Reklama

Přehnaný downsizing v praxi: dvouválec 0,9 neoslní zvukem ani dynamikou (video)

Malé jednotky excelují v laboratořích, ve skutečném světě ale strádají. Umí být ještě relativně rychlé, efektivitu ani zvuk si ale za rámeček dát nemohou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Přehnaný downsizing v praxi: dvouválec 0,9 neoslní zvukem ani dynamikou (video)

17.6.2017 | Petr Prokopec | 25 příspěvků

Malé jednotky excelují v laboratořích, ve skutečném světě ale strádají. Umí být ještě relativně rychlé, efektivitu ani zvuk si ale za rámeček dát nemohou.

Downsizing se nám nikdy nelíbil. Nemáme pochopitelně nic proti ochraně přírody, jenže aby opatření k ní směřující byla k něčemu dobrá, musí fungovat nejen v laboratořích, ale hlavně v reálném světě. Přírodě je zkrátka jedno, zda ten či onen vůz se spárami oblepenými páskou, bez krytů zpětných zrcátek, s vypnutou klimatizací a přehuštěnými pneumatikami zrychloval celé desítky sekund na 50 km/h, aby poté vypustil jen minimální emise, když ve skutečnosti se tak nechová. A že takto se spotřeba resp. emise aut testují.

Nejde ovšem jen o reálný dopad na životní prostředí či skutečnou spotřebu paliva, která u oturbených motorů malého objemu nakonec může být i vyšší než třeba u šestiválců. Stinných stránek je více, jak nám připomíná video zachycující akceleraci nového Fiatu 500S. Ten pod svou kapotou hostí 0,9litrový dvouválec TwinAir, který dává 105 koní a 145 Nm při dvou tisících otáček.

Na dvouválcovou jednotku s ani ne litrový objem jde samozřejmě o slušná čísla, za která by se pár let zpět nestyděla lecjaká atmosférická šestnáctistovka. Ani papírové zrychlení tohoto Fiatu není k zahození, na stovce je za rovných 10 sekund, maximálně Fiat 500S pokoří 188 km/h. Video ale ukazuje, že v reálu to je kousek méně. Je to i tak dobré na pouhý dvouválec, ale je třeba na to brát ohled, když motor mohl být objemnější i „víceválcový”í?

Takto po překročení 150 km/h agregátu TwinAir dochází dech a k dalšímu tempu se musí nutit. To zvyšuje zátěž jednotlivých komponentů motoru, které budou namáhány více než objemnější pohonné jednotky. Okamžitá spotřeba v řádu relativně vysokých desítek litrů (až přes 40...) nemusí nic znamenat, z vlastní praxe ale víme, že ani ta průměrná není zdaleka tak nízká, jak by měla být. Pokud k tomu navíc přihodíme ještě opravdu neatraktivní zvuk, který Němci rádi přirovnávají k projevu Trabantu, je vymalováno.

Tohle zmenšování objemu a počtu válců je prostě moc a ne nadarmo se TwinAir kdysi propracoval mezi 8 nepovedených downsizingů. Zaslouží si tam být dodnes...

Přehnaný downsizing v praxi: dvouválec 0,9 neoslní zvukem ani dynamikou (video) - 1 - Fiat 500S akcelerace zvuk video 01Přehnaný downsizing v praxi: dvouválec 0,9 neoslní zvukem ani dynamikou (video) - 2 - Fiat 500S akcelerace zvuk video 02Přehnaný downsizing v praxi: dvouválec 0,9 neoslní zvukem ani dynamikou (video) - 3 - Fiat 500S akcelerace zvuk video 03Přehnaný downsizing v praxi: dvouválec 0,9 neoslní zvukem ani dynamikou (video) - 4 - Fiat 500S akcelerace zvuk video 04Přehnaný downsizing v praxi: dvouválec 0,9 neoslní zvukem ani dynamikou (video) - 5 - Fiat 500S akcelerace zvuk video 05Přehnaný downsizing v praxi: dvouválec 0,9 neoslní zvukem ani dynamikou (video) - 6 - Fiat 500S akcelerace zvuk video 06Přehnaný downsizing v praxi: dvouválec 0,9 neoslní zvukem ani dynamikou (video) - 7 - Fiat 500S akcelerace zvuk video 07
Dvouválcový Fiat 500S rozhodně nezní dobře. Akcelerací či maximálkou ale s ohledem na titěrný objem a počet válců zaujmout může, ale znamená to něco, když by o málo větší čtyřválec dokázal totéž či více za podobné reálné spotřeby?

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 25 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše