Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Velký Bratr dobývá svět aut, v USA sledují miliony vozů dle SPZ
20.7.2013 | Mirek Brokeš | Přidat příspěvek
Pocit, že vás sledují, nemusí být jen paranoiou. Zprávy z USA ukazují, jak neskutečně daleko se systém se všeobecným sledováním dostal.
V posledních měsících se toho o sledování běžných občanů různých zemí napsalo a namluvilo více než dost. Začalo to postavou pana Snowdena, který upozornil na praktiky amerického Národního bezpečnostního úřadu. Podle jím zveřejněných informací bezpečnostní orgány v USA provozují široký monitoring telefonické, e-mailové a vlastně veškeré (nejen) elektronické komunikace a zaštiťují se bojem proti terorismu. Následně se ukázalo, že odposlechy se týkají i cizích zemí, spojence USA nevyjímaje. Zvedla se vlna odporu, která ale kouzlem nechtěného umožnila nahlédnout pod pokličku i jinde. Ani v Německu či ve Francii si nemůžete být jisti, že vaše privátní komunikace opravdu zůstane soukromá. Odposlouchávají vlastně všechny vlády a pokud zrovna některá tvrdí, že ne, tak si můžete být skoro jisti, že vám lže.
Rostoucí výkon počítačů a klesající cena umožnily rozšíření a hlavně automatizaci sledování. Nejen americká vláda se svými téměř neomezenými prostředky, která mimo jiné plánuje začít sledovat všechna americká města drony vybavenými kamerami s takovým rozlišením, že vám spočítají i lahve piva v nákupním košíku, ale i exekutiva chudších zemí, naši zemičku nevyjímaje, si může dovolit rozšiřovat sledovací mechanismy na úkor osobních svobod občanů. V USA se přitom bude zaštiťovat bojem proti terorismu, u nás to brzy někdo vytáhne třeba jako prostředek pro potírání korupce.
Jak vidíte, zájem establišmentu sledovat své ovečky neutuchá, naopak, dostávají se mu do ruky další a čím dál tím moznější nástroje. Jak píše Washington Post na základě zprávy Americké unie pro občanské svobody ACLU (American Civil Liberties Union), v USA se v určitých státech rozmohlo sledování na další frontě. Dostupnost kvalitních a levných kamer umožnil vývoj a zprovoznění systémů na rozpoznávání registrační značek automobilů. Co je na tom špatného, říkáte si? Však to přece provozuje i Policie ČR. Jenže ta se dnes omezuje na lustraci sledovaného vozidla s ohledem na databázi ukradených či jinak hledaných vozidel.
V USA se děje totéž, jenže tam se nesledují jen ukradená auta. Zachycená registrační značka se porovnává s tzv. „hot listem”, tedy horkým seznamem, v něž se nemusí vyskytovat jen auta odcizená či ta, pomocí kterých byl spáchán nějaký zločin. Systémy ukládají údaje o všech značkách, které zachytí a ze získaných dat jsou budovány rozsáhlé centralizované databáze. Z těch lze po správném dotazu vytěžit data o pohybu libovolného auta za měsíce či roky dozadu. To už má k lustraci podezřelých aut či osob hodně daleko, tohle je prosté šmírování všech osob bez rozdílu.
Podle zástupců bezpečnostních orgánů to může případně pomoci nejen k nalezení ukradených aut, ale také k vyřešení závažných zločinů, při kterých bylo nějaké to auto použito. Současně dodávají, že by si rádi data podrželi tak dlouho, jak jen to bude možné. V reálu je někde mažou po několika týdnech, jinde po měsících až jednom roce a někde je nemažou vůbec. Co kdyby se někdy hodila, že? Zarážející je i rozsah sledování. Nejenže jsou kamery umísťovány k cestám, zcela běžně je na sobě mají umístěné vozy patřící státu. Ty pak zaznamenávají všechna auta, která při svých cestách potkají.
Podle údajů zveřejněných ACLU bylo jen ve státě Maryland (cca 6 miliónů obyvatel) vloni zachyceno celkově 85 000 000 registračních značek. Další čísla jsou ohromující ještě víc. Pouze jediné z každých 500 pozorování indikovalo nějaký problém, navíc v drtivé většině šlo o prošlé registrace nebo emisní kontrolu. Naprosté minimum, průměrně pouhých 47 z 1 000 000 zachycených aut mělo nějakou souvislost se závažnějším zločinem v podobě ukradeného auta či hledané osoby. A kde jsou ty opravdu závařné zločiny?
Obhajoba ze strany marylandských úřadů zmiňuje, že tento systém za poslední tři měsíce pomohl zachytit 860 závažných dopravních přečinů a přispěl k zatknutí 180 osob ve spojitosti s krádeží auta či samotné registrační značky. Budu sám, komu to ve srovnání s masivní invazí do soukromí miliónů lidí přijde jako ubohý a nic neospravedlňující výsledek? Připomíná to u nás používané rčení o jednom zachráněném lidském životu.
Jak ACLU uvádí dále, Maryland v plošném monitoringu není sám, stejná situace panuje v Severní Virginii a Washingtonu D.C. a asi je jen otázkou času, než se to stane běžnou realitou i v ostatních státech Unie. Obávám se, že nejen tam. Politici a hlavně silové složky na naší straně velké louže si podobnou příležitost nenechají ujít. Zvláště pak třeba u nás, kde si policie sama píše zákony, které jí posilují pravomoci. Nebude trvat dlouho a kamery, které jsou součástí mýtných bran, stacionárních radarů a úsekových měření, začnou zaznamenávat průjezd každého auto a obrázky posílat do nějaké centrální databáze. Pokud už to dnes náhodou nedělají...





















Doby, kdy smyslem dopravních kamer bylo pouze sledování provozu a snaha o zlepšení jeho plynulosti, popř. rozdávání pokut za rychlost či jízdu na červenou jsou dávno minulostí. Dnes, zejména pak v USA, slouží podobné systémy hlavně ke zcela neopodstatněnému sledování pohybu aut milionů lidí. Co kdyby se to jednou hodilo...
Zdroj: Washington Post
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Slovinská basketbalová superstar si lebedí nad svým novým autem. Aby ne, jde o 1000koňovou raketu pro 25 vyvolených
včeraGeorge Russell ukázal své nové služební auto, čekal na něj dlouhých 8 let
včeraNové Mini má ten nejstupidnější možný volič řazení, ukazuje naprostou nesoudnost těch, kteří dnes vymýšlí auta
29.4.2025
Nové na MotoForum.cz
- Triumph TF 250-E a TF 450-E 2026: enduro z Anglie včera 08:00
- Aktuální zdravotní stav Bertelleho 29.4.2025
- WorldSBK míří do italské Cremony: Návrat Jonathana Rey 29.4.2025
- Test MotoGP v Jerezu 28.4.2025
- MS side pokračovalo v Estorilu 28.4.2025
Nejčtenější články
Brutální silniční stíhačka od autora nejlepších ef-jedniček se dostala do rukou Stiga, zajel s ní nový rekord Top Gearu
2.4.2025EU vyměřila automobilkám na pokutách přes 11 miliard Kč, největší ránu schytal Volkswagen
2.4.2025Hezké Volvo? Kdeže, tohle je supersportovní kombík. Sen náruživých českých chalupářů si říká Nissan GT-R Wagon
2.4.2025Čerpací a dobíjecí stanice nejsou zdaleka to samé. Že je těch druhých v Kalifornii víc než těch prvních, neznamená lautr nic
2.4.2025S čínským „Porsche za cenu Octavie” to možná nebude tak slavné. Po nehodě na dálnici vzplálo, tři studentky v něm uhořely
2.4.2025
Živá témata na fóru
- Táhneme na Brusel 04.30. 11:59 - abgx1
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 04.30. 08:43 - řidičBOB
- Cyklistické vlákno 04.29. 21:37 - jerry
- Čínská auta v ČR 04.29. 11:08 - Brus
- VZKAZY 04.28. 20:22 - GeneHawkins
- Jednostopé okénko 04.28. 09:28 - abgx1
- Onboard videa 04.27. 15:24 - brnenska.odchytova
- Fiat a vše kolem nich 04.26. 22:46 - petr_riha