Hyundai HED-9 Intrado: superlehké SUV budoucnosti se začíná odhalovat

Hyundai odhalilo první skicu konceptu SUV, s nímž vyrazí v březnu do Ženevy. Podle předběžných zpráv se pod lehkou skořápkou objeví vodíkové palivové články.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Hyundai HED-9 Intrado: superlehké SUV budoucnosti se začíná odhalovat

10.12.2013 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek

Hyundai odhalilo první skicu konceptu SUV, s nímž vyrazí v březnu do Ženevy. Podle předběžných zpráv se pod lehkou skořápkou objeví vodíkové palivové články.

Korejci pustili ve Frankfurtu první skicu naznačující blízkou budoucnost jejich automobilky. Koncept Intrado nebo jinak HED-9 chcete-li, je studií na téma budoucích technologií a rozvoje designového směru Fluidic Sculpture 2.0, který nastolila značka posledním sedanem Genesis. Od prvků filozofie Storm Edge zavedených se Santa Fe tak bude zřejmě upuštěno - to aby se Hyundai lépe odlišil od značky Kia. Zatím jsme se dostali jen k první skice zádě, jejíž podoba se otírá o kategorii crossoverů typu Nissan Juke. Údajně by však mělo jít primárně o SUV.

Karoserii bude tvarovat tým pod vedením známého designéra Petera Schreyera, který u značky působí od ledna coby šéfdesignér. Jeho hlavním úkolem má být výraznější odlišení vozů Hyundai od produktů sesterské značky Kia, u níž působil od roku 2006. Zůstal tam až do začátku letošního roku než se přesunul na současnou pozici. Tento koncept tedy zdaleka nebude jedinou výraznější novinkou, kterou budeme v následujících letech od jeho týmu Hyundai vídat.

On sám k novému konceptu dodává: „Hyundai Intrado počítá s motoristickou budoucností, která spojí účinnost a svobodu spolu s létáním.“ Co tím chtěl říci upřímně moc nechápeme, ale to bude tím, že nejsme odborníky na design a že nám taková terminologie lehce uniká. Dále Schreyer věří, že se tomuto vozu podaří propojit emoce s fyzikou. Název Intrado ostatně pochází z označení spodní části křídla letadla, které umožňuje celému letounu produkovat vztlak.

Podle skici zádě sázíme, že bude pečlivě ozdobena technologií LED a že by také teoreticky mohla evokovat modely Aston Martin. Dlouhá zešikmená střecha a krátký zadní převis zase odkazují na sportovnější charakter, kterým se kasá třeba variace na SUV v podobě BMW X6. Nebudeme se ale raději pouštět do teorií v tak ranném stádiu, kdy ještě ani nevidíme skutečný koncept.

Všeobecně se ale už teď ví, že novinka dostane do vínku pohon s vodíkovými palivovými články, které mají být menší a lehčí než u modelu ix35 Fuel Cell. Automobilka s nimi experimentuje již řadu let a jejím prvním „vodíkovým výplodem“ byl koncept i-Blue. Hyundai hodlá na novém vozidlu primárně otestovat a zdokonalit svůj inženýrský um co se použití moderních materiálů a jejich zpracování týče. Koncept tedy přijede s lehkou strukturou a bude reprezentovat moderní vývojové procesy a materiály, které by se v následujících letech mohly objevit v sériové výrobě u dalších „hjondé“. Největší rival Škodovky říká, že má potenciál změnit způsob, jakým budou auta budoucnosti konstruována.


Hyundai HED-9 Intrado: superlehké SUV budoucnosti se začíná odhalovat - 1 - Hyundai Intrado concept 2013
První skica toho příliš naznačit nemůže, musíme počkat na březen do Ženevy

Adam Šrámek

Diskuze Přidat příspěvek

 

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše