Reklama

Prohlédněte si všechny F1 pro rok 2017 v akci, Mercedes má zase něco nového

(+ videa) „Velrybí odfuk“ již nezdobí jen vůz třícípé hvězdy či Ferrari, ale také monoposty Williamsu či Haasu. Mercedes tak musel zase vylepšovat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Prohlédněte si všechny F1 pro rok 2017 v akci, Mercedes má zase něco nového

1.3.2017 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

(+ videa) „Velrybí odfuk“ již nezdobí jen vůz třícípé hvězdy či Ferrari, ale také monoposty Williamsu či Haasu. Mercedes tak musel zase vylepšovat.

Monopostů Formule 1 bylo v posledních dnech všude plno, představeny totiž byly vozy pro letošní sezónu. Tu upravují zcela nová pravidla, díky čemuž jsme se dočkali třeba širších pneumatik či níže posazených, ovšem taktéž širších zadních křídel. Právě na tuto část vozu byla nyní upřena nemalá pozornost, neboť Mercedes jako první vyrukoval s řešením zvaným v zahraničí T-Wing, u nás pak přezdívaným trochu poetičtěji jako „velrybí odfuk“.

Následně se stejnou aerodynamickou finesou pochlubilo také Ferrari, pročež bylo jasné, že na jistý prostor mezi centrální ploutví a zadním křídlem vážně není v pravidlech pamatováno. Bylo tak jen otázkou, kdy dojde buď k protestu ostatních týmů, či adoptování T-Wingu. Odpověď nám aktuálně přináší video z předsezónních testů v Barceloně, kde se „velrybím odfukem“ chlubí další stáje.

Aktuálně dostaly upravenou aerodynamiku do vínku monoposty Williamsu a Haasu, nicméně dle očekávání by se stejným řešením měl ještě tento týden vyrukovat i McLaren. T-Wing tedy bude zdobit minimálně polovinu startovního pole, nejspíše však všechny vozy. Dá se totiž předpokládat, že jde o nemalou výhodu, po které sáhnou i ostatní. Mercedes ale chce zůstat vpředu, a proto zachází ještě dále.

Třícípá hvězda proto již druhý den testů osadila monopost W08 hned dvojitým „velrybím odfukem“. A zjevně jde o krok správným směrem, neboť Lewis Hamilton se dostal pod čas 1 minuta a 21 sekund. Tím by sice pokrok nedeklaroval, neboť za nejrychlejším Kimi Räikkönenem zaostal o 23 tisícin sekund a navíc jezdil na superměkké sadě gum, nicméně jeho vůz jezdil s větším množstvím paliva.

Dle odhadů měl Brit na palubě zhruba 80 kg paliva, což by mělo přidávat přibližně 2,4 sekundy na kolo. Pokud se tedy vše potvrdí, pak by s prázdným vozem měl dosahovat času 1 minuty a 18,5 sekundy. Tím by se dostal na úroveň rekordu okruhu v Barceloně, který s časem 1:18,483 drží od roku 2008 Fernando Alonso. Jde přitom samozřejmě o srovnání v rámci předsezónních testů.

Oficiálně je ovšem za rekord považován čas ze závodu (1:21,670), který taktéž padl v roce 2008, a dosáhl jej již zmiňovaný Räikkönen. I ten ale nejspíše bude letos překonán, alespoň dle dodavatele pneumatik, společnosti Pirelli. Ta naznačila, že s GP Španělska dorazí značné vylepšení letošních monopostů a proto má čas na kolo spadnout dokonce pod 1 minutu a 18 sekund.

S tím ale bohužel souvisí některé obavy, jenž jsou s vozy pro tuto sezónu spojeny. Právě lepší aerodynamika a vyšší přítlak totiž povedou k pozdějším brzdným bodům a tedy větší rychlosti v zatáčkách, což zredukuje předjížděcí manévry. Tuto skutečnost přitom potvrdil sám Hamilton, který uvedl, že již během tréninků nebylo snadné dostat se před pomalejší jezdce.

Naše zvědavost na Velkou cenu Austrálie, kde sezóna tradičně začíná, je tedy čím dál větší. Mimo to nás zajímá, jak se týmy vypořádají s dalším sporným bodem, a to s předním zavěšením. Dle dosavadních informací měl totiž Mercedes v této oblasti dosáhnout netradičního nastavení, jenž ovšem mělo být na hraně s pozměněnými pravidly.

Mezinárodní automobilová federace ovšem během předsezónních testů provedla kontrolu u několika stájí a pouze jednomu týmu bylo řečeno, aby svůj set-up pozměnil. Dle spekulací by jím ale neměl být Mercedes, nýbrž Red Bull. Tedy stáj, která nás pro změnu dříve zaujala odlišným nosem. Ten je ale zjevně dle FIA v pořádku.

Prohlédněte si všechny F1 pro rok 2017 v akci, Mercedes má zase něco nového - 1 - Formule 1 Barcelona 2017 testy 01Prohlédněte si všechny F1 pro rok 2017 v akci, Mercedes má zase něco nového - 2 - Formule 1 Barcelona 2017 testy 02Prohlédněte si všechny F1 pro rok 2017 v akci, Mercedes má zase něco nového - 3 - Formule 1 Barcelona 2017 testy 03Prohlédněte si všechny F1 pro rok 2017 v akci, Mercedes má zase něco nového - 4 - Formule 1 Barcelona 2017 testy 04Prohlédněte si všechny F1 pro rok 2017 v akci, Mercedes má zase něco nového - 5 - Formule 1 Barcelona 2017 testy 05Prohlédněte si všechny F1 pro rok 2017 v akci, Mercedes má zase něco nového - 6 - Formule 1 Barcelona 2017 testy 06Prohlédněte si všechny F1 pro rok 2017 v akci, Mercedes má zase něco nového - 7 - Formule 1 Barcelona 2017 testy 07Prohlédněte si všechny F1 pro rok 2017 v akci, Mercedes má zase něco nového - 8 - Formule 1 Barcelona 2017 testy 08Prohlédněte si všechny F1 pro rok 2017 v akci, Mercedes má zase něco nového - 9 - Formule 1 Barcelona 2017 testy 09Prohlédněte si všechny F1 pro rok 2017 v akci, Mercedes má zase něco nového - 10 - Formule 1 Barcelona 2017 testy 10Prohlédněte si všechny F1 pro rok 2017 v akci, Mercedes má zase něco nového - 11 - Formule 1 Barcelona 2017 testy 11
Jelikož na T-Wing začíná přecházet stále více týmů...

Prohlédněte si všechny F1 pro rok 2017 v akci, Mercedes má zase něco nového - 12 - Formule 1 Barcelona 2017 testy 12
...Mercedes druhý den v Barceloně nasadil rovnou dvojitý „velrybí odfuk“

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama