Rimac Concept One při první jízdě člověka mimo automobilku zapůsobí v klidu i za jízdy (video)

6.9.2016 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Chorvatský elektrický hypersport zvládá stovku za 2,6 sekundy. Se čtyřmi motory může být předokolkou, zadokolkou i čtyřkolkou, dle chuti.

Je to možná neuvěřitelné, ale dnes je tomu skoro na den přesně pět let, co jsme vůbec poprvé informovali o chorvatském Rimacu Concept_One. V roce 2011 se přitom zdálo, že jde o naprostý nesmysl, se kterým přišel tehdy pouze třiadvacetiletý Mate Rimac. Ten v té době neměl za sebou nic více než konverzi BMW 3 E30 na pohon elektrickou energií.

I to bylo ale zajímavé. Kreace zvaná „Zelené monstrum“ byla svého času nejrychlejším elektromobilem v kategorii nad tisíc kilogramů, neboť díky výkonu okolo 600 koní zvládla akceleraci z klidu na stovku za 3,3 sekundy a nejvyšší rychlost 280 km/h. Pro Rimaca se ovšem jednalo pouze o malý stupínek na cestě do mnohem vyšších pater automobilového světa.

Jak vše dopadlo, snad nyní již ani nemusíme vysvětlovat. Concept_One se totiž nedávno zasadil o neuvěřitelnou popularitu chorvatské firmy i jejího zakladatele. S výkonem 1 088 koní a točivým momentem 1 600 Nm totiž vůz zdolal při sprintech nejen Teslu Model S (samozřejmě verzi P90D s módem Ludicrous), ale také Ferrari LaFerrari.

Kromě toho firma začala s dodávkami prvních produkčních exemplářů, jichž by zpočátku mělo být vyrobeno pouze 88. Během automobilového víkendu v Monterey se přitom ukázal kus určený pro kupce ze Spojených států, který sám šéf automobilky předvedl všem přítomným. Jedním z nich byl i Alex Smolik, který vše zdokumentoval.

Díky novému videu se přitom dozvídáme pár dosud neprobíraných věcí. Třeba to, že si každý majitel může svůj Concept_One nastavit dle aktuální nálady - vůz může fungovat jako předokolka, zadokolka či čtyřkolka. Jeho brzdy pak mohou sloužit buď konvenčním způsobem či regenerativním. O všem vás přitom informuje centrální displej, na kterém je zobrazena i dodávka výkonu na jednotlivá kola.

Vše navíc působí solidním dojmem, rychlost odezvy displeje je více než dostačující a při pohledu na zbytek interiéru si můžeme povšimnout dobrého slícování. Rimac přitom použil jako stavební prvky zejména kůži a karbonová vlákna. Concept_One tedy rozhodně nemůžeme považovat za vůz smontovaný na koleni v jedné chorvatské garáži, přestože takové jeho kořeny vlastně jsou.

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše