Reklama

Takhle by zněly letošní Formule 1, kdyby zase dostaly pořádné motory (video)

Monoposty pro novou sezónu F1 sice vypadají působivě, přes pokrok na poli zvukového projevu ale pořád nezní ani trochu tak, jako někdejší atmosféry.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Takhle by zněly letošní Formule 1, kdyby zase dostaly pořádné motory (video)

9.3.2017 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Monoposty pro novou sezónu F1 sice vypadají působivě, přes pokrok na poli zvukového projevu ale pořád nezní ani trochu tak, jako někdejší atmosféry.

Monopostům Formule 1 pro letošní sezónu jsme se věnovali opravdu důkladně. Není to snad překvapivé, koneckonců se pojede dle pozměněných pravidel, jenž vyústily v agresivněji vypadající i znějící vozy. V rámci zvuku sice nejde o tak výrazné zlepšení jako v případě vizáže, nicméně cokoliv je lepší než oturbené vysavače, které se předváděly na okruzích v posledních letech.

Na druhou stranu, i nadále musíme se slzou v oku vzpomínat na dobu, kdy monoposty poháněly dvanáctiválcové, desetiválcové či osmiválcové motory. Ty ke svému životu nepotřebovaly přeplňování či hybridní techniku jako stávající 1,6litrové šestiválce, pročež jejich zvuk doslova prorážel ušní bubínky. Špunty do uší si ovšem ani tak nedal jediný fanoušek.

Jen vzpomínat ale nemusíme, neboť někdo si dal tu práci a na přiloženém videu stávající vozy spároval se zvukovém projevem jejich předchůdců. Výsledek je podle očekávání dechberoucí a pokládá otázku, jestli si to FIA přece jen nerozmyslí a týmům nedá možnost vsadit na poněkud konvenčnější pohonné jednotky. Odpověď je ale prostá: ne.

Dokládají to tweety Tiffa Needella, který F1 poznal na vlastní kůži v poněkud lepších zvukových časech. Podle něj šéf mezinárodní automobilové federace FIA Jean Todt zastává jasný názor - dle něj není možné mít nadále hlučné motory, neboť to lidem vadí. Kromě toho prý motory musí dostat do vínku technologii, která je plně relevantní se silničními vozy. Hybridů se tedy nejspíše již nezbavíme.

Stávající regulace spojené s pohonnými jednotkami jsou dle kontraktů platné do roku 2020, dříve tedy zásadní změna přijít ani nemůže. A s ohledem na názor prezidenta FIA ani nepředpokládáme, že bychom se návratu k atmosférickým víceválcům dočkali poté, pokud se tedy vedení automobilové federace z jakéhokoli důvodu nezmění...

Takhle by zněly letošní Formule 1, kdyby zase dostaly pořádné motory (video) - 1 - Formule 1 2017 V12 V10 V8 videoscreen 01
Kombinace vzhledu letošních monopostů F1 se zvukem V12, V10 či V8 by byla více než působivá

Takhle by zněly letošní Formule 1, kdyby zase dostaly pořádné motory (video) - 2 - Formule 1 2017 V12 V10 V8 videoscreen 02Takhle by zněly letošní Formule 1, kdyby zase dostaly pořádné motory (video) - 3 - Formule 1 2017 V12 V10 V8 videoscreen 03Takhle by zněly letošní Formule 1, kdyby zase dostaly pořádné motory (video) - 4 - Formule 1 2017 V12 V10 V8 videoscreen 04
Jak však naznačil Tiff Needell, návratu objemnějších víceválcových atmosfér se zřejmě již nikdy nedočkáme

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše