Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Ferrari si vzalo úvěr 67,6 miliardy Kč, zalátá jím dluhy mateřského FCA
1.12.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Separace koníka od koncernu FCA je v plném proudu. Aby ovšem Ferrari mohlo být samostatné, musí přispět do prázdné kasy Sergia Marchionneho.
Italská automobilka se vzpínajícím se koníkem ve znaku má za sebou opravdu rušné období. Tím nemyslíme ani tak časté odhalování nových modelů, nýbrž počátek separace od mateřského koncernu Fiat Chrysler Automobiles. Prvním krokem v tomto ohledu byl vstup Ferrari na newyorskou burzu, kde byly veřejnosti nabídnuty akcie odpovídající desetiprocentnímu podílu. Dalším krokem bude vyrovnání se s dosavadními vlastníky a součástí této operace je i převzetí části dluhů FCA. Ty byly počas existence Ferrari v rámci koncernu i jeho dluhy, při separaci si pak zkrátka jejich část muselo odnést s sebou jako závazek směrem k FCA.
Právě kvůli tomu se Ferrari domluvilo s deseti bankami na půjčce v celkové výši 2,5 miliard Eur (cca 67,6 mld. Kč). Z této sumy dvě miliardy Eur (54,1 mld. Kč) jsou rozděleny na překlenovací a dlouhodobý úvěr, přičemž splatnost prvního má vypršet za 12 měsíců. Ferrari ovšem může využít opce a splatnost o dalších šest měsíců prodloužit. Všeobecně se ovšem počítá s tím, že půjčka bude následně pokryta dlouhodobým úvěrem, jehož splatnost činí 5 let.
Zbývající půlmiliarda Eur (13,5 mld. Kč) je revolvingový úvěr, který počítá s pětiletou splatností. Ferrari přitom počítá, že dané finance budou použity jen občas ke korporátním účelům. Ona vyšší část půjčky je ovšem vyhrazena na zmiňované převzetí části dluhů FCA, tedy jinými slovy na zalátání děr v rozpočtu Sergia Marchionneho. To byl ostatně jeden z důvodů, proč k separaci koníka od FCA koncern přistoupil.
Ferrari pak k celé transakci dodává, že důvěra bankovních domů jasně prokazuje kredibilitu firmy. Dá se přitom předpokládat, že se splacením úvěrů nebudou mít Italové sebemenší problém, zvláště když i nadále vůči zákazníkům nepraktikují přístup „kdo dřív přijde, ten dřív mele“, nýbrž „kdo více zaplatí, ten si jediný zamele“...




Po vstupu na newyorskou burzu nyní Ferrari sáhlo po úvěru, díky němuž pomůže zalátat dluhy FCA
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Richarda Hammonda dvakrát po sobě změřili při překročení rychlosti v jeho Porsche a Bentley, u soudu musel s pravdou ven. A kdo to s ním jede?
před 2 hodinami
Novou generaci jednoho z nejprodávanějších Mercedesů odhalil únik a vypadá překvapivě „normálně”
včera
Nikdy s elektromobilem: Prchající podezřelý ujel policejním autům i helikoptéře, pak zastavil pro benzin a ujížděl dál
včera
Nové na MotoForum.cz
- Triumph bude od roku 2027 používat v mistrovství světa Moto2 větší motory včera 18:00
- Tovární tým BMW potvrdil i druhého jezdce pro rok 2027 včera 14:00
- Pět současných jezdců MotoGP přijde o svá místa včera 09:05
- Petr Najman: „Další vydařené Chimay“ včera 08:26
- Mediálně neatraktivní Brad Binder 28.7.2026
Nejčtenější články
Ferrari se nedaří vyprodat ošklivé Luce na největším trhu ani s milionovou slevou v hrstce kusů, sběratel firmě pěkně od plic řekl, co si o autě myslí
30.6.2026
Slováci asi přijdou o výrobu Porsche Cayenne, dělí je od toho poslední krok ze strany Němců
30.6.2026
Hyundai zařízne kombíky i celou i30, místo nich přiletí UFO. Takhle by mohlo vypadat, kdyby si to Korejci s kombi rozmysleli
30.6.2026
Už i policie se musela vysmát řidiči vybitého elektromobilu, který ho u silnice nabíjel s pomocí dieselového generátoru
30.6.2026
BMW ukázalo novou generaci humanoidních robotů. Vypadají až děsivě jako lidé a nad špinavou prací neohrnují nos
1.7.2026
Živá témata na fóru
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 07.30. 11:18 - Předseda
- Fiat a vše kolem nich 07.30. 09:46 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 07.30. 07:44 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 07.30. 06:35 - řidičBOB
- IT poradna 07.29. 15:00 - mattonecz
- Mobilní telefony a vše okolo mobilních komunikací 07.28. 21:42 - mattonecz
- Chlubítko univerzální 07.28. 12:29 - pavproch
- Detektory policejních radarů 07.27. 21:32 - řidičBOB
