Že to nejde? Podívejte se, jak v Británii trestají tento velký nešvar českých silnic

Stalo se špatným zvykem české policie netrestat na silnici skoro nic jiného než překročení povolené rychlosti. Přitom tento nešvar je nelegální i u nás a jak uvidíte, postižitelný je docela snadno.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Že to nejde? Podívejte se, jak v Británii trestají tento velký nešvar českých silnic

2.6.2018 | Petr Miler | 227 příspěvků

Že to nejde? Podívejte se, jak v Británii trestají tento velký nešvar českých silnic

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Stalo se špatným zvykem české policie netrestat na silnici skoro nic jiného než překročení povolené rychlosti. Přitom tento nešvar je nelegální i u nás a jak uvidíte, postižitelný je docela snadno.

Český Zákon o provozu na pozemních komunikacích hned v prvním odstavci § 12 jasně stanoví: „Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování.” Tečka. Je tu sice pár výjimek, který každý dobrý řidič jistě zná, nepíše se tu ale nic o možnosti okupovat levý nebo střední jízdní pruh na poloprázdné dálnici. Přesto to mnozí dělají.

Dá se ještě pochopit, pokud se někdo drží v levém pruhu na D1 v úsecích, kde by si v tom pravém zkrátil životnost podvozku na polovinu jednou jízdou z Prahy do Brna, sleduje bedlivě dění za sebou a je připraven uhnout kdykoli se mu někdo jen přiblíží. O takových řidičích ale dnes řeč není, mluvíme o lidech, kteří mají snad fóbií z jízdy vpravo a svou bezdůvodnou a bezohlednou jízdu v levém či středním pruhu způsobují ostatním řidičům úplně zbytečné nepříjemnosti.

Všichni dobře ví, že se to děje, všechny ostatní to pravidelně dokáže rozčílit, přesto česká policie proti takovým řidičům prakticky nezasahuje. Téměř veškeré své kapacity věnuje postihování překračování nejvyšší povolené rychlosti, která může a nemusí být nebezpečná, jízdu ve špatném pruhu do značné míry ignoruje. Onehdá jsem se jednoho policisty zeptal, proč tak horečnatě sledují rychlost zrovna na dálnici, kde nepředstavuje ten největší problém a ignorují například bezohledné řidiče, kteří nerespektují pravidla pro jízdu v pruzích. Bylo mi řečeno, že „to nejde”, že „se to složitě dokazuje”, že „to zabere spoustu času”.

Možná se to dokazuje složitěji a nejspíše to skutečně zabere více času - stejně jako každá snaha najít v provozu opravdu problémové řidiče. Ale že to nejde? Podívejte se na video níže, které zveřejnili dopravní policisté z britského Surrey. Vidíme na něm úplně extrémní případ ignorace krajního pruhu (zde levého, jsme ve Velké Británii, aspoň že prostřední je pořád prostřední...), neboť dáma jedoucí v ne zcela jasně identifikovatelném voze (Toyota Auris?) hned po připojení na dálnici vjede bez jakéhokoli důvodu do prostředního pruhu. A okupuje jej, i když po celou dobu nepředjede v tom krajním jediné auto. Naopak opakovaně zřetelně blokuje řidiče za sebou, neboť při rychlostech mezi 80 a 90 km/h zrovna nesplyne s provozem.

Policisté s ní mají spoustu trpělivosti a čekají až na moment, kdy prokazatelně omezí řidiče za sebou. Shovívavost ztratí v momentě, kdy kvůli ní musí brzdit rychle jedoucí Audi ve středním pruhu a složitěji se dostávat do toho rychlého. Vsadíme se, že čeští policisté by v tu chvíli šli po „pirátovi s Audi”, který mohl a nemusel jet i rychleji než limity dovolují. Na dálnici ve 21 hodin večer to byl ten nejmenší problém, potíž byla ona dáma, která se měla držet u kraje.

Zastavili ji, dostala pokutu a bude ji nabídnuta účast na řidičském kursu, protože při tomto stylu jízdy v autoškole očividně něco promeškala. Kéž bychom viděli české policisty takto zasahovat, kéž by. Pochopitelně to není žádný hrdelní zločin, ale pokutovatelné chování je to jednoznačně a už pár případů vyvěšených na internetu by přimělo hříšníky k zamyšlení, jestli zcela bezdůvodná jízda v „nepravém” pruhu stojí za to. Takto vás o to aspoň prosíme my - pokud je to možné, jezděte vždy vpravo, to malé zatočení volantem opravdu nebolí...


Že to nejde? Podívejte se, jak v Británii trestají tento velký nešvar českých silnic - 1 - Bezduvodne okupovani prostredniho pruhu 01Že to nejde? Podívejte se, jak v Británii trestají tento velký nešvar českých silnic - 2 - Bezduvodne okupovani prostredniho pruhu 02Že to nejde? Podívejte se, jak v Británii trestají tento velký nešvar českých silnic - 3 - Bezduvodne okupovani prostredniho pruhu 03Že to nejde? Podívejte se, jak v Británii trestají tento velký nešvar českých silnic - 4 - Bezduvodne okupovani prostredniho pruhu 04Že to nejde? Podívejte se, jak v Británii trestají tento velký nešvar českých silnic - 5 - Bezduvodne okupovani prostredniho pruhu 05Že to nejde? Podívejte se, jak v Británii trestají tento velký nešvar českých silnic - 6 - Bezduvodne okupovani prostredniho pruhu 06Že to nejde? Podívejte se, jak v Británii trestají tento velký nešvar českých silnic - 7 - Bezduvodne okupovani prostredniho pruhu 07Že to nejde? Podívejte se, jak v Británii trestají tento velký nešvar českých silnic - 8 - Bezduvodne okupovani prostredniho pruhu 08Že to nejde? Podívejte se, jak v Británii trestají tento velký nešvar českých silnic - 9 - Bezduvodne okupovani prostredniho pruhu 09Že to nejde? Podívejte se, jak v Británii trestají tento velký nešvar českých silnic - 10 - Bezduvodne okupovani prostredniho pruhu 10Že to nejde? Podívejte se, jak v Británii trestají tento velký nešvar českých silnic - 11 - Bezduvodne okupovani prostredniho pruhu 11
Najít v provozu řidiče bezdůvodně okupujícího prostřední pruh a konfrontovat jej s jeho prohřeškem není zase tak komplikované, co říkáte?

Zdroj: Surrey Road Cops@Twitter

Petr Miler

Diskuze 227 příspěvků