Hyundai HED-9 Intrado: superlehké SUV budoucnosti se začíná odhalovat

Hyundai odhalilo první skicu konceptu SUV, s nímž vyrazí v březnu do Ženevy. Podle předběžných zpráv se pod lehkou skořápkou objeví vodíkové palivové články.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Hyundai HED-9 Intrado: superlehké SUV budoucnosti se začíná odhalovat

10.12.2013 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek

Hyundai odhalilo první skicu konceptu SUV, s nímž vyrazí v březnu do Ženevy. Podle předběžných zpráv se pod lehkou skořápkou objeví vodíkové palivové články.

Korejci pustili ve Frankfurtu první skicu naznačující blízkou budoucnost jejich automobilky. Koncept Intrado nebo jinak HED-9 chcete-li, je studií na téma budoucích technologií a rozvoje designového směru Fluidic Sculpture 2.0, který nastolila značka posledním sedanem Genesis. Od prvků filozofie Storm Edge zavedených se Santa Fe tak bude zřejmě upuštěno - to aby se Hyundai lépe odlišil od značky Kia. Zatím jsme se dostali jen k první skice zádě, jejíž podoba se otírá o kategorii crossoverů typu Nissan Juke. Údajně by však mělo jít primárně o SUV.

Karoserii bude tvarovat tým pod vedením známého designéra Petera Schreyera, který u značky působí od ledna coby šéfdesignér. Jeho hlavním úkolem má být výraznější odlišení vozů Hyundai od produktů sesterské značky Kia, u níž působil od roku 2006. Zůstal tam až do začátku letošního roku než se přesunul na současnou pozici. Tento koncept tedy zdaleka nebude jedinou výraznější novinkou, kterou budeme v následujících letech od jeho týmu Hyundai vídat.

On sám k novému konceptu dodává: „Hyundai Intrado počítá s motoristickou budoucností, která spojí účinnost a svobodu spolu s létáním.“ Co tím chtěl říci upřímně moc nechápeme, ale to bude tím, že nejsme odborníky na design a že nám taková terminologie lehce uniká. Dále Schreyer věří, že se tomuto vozu podaří propojit emoce s fyzikou. Název Intrado ostatně pochází z označení spodní části křídla letadla, které umožňuje celému letounu produkovat vztlak.

Podle skici zádě sázíme, že bude pečlivě ozdobena technologií LED a že by také teoreticky mohla evokovat modely Aston Martin. Dlouhá zešikmená střecha a krátký zadní převis zase odkazují na sportovnější charakter, kterým se kasá třeba variace na SUV v podobě BMW X6. Nebudeme se ale raději pouštět do teorií v tak ranném stádiu, kdy ještě ani nevidíme skutečný koncept.

Všeobecně se ale už teď ví, že novinka dostane do vínku pohon s vodíkovými palivovými články, které mají být menší a lehčí než u modelu ix35 Fuel Cell. Automobilka s nimi experimentuje již řadu let a jejím prvním „vodíkovým výplodem“ byl koncept i-Blue. Hyundai hodlá na novém vozidlu primárně otestovat a zdokonalit svůj inženýrský um co se použití moderních materiálů a jejich zpracování týče. Koncept tedy přijede s lehkou strukturou a bude reprezentovat moderní vývojové procesy a materiály, které by se v následujících letech mohly objevit v sériové výrobě u dalších „hjondé“. Největší rival Škodovky říká, že má potenciál změnit způsob, jakým budou auta budoucnosti konstruována.


Hyundai HED-9 Intrado: superlehké SUV budoucnosti se začíná odhalovat - 1 - Hyundai Intrado concept 2013
První skica toho příliš naznačit nemůže, musíme počkat na březen do Ženevy

Adam Šrámek

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama