Reklama

Na Nordchleife se sešly tři Seaty Leon Cupra, předjely úplně všechny (video)

Že je Leon Cupra dobré a zatraceně rychlé auto, už nějakou dobu víme, co ale předvádí s dalšími sourozenci na Nürburgringu je skoro až výsměch.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Na Nordchleife se sešly tři Seaty Leon Cupra, předjely úplně všechny (video)

21.9.2016 | Robert Malík | 11 příspěvků

Že je Leon Cupra dobré a zatraceně rychlé auto, už nějakou dobu víme, co ale předvádí s dalšími sourozenci na Nürburgringu je skoro až výsměch.

Aktuálním králem Severní smyčky Nürburgringu mezi předokolkami je Volkswagen Golf GTI Clubsport S s dvoulitrem o výkonu 310 koní, který byl schopen obkroužit jednadvacetikilometrové kolo za 7 minut a 49,21 sekundy. To je nepochybně fantastický výkon a má za to náš obdiv, vždyť německý ostrý hatchback tímto zostudil třeba BMW M4 Coupé, přesto ale existuje další vůz, který nám je možná ještě bližší - Seat Leon Cupra.

Zatímco Volkswagen je odlehčená specialita s demontovanými zadními sedadly a dále laděným motorem, která se oproti výchozímu GTI posunula ještě za vrcholný model R a vznikne jich pouze 400 za částku, která bezpochyby překoná milionovou cenovku výchozí varianty GTI Clubsport (bez „S“), Cupra je zkrátka rychlý Leon, cenově nesrovnatelně dostupnější momentálně od necelých 735 tisíc.

Z předchozích testů krátké pětidveřové varianty i kombíku ST jsme zkrátka věděli, že jde o skvěle ovladatelné a hbité auto zasluhující respekt po všech stránkách, pokud vás ale ani tohle nepřesvědčilo, máme tady další ukázku toho, co Leon Cupra dokáže.

Při nedávných jízdách pro veřejnost na Nordschleife na sebe velkou část pozornosti strhl řidič Renaultu Mégane RS, který svůj stroj rozebral stejně jako již několik předchozích pilotů rychlých Méganů z Dieppe v pasáži Schwedenkreuz, na dráze se však odehrávaly i jiné, docela zajímavé věci.

Snímek zachycuje trojici Seatů Leon Cupra řítících se ve smečce skrze zatáčky a rovinky Zeleného pekla a nenuceně ukazují záda všemu, co se jim postaví do cesty, ať už jde o rychlé Golfy, Clio RS, Lancer Evo, různá BMW či Corsa OPC.

Jistě můžete namítnout, že stejně jako kdekoli jinde i tady záleží na tom, kdo je mezi volantem a sedačkou, navíc jen stěží bychom mohli rozporovat, kdyby někdo z vás řekl, že ty Leony možná nejsou sériové a mají přifouknuté přeplňování. Některé i mají, nemusíte však ani pozorně koukat na záběry či být odborníkem na Nürburgring, abyste poznali, že tohle není profesorská jízda špičkových závodníků v ideální stopě. Spíše to vypadá, že se jednoduše baví, řidič třídveřové verze má dokonce otevřené okno, což aerodynamice a tudíž ani rychlosti dvakrát neprospívá.

Přesto trojice Leonů nejenže předjíždí všechna auta na počkání, ty Seaty Cupra z nich dělají pouhé přihlížející statisty, kteří jsou tak trochu na smích, byť se o žádnou stíhací jízdu na krev a pod osm minut nejedná...

Robert Malík

Další zajímavé články:

Diskuze 11 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše