Řidiči kamionu cestou z kopce selhaly brzdy. Jel až 150 km/h, vyřešil to bravurně

Těžko si v životě řidiče představit horší situaci, než být v desítky tun těžkém kamionu vydán na pospas gravitaci bez funkčních brzd. Zkušený šofér si ale umí zachovat chladnout hlavu i v takové chvíli.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Řidiči kamionu cestou z kopce selhaly brzdy. Jel až 150 km/h, vyřešil to bravurně

6.5.2019 | Mirek Mazal

Těžko si v životě řidiče představit horší situaci, než být v desítky tun těžkém kamionu vydán na pospas gravitaci bez funkčních brzd. Zkušený šofér si ale umí zachovat chladnout hlavu i v takové chvíli.

Když vám cestou z kopce přestane brzdit auto, je to problém vždy. O něco větší problém je to ale ve chvíli, kdy ono auto váží okolo 30 tun a má desítky metrů na délku. I takovou situaci ale lze vyřešit s bravurou, pokud si zachováte chladnou hlavu a dobře znáte dopravní značení.

Mluvíme teď o značce, která vypadá, jako by cesta z hlavní silnice vedla rovně přímo do cíle nějaké velké ceny. Není tomu tak, jde o značku „Únikový pruh”, která předchází přesně tomu, co říká její jméno. Nakonec, možná jste si i u nás všimli podivných vybočení silnice či dálnice zdánlivě do nikam, která jako by někdo zapomněl dostavět. Obvykle chvíli vedou po silnici, pak jsou štěrková či písková a pak už následuje jen pole či jiný kus krajiny.

Tato místa jsou postavená u silnic s dlouhým klesáním. V případě České republiky nás napadají dvě místa, kde jsou k vidění - jedno u Mohelnice a další u Dubí, ale to jistě nebude všechno. Tyhle pruhy tu jsou k tomu, aby zastavily vozidlo, kterému selhaly brzdy, ať už to je nákladní nebo osobní vůz. Jsou plné štěrku do dostatečné hloubky, aby autu, které do nich vjede, kladly co největší odpor.

Vidět taková místa někoho využít je naštěstí krajně neobvyklé, dnes vám to ale ukázat můžeme. Není to poprvé, už dříve jsme psali o řidiči, který takto přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici v Číně, tamní úniková zóna ale byla trochu specifická, a proto mělo vše poněkud specifický výsledek. Navíc byly z události zveřejněny pouze snímky dokumentující situaci po dokončení těžkého manévru.

Nové video z USA ukazuje jiného profesionála s tahačem v rukou a několika desítkami tun nákladu za zády. Američan Jesse Terrell směřoval domů po příkré dálnici nedaleko Denveru, když si všiml kouře vycházejícího od podvozku před ním jedoucí nákladní soupravy. Světlý dým znamenal vážnou poruchu pravděpodobně na spáleném brzdovém systému. Amatérský kameraman vypověděl, že cítil i smrad ohořelé gumy.

Duchapřítomný Terell namířil kameru na kouřící kamion a jen si všiml zvyšující se rychlosti. Sám podle svých slov jel přes 80 mil, což odpovídá více než 130 km/h a kamion ztrácel z dohledu - svědci mluví o rychlosti okolo 150 km/h. Po chvíli se po straně objevila úniková zóna, kam si to nezvladatelná souprava namířila. Za autem se jen zaprášilo a těžký kolos vyjel skoro až na úplný vrchol štěrkové zóny.

Konečně se tak můžeme podívat na celou akci vjezdu vozidla do zádržné oblasti včetně dění na silnici ještě před použitím únikového pruhu. V Česku místo pro samovolné zastavení aut začíná betonem, pak pokračuje měkký povrch, který je vysypán jemným štěrkem. „Únikové zóny pravidelně kontrolujeme a štěrkový povrch kypříme jednou za měsíc,“ sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic.

Za použití připraveného prostoru se neplatí, čím úřady motivují řidiče, aby se je nebáli v případě problémů použít. To ale neznamená, že náklady na využití takového místa jsou nulové. Dát prostor zpět do použitelného stavu a vytáhnout soupravu zpět na silnici stojí v závislosti na okolnostech v USA na 4 až 10 tisíc dolarů, tedy až 230 tisíc Kč. To je ale zrovna věc, kterou nikdo z rozumný nebude mít problém subvencovat - neovladatelný kamion by mohl snadno způsobit mnohem větší škody na dalších autech, nemluvě o rizicích pro zdraví či životy lidí kolem.


Řidiči kamionu cestou z kopce selhaly brzdy. Jel až 150 km/h, vyřešil to bravurně - 1 - Kamionu cestou z kopce selhaly brzy ve 150 kmh 01Řidiči kamionu cestou z kopce selhaly brzdy. Jel až 150 km/h, vyřešil to bravurně - 2 - Kamionu cestou z kopce selhaly brzy ve 150 kmh 02Řidiči kamionu cestou z kopce selhaly brzdy. Jel až 150 km/h, vyřešil to bravurně - 3 - Kamionu cestou z kopce selhaly brzy ve 150 kmh 03Řidiči kamionu cestou z kopce selhaly brzdy. Jel až 150 km/h, vyřešil to bravurně - 4 - Kamionu cestou z kopce selhaly brzy ve 150 kmh 04Řidiči kamionu cestou z kopce selhaly brzdy. Jel až 150 km/h, vyřešil to bravurně - 5 - Kamionu cestou z kopce selhaly brzy ve 150 kmh 05Řidiči kamionu cestou z kopce selhaly brzdy. Jel až 150 km/h, vyřešil to bravurně - 6 - Kamionu cestou z kopce selhaly brzy ve 150 kmh 06Řidiči kamionu cestou z kopce selhaly brzdy. Jel až 150 km/h, vyřešil to bravurně - 7 - Kamionu cestou z kopce selhaly brzy ve 150 kmh 07Řidiči kamionu cestou z kopce selhaly brzdy. Jel až 150 km/h, vyřešil to bravurně - 8 - Pouziti unikove zony pro kamiony USA 09Řidiči kamionu cestou z kopce selhaly brzdy. Jel až 150 km/h, vyřešil to bravurně - 9 - Kamionu cestou z kopce selhaly brzy ve 150 kmh 08
Promyšlený nájezd podél klopené dálnice dokonale zachránil řidiče kamionu i všechny okolo před následky nefunkčních brzdami

Řidiči kamionu cestou z kopce selhaly brzdy. Jel až 150 km/h, vyřešil to bravurně - 10 - Unikovy pruh dalnice vs kamion ilu 01
Takto vypadá jeden z mála českých únikových pruhů, dálnice ve vyloženě horském terénu u nás obvyklé nejsou

Zdroj: Jesse Terrell@Facebook

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama