- -

Podívejte se, jak rychlé jsou nové F1, jejich přilnavost je neskutečná (onboard video)

Nový jezdec Mercedesu Valtteri Bottas se v Barceloně dostal s časem pod 1:20. V tu chvíli šlo o nejrychlejší kolo. A na poměry F1 posledních let bere dech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Podívejte se, jak rychlé jsou nové F1, jejich přilnavost je neskutečná (onboard video)

10.3.2017 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Nový jezdec Mercedesu Valtteri Bottas se v Barceloně dostal s časem pod 1:20. V tu chvíli šlo o nejrychlejší kolo. A na poměry F1 posledních let bere dech.

Již jen dva týdny zbývají do zahájení letošní Velké ceny Austrálie, prvního závodu Formule 1, který se pojede se zcela novými monoposty postavenými dle upravených regulí. Ve srovnání s předcházejícími několika málo lety uvidíme mnohem agresivnější stroje, které jsou také o poznání rychlejší. Důkazem jsou časy z barcelonského okruhu, kde se včera Sebastian Vettel dostal na dostřel rekordu z roku 2008. To byla doba, kdy Formule 1 byla jaksepatří zvučná a velice rychlá.

My se dnes na Vettelovu jízdu nepodíváme, k dispozici jsou ale onboard záběry z Mercedesu Valtteri Bottase. Ten se na trati pohyboval ve středu, přičemž na superměkké sadě pneumatik Pirelli dosáhl času 1 minuty a 19,310 sekund. V tu chvíli šlo o nejrychlejší kolo letošních testů a zajímavé není jen výsledným časem. Však se podívejte, jak jeho nový stroj po trati létá - F1 nikdy nebyla pomalá, takovou přilnavostí v takových rychlostech ale nečišela snah nikdy.

Bottas tímto výkonem za zmíněným rekordem zaostal o necelou sekundu, za později rychlejším Vettelem o tři desetiny. Co je ovšem zajímavé, jeho jízda je jen o trochu rychlejší než Vettelova na měkké sadě pneumatik. Předsezónní testovaní samozřejmě nelze brát až tak úplně za bernou minci, není totiž jasné, co zrovna ta která stáj zkouší. Nicméně Vettel simuloval skutečný závod a během včerejšího dne odjel dokonce 156 kol, tedy více než kdokoliv další. To kromě rychlosti ukazuje i spolehlivost monopostu Ferrari. Vypadá to, že italská stáj dosáhla během zimní přestávky enormního zlepšení.

Na poplach bijí hlavně u Mercedesu, který během posledních testovacích dnů zkoušel některé nové komponenty. Ty se ale i přes působivé Bottasovo tempo neukázaly být zrovna dokonalé, dle Nikiho Laudy je vůz po jejich aplikaci ne zcela klidný v zatáčkách, i když z videa se to rozhodně nezdá. Ferrari je ale prý k trati přicucnuté jak děcko k bonbónu.

Jak jsme tedy zmiňovali v uplynulých týdnech již mnohokrát, letošní sezóna možná bude zajímavá - tedy minimálně její začátek, kdy se budou muset veškeré změny pořádně zažít. Ostatně Lauda dodal, že první tři závody nám naznačí, jak se bude vyvíjet první polovina letošní sezóny a kdo bude favoritem - zda Ferrari, Mercedes či Red Bull. A nebo někdo jiný?

Podívejte se, jak rychlé jsou nové F1, jejich přilnavost je neskutečná (onboard video) - 1 - F1 2017 Mercedes Bottas onboard video 01Podívejte se, jak rychlé jsou nové F1, jejich přilnavost je neskutečná (onboard video) - 2 - F1 2017 Mercedes Bottas onboard video 02Podívejte se, jak rychlé jsou nové F1, jejich přilnavost je neskutečná (onboard video) - 3 - F1 2017 Mercedes Bottas onboard video 03Podívejte se, jak rychlé jsou nové F1, jejich přilnavost je neskutečná (onboard video) - 4 - F1 2017 Mercedes Bottas onboard video 04
Valtteri Bottas se již dostal na dostřel rekordu španělského okruhu. Ještě rychlejší je ovšem Ferrari se Sebastianem Vettelem za volantem

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše