Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou

Pokud zrovna plánujete letní dovolenou v Evropě, máme pro vás tip na země, kterým je lepší se vyhnout. A nebo si v nich dávat velký pozor na tachometr.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou

31.3.2018 | Petr Miler

Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud zrovna plánujete letní dovolenou v Evropě, máme pro vás tip na země, kterým je lepší se vyhnout. A nebo si v nich dávat velký pozor na tachometr.

Nedávno začalo kalendářní jaro a mnozí z nás začali po roce znovu přemýšlet, kam vyrazí v létě na dovolenou. Zatímco někdo jede autobusem do Chorvatska trávit týden na pláži a jiný jde dělat přesný opak do některých evropských hor, ideální dovolená automobilového nadšence zahrnuje i nějakou tu dobu strávenou točením volantem. A nejlépe na silnicích, které u nás z podstaty nemohou existovat.

Jedny z nejkrásnějších jsou například v Alpách - Grossglockner, Stelvio nebo San Bernardino asi netřeba připomínat. Jenže třeba průsmyk San Bernardino má jednu velkou nevýhodu, a sice, že je ve Švýcarsku. Krásná země, ovšem, vyrábí vynikající čokoládu a nejlepší hodinky na světě a leckomu může být po chuti, že není v Evropské unii. Ovšem proslulá je také svými extrémními tresty - schválně neříkáme „pokutami” - za rychlost.

A v Evropě není sama. Ačkoli vazba mezi výší povolené rychlosti a počtem nehod nikdy nebyla prokázána a dokonce existují země, které svým přístupem k témuž denně dokazují opak, na některých místech si z vymáhání rychlostních limitů udělali národní sport. Pozoruhodně absurdní tak tresty za překročení nejvyšší nejsou jen ve Švýcarsku a v Evropě dnes existují už tři země, kde vás za porušení maximální povolené rychlosti určitým způsobem - jen za to - mohou nebo dokonce musí zavřít do vězení.

Dali jsme dohromady aktuální informace o evropských zemích, v nichž aktuálně trestají porušení rychlosti nejpřísněji. A nebo nejkrutěji, nejhloupěji, nejnepochopitelněji - vhodné adjektivum si zde přidejte sami. Pokud tedy zrovna přemýšlíte, kam se v létě vydat na dovolenou a nechcete vrátit s hlubším povědomím o charakteru vězeňských sprch, tady jsou tři země, kterým je radno se vyhnout. A nebo si v nich dávat na rychlost opravdu velký pozor.

Norsko


Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 1 - Zeme s nejvyssimi tresty za rychlost EU Norsko 01
Detaily k některým postihům naleznete v doplňujícím textu

Norsko má jedno velké lákadlo pro petrolheady - Trollstigen, Trolí stezku, silnici č. 63 v horách mezi fjordy nedaleko města Alesund. Je plná vraceček a je jednou z devíti silnic, které jsme tu měli před pár lety v rámci nápadů na dovolenou. Velké „divočení” na ni ale nelze doporučit, Norsko totiž přistupuje k postihům za překročení nejvyšší povolené rychlosti dost „po hlavě”.

Limity jsou mezi nejnižšími v Evropě - 50 km/h ve městě, 80 km/h mimo město, 90 km/h na rychlostní silnici a 100 - 110 km/h na dálnici, většinou ale jen 100 km/h. O řidičský průkaz přijdete za rychlost 76 km/h ve městě, 116 km/h mimo něj a 141, resp. 151 km/h na dálnici, a to na 3 měsíce až 3 roky. K tomu dostanete „vysokou pokutu”, což znamená více jak 6 500 norských korun při zmíněném překročení městských a 7 800 u mimoměstských limitů - to je asi 17 resp. něco přes 20 tisíc českých korun.

V Norsku ovšem můžete za rychlou jízdu dostat i trest veřejně prospěšných prací (začíná se na 30 hodinách) za vyšší porušení a dokonce můžete jít i do vězení. To nastane konkrétně v okamžiku, kdy překročíte rychlost 96 km/h ve městě, 136 km/h mimo něj a 165, resp. 175 km/h po dálnici. Je to trest ničím dalším nepodmíněný, takže ho při takovém porušení dostanete, i kdybyste se před soudcem proměnili v anděla. Nejkratší doba uvěznění je 18 dnů.

Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 2 - policejni auto norsko 01Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 3 - policejni auto norsko 02Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 4 - policejni auto norsko 03
Takhle vypadají norská policejní auta

Španělsko

Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 5 - Zeme s nejvyssimi tresty za rychlost EU Spanelsko 01Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 6 - Zeme s nejvyssimi tresty za rychlost EU Spanelsko 02
Detaily k charakteru některých postihů naleznete v doplňujícím textu

Španělé, proslulí svým uvolněným přístupem k životu a odpoledními siestami, v kontrastu s tím trestají překročení rychlosti poměrně tvrdě a s norskými postihy si příliš nezadají. Limity jsou 50 km/h ve městě, 80 mimo něj a 120 na dálnici a o „papíry” můžete přijít na 1 - 3 měsíce v případě jízdy rychlostí 71 km/h a více v obytné zóně, 91 km/h a více ve městě, 141 km/h mimo město a 181 km/h na dálnici. To samé platí při překročení 80, 10, 150 resp. 190 km/h, zvyšuje se pouze finanční postih - za první zmíněné je to 500, za druhé 600 Eur (12 700 resp. 15 200 Kč).

I zde se ovšem můžete dostat do vězení, to pokud v obytné zóně pojedete 91 km/h a více, ve městě 111 km/h a více, 161 km/h+ mimo něj a 201 km/h či více na dálnici. Norských 18 dnů by bylo luxusem, rozmezí je tady 3 - 6 měsíců odnětí svobody. Na rozdíl od Norska ale tento trest není jistotou, pouze možností - vykoupit se z něj můžete dvěma měsíčními platy za každý měsíc případného vězení nebo 31 až 90 dny veřejně prospěšných prací. Zákaz řízení na 4 roky ale přijde bez ohledu na tento trest.

Zajímavé je, že existuje také tolerance 7 km/h pro rychlosti do 100 km/h a 7 % nad tuto metu, a to z důvodu možné odchylky měření, takže reálně by naměřená rychlost 57 km/h ve městě neměla ústit v pokutu, podobně za takových 213 km/h na dálnici byste ještě neměli jít „sedět”.

Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 7 - policejni auto spanelsko 01Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 8 - policejni auto spanelsko 02Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 9 - policejni auto spanelsko 03
Španělská policie nemá jednotný design auta jako ta česká

Švýcarsko

Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 10 - Zeme s nejvyssimi tresty za rychlost EU Svycarsko 01Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 11 - Zeme s nejvyssimi tresty za rychlost EU Svycarsko 02
Detaily k charakteru některých postihů naleznete v doplňujícím textu

Švýcarskému systému postihů jsme se detailně věnovali v lednu roku 2013, kdy tam čerstvě vstoupila v platnost úprava zákona a přinesla jistotu vězení od určité rychlosti. Limity tu jsou stejné jako ve Španělsku, tedy 50, 80 a 120 km/h ve městě, mimo něj a na dálnici.

Za překročení rychlosti do 20 km/h ve městě, do 25 km/h mimo město nebo do 30 km/h na dálnici vás čeká pouze varování a pokuta obvykle 400 franků (asi 8 600 Kč). Nad tyto meze už se přidává zákaz řízení od 1 měsíce a tučné finanční postihy dle výše příjmu. Pokud jde o překročení do 35 km/h v obytné zóně, 40 km/h ve městě, 45 km/h mimo město a 50 km/h na dálnici, jsou násobkem denního příjmu stanoveny pevně (vše vám podrobně popíší přiložené tabulky), při překročení této hranice už ale o výši pokuty rozhoduje zcela individuálně soud. Omezen je v zásadě pouze zdola (nejméně 30násobek denního příjmu přestupce), shora je jediným limitem 3 000 CHF denně. To je asi 65 tisíc Kč a soud to asi moc často v rozhodování neomezí...

Zní to drakonicky, ještě je tu ale jedna hranice. Když překročíte rychlost o 50, 60, resp. 80 km/h ve městě, na okresce, resp. na dálnici, je jistotou minimálně 1 rok odnětí svobody, zákaz řízení na minimálně 2 roky a možná je i konfiskace vozu. Při zdolávání průsmyku San Bernardino je tak potřeba na tohle myslet, protože na některých částech silnice není 140 km/h, tedy 60 km/h nad limit, v silném autě vůbec problém.

Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 12 - Svycarsko pokuty rychlost 2013 16Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 13 - Svycarsko pokuty rychlost 2013 17Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 14 - Svycarsko pokuty rychlost 2013 18
I ve Švýcarsku se policejní auta liší a policie radary před řidiči pečlivě maskuje

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše