Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu

Právě 10. červenec si před 45 lety zvolila Olga Hepnarová jako den, kdy se pomstí celé společnosti. Jako zbraň si zvolila nákladní auto a ukončila jím život osmi zcela nevinných lidí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu

10.7.2018 | Petr Miler

Právě 10. červenec si před 45 lety zvolila Olga Hepnarová jako den, kdy se pomstí celé společnosti. Jako zbraň si zvolila nákladní auto a ukončila jím život osmi zcela nevinných lidí.

Automobily jsou úžasné věci, které nám dávají práci, zábavu a některým dokonce smysl života. Spousta lidí je miluje, spousta lidí je nenávidí, pravdou je, že bez automobilů, osobních i nákladních, by dnes svět nebyl tam, kde je. Jsou krví dnešní společnosti, bez které nemůže existovat. Jenže jako úplně všechno na světě se také dají velmi snadno zneužít.

Snad od doby, kdy auta existují, jsou používána i jako nástroje zla. Ať už jako povozy diktátorů, auta pro únik z bankovní loupeže, z místa činu, či jsou přímo plné výbušnin stavěny k důležitým budovám plným lidí a odpáleny. Najdeme mezi nimi vozy, jejichž vlastnosti je k tomu téměř předurčují. Může jít o velkou odolnost, vzhledovou opulentnost mající dokládat důležitost přepravované osoby nebo naopak absolutní nenápadnost.

K této temné stránce aut se nevracíme náhodou. Na dnešní den připadá smutné výročí nejkrutějšího zneužití automobilu v historii Československa i České republiky a svého času jednoho z nejbrutálnějších případů svého druhu vůbec. Na svědomí jej má žena jménem Olga Hepnarová, která v určitou chvíli začala být přesvědčená, že se ji všichni snaží ublížit a celé společnosti se za to rozhodla náležitě pomstít.

Cíleně chtěla provést něco mimořádně krutého, čím by si jednou pro vždy vysloužila místo v dějinách. A bohužel uspěla. Nejprve uvažovala o tom, že vykolejí rychlík nebo na veřejném místě odpálí výbušninu, bylo to ale příliš technicky komplikované. Neuskutečnitelným se ukázal být i její plán na postřílení většího množství lidí na Václavském náměstí, a tak sáhla po nástroji, který se o řadu dekád později ukázal být účinným a dostupným nástrojem zla i za stavu, kdy je společnost pod mnohem větším dohledem - po nákladním automobilu.

Konkrétně šlo o Pragu RN, už dle svého jména Rychlý Nákladní (sic) automobil vyráběný od 30. do 50. let minulého století. Hepnarové bylo pouhých 22 let, když se 9. července 1973 definitivně rozhodla spáchat hrůzný čin, shodila ze srázu svůj Trabant a sbalila si věci tak, jako by druhý den měla být zatčena. Právě 10. července si úspěšně zapůjčila onu Pragu, zaslala médiím dopisy popisující motivy jejího jednání a v odpoledních hodinách se vydala vraždit.

V čase okolo 13:30 úmyslně najela do lidí stojících na tramvajové zastávce na tehdejší třídě Obránců míru, dnes v ulici Milady Horákové. Byla tak krutá, že vyhlédnuté místo napoprvé záměrně minula, když na ni po odjezdu tramvaje stálo málo lidí - zabila by jich tak málo. Napodruhé už nezaváhala, osm lidí tehdy usmrtila a dalších dvanáct zranila. Nechápající kolemjdoucí se ji snažili pomoci v domnění, že havarovala, realita byla jiná - Hepnarová hned na místě přiznala, že vše udělala schválně.

Ke svému činu se později přiznala i před soudem a litovala jen toho, že nezabila dost lidí. Po mnoha pokusech jejích blízkých zvrátit nevyhnutelné byla definitivně odsouzena k trestu smrti oběšením, který byl vykonán v 12. března 1975 v době, kdy jí bylo 23 let. Do historie tak vstoupila i tím, že je poslední ženou československých dějin, na které byl tento krutý akt vykonán.

Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 1 - 10 auta ktera slouzila zlu dalsi 02Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 2 - 10 auta ktera slouzila zlu dalsi 03Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 3 - 10 auta ktera slouzila zlu dalsi 04
Na prvním snímku ilustrační dobový snímek Pragy RN, na dalších dvou záběry poškozeného auta z místa činu z archivu bezpečnostních složek

Hepnarová bohužel sama, kdo auta zneužil k tomu, aby jiným přímo nebo nepřímo ubližoval. Tady je dalších 10 smutných případů z historie.

Dalších 10 aut, která sloužila zlu

1. Citroën Traction Avant

Traction Avant proslul tím, že šlo o vůbec první sériově vyráběné auto s pohonem přední nápravy a samonosnou karoserií, dnes velmi oblíbenou koncepcí. Také ho ale hojně používalo Gestapo za druhé světové války. Především ale byly po válce modely Traction Avant využívány gangem Pierra Loutrela, člena francouzského válečného odboje. S tímto autem gang není spojován náhodou - říkal si „Gang des Tractions Avant” právě podle aut, kterými jeho členové jezdili.

Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 4 - Citroen Traction Avant 1934 08Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 5 - Citroen Traction Avant 1934 10Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 6 - Citroen Traction Avant 1934 12
Citroën Traction Avant byl s gangem Pierra Loutrela spojován tak moc, že mu dal i jméno

2. Chevrolet Caprice

Chevy Caprice z roku 1990 je celkem normální americké auto, i v České republice pár kusů této generace jezdí. Jeden byl ale upraven dvojicí odstřelovačů tak, aby se stal mobilním sniperským hnízdem, odkud lze pálit po lidech. Byla odstraněna zadní sedadla a přepážka mezi kabinou a zavazadelníkem a do zadního čela zavazadelníku byla vyříznuta díra na hlaveň. John Allen Muhammed a Lee Boyd Malvo z něj zavraždili 10 lidí v říjnu 2002 ve Washingtonu D.C. Celkem byli souzeni za 17 vražd a 10 zranění od února 2002.

Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 7 - chevrolet caprice autazla 01Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 8 - chevrolet caprice autazla 02Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 9 - chevrolet caprice autazla 03
Muhammed a Malvo si svůj Caprice speciálně upravili

3. Chevrolet Impala

Na první pohled je Impala z roku 1959 krásným veteránem, který by leckdo rád vlastnil. Jenže má i stinnou stránku, a to je spojení s tajemným masovým vrahem Zodiacem, který v USA v 60. a 70. letech minulého století zavraždil údajně až 37 lidí. Takové číslo policii udal v dopisech, které posílal, oficiálně bylo v souvislosti s jeho řáděním potvrzeno 5 obětí.

Zodiac ovšem nebyl nikdy dopaden a spojení s Chevy Impala tedy existuje pouze ve vyšetřovacích spisech - různí svědci tvrdili, že takovéhle auto v bílé barvě viděli odjíždět od míst vražd zhruba v dobu, kdy byly spáchány. Některá policejní oddělení v USA vedou případ Zodiaca dodnes jako otevřený, po jeho Impale ale už zřejmě nepasou...

Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 10 - chevrolet impala 1959 autazla 01Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 11 - chevrolet impala 1959 autazla 02Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 12 - chevrolet impala 1959 autazla 03
Chevrolet Impala je spojován s jedním z nejproslulejších, nikdy nedopadených masových vrahů

4. Ford F-700

Nákladní vůz většinou nebývá podezírán z úmyslů vraždit lidi a většinou se to také neděje. Jednou z výjimek byl ovšem skříňový Ford F-700 dne 19. dubna 1995. Byl přistaven před Federální budovu Alfreda P. Murraha v centru Oklahoma City a byl plný výbušnin. Exploze zabila 161 lidí, zranila dalších 700 a způsobila škody za 700 milionů dolarů. Strůjci tohoto útoku byli Timothy McVeigh a Terry Nichols, dva bývalí vojáci americké armády, kteří se tak chtěli pomstít vládě za operace Ruby Ridge a Waco.

Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 13 - ford f-700 autazla 02Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 14 - ford f-700 autazla 03Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 15 - 10 auta ktera slouzila zlu dalsi 01
Ford F-700 vám můžeme ukázat pouze na ilustračních foto, vzhledem k síle výbuchu z něj pochopitelně mnoho nezbylo

5. Ford Model 730

Jistě znáte příběh Bonnie a Clyda, snad nejznámějšího páru amerických zločinců. Ve 30. letech minulého století jezdili Bonnie Parker a Clyde Barrow Spojenými státy právě ve Fordu Model 730 a páchali zločiny včetně krádeží a vražd. Vůz se jim stal nejen služebníkem při jejich aktivitách, ale také rakví když ho 23. května 1934 policisté zasypali palbou v Louisianě. Dodnes existuje a dodnes v sobě má díry po kulkách z onoho květnového dne.

Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 16 - ford model 730 bonnie clyde autazla 01Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 17 - ford model 730 bonnie clyde autazla 02Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 18 - ford model 730 bonnie clyde autazla 03
V tomhle konkrétním autě údajně zemřeli Bonnie a Clyde

6. Mercedes-Benz 600 Grosser

Grosser byl ultimátním Mercedesem 60. let, takže ho měli mimo jiné v oblibě diktátoři. Kompletní seznam všech krutovládců, kteří jím jezdili, snad ani neexistuje, ale zmiňme největší jména - Idi Amin, Saddám Husajn, Mao Ce-tung, Kim Čong-il, Pol Pot, Leonid Brežněv, Suharto, Jean-Claude „Baby Doc” Duvalier, Robert Mugabe, Fidel Castro nebo Nicolae Ceaușescu. Pokud by vám tato jeho stránka imponovala, i dnes bývá k mání, pochopitelně ne levně.

Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 19 - mercedes 600 grosser autazla 01Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 20 - mercedes 600 grosser autazla 02Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 21 - mercedes 600 grosser autazla 03
Žádnému jinému autu se mezi krutovládci nedostalo takové přízně

7. Mercedes-Benz G4 W31

Mercedes G4 byl terénní otevřený vůz, který měl šest kol v konfiguraci 6x4 - zadní čtyři kola byla poháněná. Měl řadové osmiválce o objemu 5,0 a později 5,2 a 5,4 litru o výkonu 100, resp. 115 a 110 koní. A využívaly ho špičky nacistického Německa včetně Adolfa Hitlera. Jeden kus byl dokonce darován Generallisimu Francovi. Vzniklo celkem 57 kusů, dodnes se dochovaly minimálně tři. Jeden z těchto tří je ten konkrétní, který byl použit při obsazení Rakouska a Československa zkraje druhé světové války.

Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 22 - mercedes g4 w31 autazla 01Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 23 - mercedes g4 w31 autazla 02Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 24 - mercedes g4 w31 autazla 03
Vlevo Adolf Hitler v Mercedesu G4, další dvě fotografie jsou ilustrační

8. Renault Midlum

Nejaktuálnější přírůstek na tento seznam je bílý náklaďák značky Renault, který použil Mohamed Lahouaiej-Bouhlel pro teroristický útok na Promenade des Anglais v Nice 17. července. Zemřelo při něm 85 lidí včetně vraždícího pomatence a 304 bylo zraněno.

Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 25 - renault midlum autazla 01Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 26 - renault midlum autazla 02
Vlevo ilustrační obrázek, vpravo rozbitý Midlum použitý při útoku

9. Toyota Hilux

Hilux není zrovna auto diktátorů, jako spíš armád. Jeho odolnost je legendární a mechanicky je velmi jednoduchý, což znamená, že lze opravit i podmínkách třetího světa. Takže ho využívají některé teroristické organizace včetně tzv. Islámského státu, Tálibánu, Al-káidy nebo Boko Haram.

Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 27 - toyota hilux 1997 autazla 01Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 28 - toyota hilux 1997 autazla 02Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 29 - toyota hilux autazla 04
Vlevo a uprostřed ilustrační foto, VI. generace

10. Volkswagen Brouk

Brouků se vyrobilo hodně přes 20 milionů kusů a většina z nich byla používána tak, jak to autům přísluší - k přepravě lidí a věcí. Jeden ale sloužil nechvalně proslulému masovému vrahovi Tedu Bundymu, jednomu z největších v dějinách. Policie na zadním sedadle našla stopy, které vedly k závěru, že tu Bundy unesl a zavraždil některé ze svých obětí mezi léty 1974 a 1978. Celkem bylo jeho obětí minimálně 30 - k těm se doznal těsně před popravou. Skutečný počet může prý být mnohem vyšší.

Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 30 - vyceyo 1962 vw brouk 01Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 31 - vyceyo 1962 vw brouk 02Před 45 lety Olga Hepnarová zabila Pragou 8 lidí. A dalších 10 aut, která sloužila zlu - 32 - vyceyo 1962 vw brouk 03
Ani Brouk nebyl vždy užíván jen k tomu, k čemu byl stvořen především

Petr Miler

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše