Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou

Pokud zrovna plánujete letní dovolenou v Evropě, máme pro vás tip na země, kterým je lepší se vyhnout. A nebo si v nich dávat velký pozor na tachometr.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou

31.3.2018 | Petr Miler

Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud zrovna plánujete letní dovolenou v Evropě, máme pro vás tip na země, kterým je lepší se vyhnout. A nebo si v nich dávat velký pozor na tachometr.

Nedávno začalo kalendářní jaro a mnozí z nás začali po roce znovu přemýšlet, kam vyrazí v létě na dovolenou. Zatímco někdo jede autobusem do Chorvatska trávit týden na pláži a jiný jde dělat přesný opak do některých evropských hor, ideální dovolená automobilového nadšence zahrnuje i nějakou tu dobu strávenou točením volantem. A nejlépe na silnicích, které u nás z podstaty nemohou existovat.

Jedny z nejkrásnějších jsou například v Alpách - Grossglockner, Stelvio nebo San Bernardino asi netřeba připomínat. Jenže třeba průsmyk San Bernardino má jednu velkou nevýhodu, a sice, že je ve Švýcarsku. Krásná země, ovšem, vyrábí vynikající čokoládu a nejlepší hodinky na světě a leckomu může být po chuti, že není v Evropské unii. Ovšem proslulá je také svými extrémními tresty - schválně neříkáme „pokutami” - za rychlost.

A v Evropě není sama. Ačkoli vazba mezi výší povolené rychlosti a počtem nehod nikdy nebyla prokázána a dokonce existují země, které svým přístupem k témuž denně dokazují opak, na některých místech si z vymáhání rychlostních limitů udělali národní sport. Pozoruhodně absurdní tak tresty za překročení nejvyšší nejsou jen ve Švýcarsku a v Evropě dnes existují už tři země, kde vás za porušení maximální povolené rychlosti určitým způsobem - jen za to - mohou nebo dokonce musí zavřít do vězení.

Dali jsme dohromady aktuální informace o evropských zemích, v nichž aktuálně trestají porušení rychlosti nejpřísněji. A nebo nejkrutěji, nejhloupěji, nejnepochopitelněji - vhodné adjektivum si zde přidejte sami. Pokud tedy zrovna přemýšlíte, kam se v létě vydat na dovolenou a nechcete vrátit s hlubším povědomím o charakteru vězeňských sprch, tady jsou tři země, kterým je radno se vyhnout. A nebo si v nich dávat na rychlost opravdu velký pozor.

Norsko


Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 1 - Zeme s nejvyssimi tresty za rychlost EU Norsko 01
Detaily k některým postihům naleznete v doplňujícím textu

Norsko má jedno velké lákadlo pro petrolheady - Trollstigen, Trolí stezku, silnici č. 63 v horách mezi fjordy nedaleko města Alesund. Je plná vraceček a je jednou z devíti silnic, které jsme tu měli před pár lety v rámci nápadů na dovolenou. Velké „divočení” na ni ale nelze doporučit, Norsko totiž přistupuje k postihům za překročení nejvyšší povolené rychlosti dost „po hlavě”.

Limity jsou mezi nejnižšími v Evropě - 50 km/h ve městě, 80 km/h mimo město, 90 km/h na rychlostní silnici a 100 - 110 km/h na dálnici, většinou ale jen 100 km/h. O řidičský průkaz přijdete za rychlost 76 km/h ve městě, 116 km/h mimo něj a 141, resp. 151 km/h na dálnici, a to na 3 měsíce až 3 roky. K tomu dostanete „vysokou pokutu”, což znamená více jak 6 500 norských korun při zmíněném překročení městských a 7 800 u mimoměstských limitů - to je asi 17 resp. něco přes 20 tisíc českých korun.

V Norsku ovšem můžete za rychlou jízdu dostat i trest veřejně prospěšných prací (začíná se na 30 hodinách) za vyšší porušení a dokonce můžete jít i do vězení. To nastane konkrétně v okamžiku, kdy překročíte rychlost 96 km/h ve městě, 136 km/h mimo něj a 165, resp. 175 km/h po dálnici. Je to trest ničím dalším nepodmíněný, takže ho při takovém porušení dostanete, i kdybyste se před soudcem proměnili v anděla. Nejkratší doba uvěznění je 18 dnů.

Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 2 - policejni auto norsko 01Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 3 - policejni auto norsko 02Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 4 - policejni auto norsko 03
Takhle vypadají norská policejní auta

Španělsko

Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 5 - Zeme s nejvyssimi tresty za rychlost EU Spanelsko 01Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 6 - Zeme s nejvyssimi tresty za rychlost EU Spanelsko 02
Detaily k charakteru některých postihů naleznete v doplňujícím textu

Španělé, proslulí svým uvolněným přístupem k životu a odpoledními siestami, v kontrastu s tím trestají překročení rychlosti poměrně tvrdě a s norskými postihy si příliš nezadají. Limity jsou 50 km/h ve městě, 80 mimo něj a 120 na dálnici a o „papíry” můžete přijít na 1 - 3 měsíce v případě jízdy rychlostí 71 km/h a více v obytné zóně, 91 km/h a více ve městě, 141 km/h mimo město a 181 km/h na dálnici. To samé platí při překročení 80, 10, 150 resp. 190 km/h, zvyšuje se pouze finanční postih - za první zmíněné je to 500, za druhé 600 Eur (12 700 resp. 15 200 Kč).

I zde se ovšem můžete dostat do vězení, to pokud v obytné zóně pojedete 91 km/h a více, ve městě 111 km/h a více, 161 km/h+ mimo něj a 201 km/h či více na dálnici. Norských 18 dnů by bylo luxusem, rozmezí je tady 3 - 6 měsíců odnětí svobody. Na rozdíl od Norska ale tento trest není jistotou, pouze možností - vykoupit se z něj můžete dvěma měsíčními platy za každý měsíc případného vězení nebo 31 až 90 dny veřejně prospěšných prací. Zákaz řízení na 4 roky ale přijde bez ohledu na tento trest.

Zajímavé je, že existuje také tolerance 7 km/h pro rychlosti do 100 km/h a 7 % nad tuto metu, a to z důvodu možné odchylky měření, takže reálně by naměřená rychlost 57 km/h ve městě neměla ústit v pokutu, podobně za takových 213 km/h na dálnici byste ještě neměli jít „sedět”.

Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 7 - policejni auto spanelsko 01Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 8 - policejni auto spanelsko 02Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 9 - policejni auto spanelsko 03
Španělská policie nemá jednotný design auta jako ta česká

Švýcarsko

Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 10 - Zeme s nejvyssimi tresty za rychlost EU Svycarsko 01Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 11 - Zeme s nejvyssimi tresty za rychlost EU Svycarsko 02
Detaily k charakteru některých postihů naleznete v doplňujícím textu

Švýcarskému systému postihů jsme se detailně věnovali v lednu roku 2013, kdy tam čerstvě vstoupila v platnost úprava zákona a přinesla jistotu vězení od určité rychlosti. Limity tu jsou stejné jako ve Španělsku, tedy 50, 80 a 120 km/h ve městě, mimo něj a na dálnici.

Za překročení rychlosti do 20 km/h ve městě, do 25 km/h mimo město nebo do 30 km/h na dálnici vás čeká pouze varování a pokuta obvykle 400 franků (asi 8 600 Kč). Nad tyto meze už se přidává zákaz řízení od 1 měsíce a tučné finanční postihy dle výše příjmu. Pokud jde o překročení do 35 km/h v obytné zóně, 40 km/h ve městě, 45 km/h mimo město a 50 km/h na dálnici, jsou násobkem denního příjmu stanoveny pevně (vše vám podrobně popíší přiložené tabulky), při překročení této hranice už ale o výši pokuty rozhoduje zcela individuálně soud. Omezen je v zásadě pouze zdola (nejméně 30násobek denního příjmu přestupce), shora je jediným limitem 3 000 CHF denně. To je asi 65 tisíc Kč a soud to asi moc často v rozhodování neomezí...

Zní to drakonicky, ještě je tu ale jedna hranice. Když překročíte rychlost o 50, 60, resp. 80 km/h ve městě, na okresce, resp. na dálnici, je jistotou minimálně 1 rok odnětí svobody, zákaz řízení na minimálně 2 roky a možná je i konfiskace vozu. Při zdolávání průsmyku San Bernardino je tak potřeba na tohle myslet, protože na některých částech silnice není 140 km/h, tedy 60 km/h nad limit, v silném autě vůbec problém.

Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 12 - Svycarsko pokuty rychlost 2013 16Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 13 - Svycarsko pokuty rychlost 2013 17Země s nejkrutějšími tresty za rychlost v Evropě: tady vás klidně zavřou - 14 - Svycarsko pokuty rychlost 2013 18
I ve Švýcarsku se policejní auta liší a policie radary před řidiči pečlivě maskuje

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše