Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Lexus postaví konkurenta BMW X1, předprodukční koncept se ukáže už v Tokiu
6.4.2013 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Lexus hodlá rychle doplnit svou nabídku o kompktní SUV. Už na podzim se vytasí s jeho konceptem, sériová verze se pak má představit příští rok v Ženevě.
Byly to japonské automobilky, které svého času založily segment kompaktních SUV, časem se ale na tomto poli nechaly porazit od svých německých konkurentů. Platí to zejména v prémiovém segmentu, kde dnes najdeme jen hrstku podobných aut japonské provenience, zatímco BMW zásobuje trh mnoha iksky (je vůbec nejpilnější a ukázalo už i novou X4), Audi podobným množstvím kvéček a ani o Mercedesu nelze říci, že by lelkoval. Co s tím? Každá automobilka na to zřejmě bude mít jiný názor, Lexus ale s rukama v klíně sedět nehodlá.
Japonské značka dnes mezi prémiovými SUV nabízí pouze model RX (nepočítáme tedy americké modely GX a LX, které jsou přestavěnými Toyotami Land Cruiser), a to rozhodně není dost. Model RX je sice dosti úspěšný, jeho segment ale nevykazuje nikterak závratnou dynamiku. Aktuálně nejvíce roste odbyt kompaktních prémiových SUV (podle JATO Dynamics meziročně skoro o čtvrtinu), mezi nimi ovšem Lexus nenabízí zhola nic. A právě to hodlá změnit.
Podle zdroje kolegů z Autonews se vývoj Lexusu velikostně odpovídajícího BMW X1 nebo Audi Q3 nachází v pokročilé fázi vývoje, čemuž odpovídá i dřívější oficiální avízo šéfa značky Kazua Ohary, podle nějž se už letos v Tokiu máme setkat s jeho studií. Nepůjde ale o žádnou šílenou vizi, nýbrž předprodukční vůz, který se má již na jaře 2014 v Ženevě představit s v sériové verzi.
Tak rychlému uvedení na trh se není třeba divit, vůz má být totiž postaven na základech nové Toyoty RAV4, které coby pohon dopřeje hybridní jednotku z nového Lexusu IS 300h. Ta kombinuje 2,5litrový benzinový motor s elektromotorem a to se pro takové auto jeví být jako docela adekvátní řešení. Další detaily se jistě dozvíme časem.









Současný Lexus RX je příliš velký na to, aby dokázal bojovat s kompaktnějšími konkurenty prémiových značek, proto automobilka přijde s jeho menším bratříčkem. Jméno známo není, dárcem techniky bude Toyota RAV4 a Lexus IS
Zdroj: Autonews
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Ein Volk, ein Reich, ein Auto: Audi Nuvolari se ukázalo v akci a je to zas jednou vůz, který vypadá líp v kamufláži než bez ní
před 2 hodinami
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
včera
Tesla se nedokáže zbavit vyrobených Cybertrucků v USA, tak je teď začala prodávat Kazachům
10.6.2026
Nejnovější články
Rumuni ukázali prototyp auta s novým typem pohonu. Jezdí na vzduch a kola si protahuje jako běžec při strečinku
před 7 minutami
Ein Volk, ein Reich, ein Auto: Audi Nuvolari se ukázalo v akci a je to zas jednou vůz, který vypadá líp v kamufláži než bez ní
před 2 hodinami
Dnes poněkud slabá kultovní Mazda s modernizací aspoň trochu posílila, nové generace se bojí i sama automobilka
před 4 hodinami
Nové BMW M3 vypadá, jako kdyby s ním někdo nezabrzdil při couvání. Přesto si troufá stoupnout vedle ikonické E30 a čeká potlesk
před 5 hodinami
Údajně revoluční hotové baterie s tuhým elektrolytem byly od začátku jen podvod, lidi připravil o víc než půl miliardy
včera
Živá témata na fóru
- S větrem ve vlasech.... 06.12. 15:34 - pavproch
- IT poradna 06.12. 13:58 - pavproch
- Lampárna (stěžovatelna) 06.12. 11:06 - M.Z.
- Další zajímavá autovidea 06.11. 08:39 - spooon
- Dříve M135i, nyní ///M2 06.10. 17:16 - Eda
- Video a Nordschleife, the best of 06.10. 15:28 - Vrooom
- Sraz AutoForařů na Nurburgring Nordschleife 06.10. 12:12 - jerry
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 06.10. 10:29 - pavproch
