se držet těchto 7 kroků - 38 - jak perfektne umyt auto doma chrisfix 38

To je všechno, chtělo by se říci, a na papíře to také vypadá snadno. Ve skutečnosti to bude dobrý půlden práce podle toho, v jakém stavu je váš lak a jak jste zruční. Autor návodu říká, že pokud takhle důkladně vyčistíte své auto jednou, nebudete to muset dělat hned tak znova, pokud se o lak budete starat. To jest, že ho budete často mýt autošampony, které neodstraňují vosk. Pustíte se do toho? Výsledky jsou opravdu působivé...

Zdroj: ChrisFix@YouTube

Marek Bednář

Diskuze 47 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše