Co dnes zvládne rodinný hatchback? Honda Civic dala na Autobahnu až 283 km/h

Auta jsou stále rychlejší a nejvíce je to znát mezi kompakty. Hot hatche této třídy jsou dnes tak rychlé, že na německé dálnici koketují i s třístovkou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Co dnes zvládne rodinný hatchback? Honda Civic dala na Autobahnu až 283 km/h

8.11.2017 | Petr Prokopec | 12 příspěvků

Auta jsou stále rychlejší a nejvíce je to znát mezi kompakty. Hot hatche této třídy jsou dnes tak rychlé, že na německé dálnici koketují i s třístovkou.

Honda Civic Type-R je již půl roku králem Ringu mezi předokolkami, Nordschleife zvládla obkroužit za působivých 7 minut a 43,8 sekundy. Běžný hot hatch tak překonal třeba Bugatti EB110 či Pagani Zondu S, tedy mnohem dražší a výjimečnější supersporty minulých dekád. O tom ale řada lidí pochybuje a poukazuje třeba na fakt, že Japonci přivezli do pohoří Eifel předprodukční model osazený ochrannou klecí, který navyšuje tuhost karoserie.

Francouzský magazín L'Argus proto vyrazil na Ring, aby Civic Type-R poslal do souboje se stopkami. Při svém konání přitom rozhodně neměl podpory automobilky, ani majitelů slavného okruhu, místo toho se vše odehrálo během turistických jízd (což by dnes nejspíše již odskákal). BTG úsek Honda zvládla v provozu za cca 8 minut a 5 sekund, což je vzhledem k podmínkám slušný výkon.

Ptáte se, čím to, že je Civic Type-R natolik rychlý? Vysvětlení naleznete kupříkladu na druhém videu, které ukazuje sprint japonského hatchbacku z klidu dalece za oficiálně udávané maximum. To by mělo činit 272 km/h, Honda však dosáhla 283 km/h. Pravda, pár kilometrů lze přičíst na vrub tolerované odchylce tachometru, nicméně i kdyby šlo „jen“ o udávanou nejvyšší rychlost, stále je to na hatchback schopný odvozu celé rodiny neskutečné tempo.

Na tuto rychlost, kterého nedosáhnou ani mnohé německé über-sedany, jež kvůli omezovači končí na 250 km/h, se Honda zvládá rozjet za pomoci přeplňovaného benzinového čtyřválce, který skrze šestistupňový manuál posílá na přední kola 320 koní. Dvacetipalcové ráfky jsou běžně obuty do pneumatik Continental SportContact, v případě rekordního vozu to ale byly lepivější Michelin Pilot Sport Cup 2. I to vysvětluje onen rekord.


Co dnes zvládne rodinný hatchback? Honda Civic dala na Autobahnu až 283 km/h - 1 - Honda Civic Type-R 0-283kmh videoscreen 01Co dnes zvládne rodinný hatchback? Honda Civic dala na Autobahnu až 283 km/h - 2 - Honda Civic Type-R 0-283kmh videoscreen 02
Honda Civic Type-R si střihla jízdu po Ringu bez podpory automobilky...

Co dnes zvládne rodinný hatchback? Honda Civic dala na Autobahnu až 283 km/h - 3 - Honda Civic Type-R 0-283kmh videoscreen 03Co dnes zvládne rodinný hatchback? Honda Civic dala na Autobahnu až 283 km/h - 4 - Honda Civic Type-R 0-283kmh videoscreen 04
...i sprint až na tachometrových 283 km/h

Petr Prokopec

Diskuze 12 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama