Ford Focus 1,0 Ecoboost Superchips: tři válce s chipem

Přeplňované motory jsou tuningovými firmami přitahovány jako mouchy lejnem, a tak bylo pouze otázkou času, kdy se objeví také u litrového Ecoboostu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Ford Focus 1,0 Ecoboost Superchips: tři válce s chipem

2.8.2012 | Miro Mihálik | 1 příspěvek

Přeplňované motory jsou tuningovými firmami přitahovány jako mouchy lejnem, a tak bylo pouze otázkou času, kdy se objeví také u litrového Ecoboostu.

Přeplňovaný tříválec Fordu 1,0 Ecoboost se 125 koňskými silami bychom mohli (společně s dvouválcem TwinAir od Fiatu) bez nadsázky nazvat dosavadním vrcholem downsizingu a továrního ladění maloobjemových, sériových motorů.

Litrovým výkonem přes 125 koní se donedávna skutečně chlubily jen sportovní vozy a bude proto zajímavé z dlouhodobého hlediska sledovat, jak se Ford vypořádal se spolehlivostí a životností své nové chlouby. Třeba 1,2 TSI je pro Volkswagen nepříjemný příkladem, že ne vždycky se to stoprocentně podaří.

Stejně pozoruhodné bude sledovat, co si s motorem 1,0 Ecoboost dovolí udělat tuningová scéna, třeba proto, že už sériové provedení se zdá být svými parametry hodně našponované. Jako první (další firmy jsme zatím nezaregistrovali) se ozvala britská společnosti Superchips. Ta přeprogramovala řídicí jednotku agregátu, což je ze 125 koní a 170 newtonmetrů posunulo na 147 koní při 6 160 ot./min a 226 newtonmetrů při 2 656 ot./min.

Britská tuningová firma změnu času akcelerace na stovku, ani maximální dosažitelné rychlosti upraveného a naměřeného Focusu neuvádí. Tvrdí ovšem, že průměrná pětilitrová spotřeba se po jejich zásahu nezmění. Kolik za modifikaci Superchips požaduje? I s daní a instalací 455 liber, což dělá přibližně čtrnáct a půl tisíce.


Ford Focus 1,0 Ecoboost Superchips: tři válce s chipem - 1 - Ford Ecoboost SuperchipsFord Focus 1,0 Ecoboost Superchips: tři válce s chipem - 2 - Ford EcoBoostFord Focus 1,0 Ecoboost Superchips: tři válce s chipem - 3 - Ford 10 EcoBoost nove 01Ford Focus 1,0 Ecoboost Superchips: tři válce s chipem - 4 - Ford 10 EcoBoost Mulally 01Ford Focus 1,0 Ecoboost Superchips: tři válce s chipem - 5 - Ford Focus Kombi diesel test 01Ford Focus 1,0 Ecoboost Superchips: tři válce s chipem - 6 - Ford CMax Ecoboost 01
Za necelých 15 tisíc korun britská firma Superchips „vyrobí” litrový Ecoobost o výkonu téměř 150 koní a můžete jej mít ve Focusu a brzy už i v C-Maxech

Miro Mihálik

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama