- -

Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát

Sama automobilka vybrala pět studií, které nakonec vedly či mají vést ke klíčovému sériovému modelu. A více než naznačuje směřování značky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát

15.3.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Sama automobilka vybrala pět studií, které nakonec vedly či mají vést ke klíčovému sériovému modelu. A více než naznačuje směřování značky.

Před několika málo týdny jsme si mohli představit pětici nejvzácnějších Porsche všech dob. Jakkoliv jde ovšem o vzácné kousky, dá se předpokládat, že o většině z nich jste minimálně již jednou slyšeli. Zejména pak model 911 GT1 Strassenversion je dobře známý extrém a povědomě se tváří i takové Porsche 911 964 Turbo S, které je pravidelným předmětem aukcí.

Na vzácná Porsche přijde řeč i dnes, ovšem v trochu odlišném smyslu těchto slov. Máme tu totiž pětici konceptů, které sama automobilka z Zuffenhausenu považuje za ty nejlepší. Zda s ní souhlasíte, si můžeme říci následně v diskuzi, nicméně se dá předpokládat, že o některých dnes uslyšíte poprvé. A to i kdybyste alespoň jednou byli v muzeu automobilky, kde se všechny pocházejí.

Depozitář Porsche je totiž pomalu bezedný a selekce vystavených vozů nikdy neukazuje vše, co Porsche schovává jako svůj odkaz. Pokud jste tedy již delší dobu v muzeu značky nebyli, možná byste měli zjednat nápravu. Minimálně jeden z níže představených konceptů si totiž budete moci vychutnat naplno a naživo. Tolik ale pro úvod, nyní již přistupme k vybrané pětce.

5. Porsche Typ 754 „T7“ 1959

Stuttgartská automobilka nepřesedlala z modelu 356 na zcela nové Porsche 911 okamžitě. Mezipřistáním byly nejen první exempláře s „peugeoťáckým“ označením 901, ale především koncept 754. V roce 1959 jej vyvinul Ferdinand Porsche, který zejména přídi dodal přesně ty samé atributy, jakých jsme se dočkali o pár let později. O zádi, pod kterou se skrývá dvoulitr se 130 koňmi, to již nelze říci. Ta se liší razantně a je nutné dodat, že produkční provedení vypadá o poznání lépe.

Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 1 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 01Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 2 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 02Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 3 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 03Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 4 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 04Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 5 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 05Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 6 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 06

4. Porsche 989 Concept 1988-1991

O prodloužené Porsche 911 se čtveřicí dveří se postaral Dr. Ulrich Bez, jeden z nejznámějších lidí, jaké kdy Zuffenhausen zaměstnával. Od Porsche přitom později přešel k Astonu Martin, to už je ale jiný příběh. Ten, kterému se budeme věnovat nyní, má spojitost se čtyřmi sedadly a motorem V8 naladěným na 300 koní. Porsche už bylo připravené rozjet sériovou výrobu, nakonec však projekt zamířil k ledu. Vzkříšen byl až jako Panamera, a to s velmi podobným vzezřením.

Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 7 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 07Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 8 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 08Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 9 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 09Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 10 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 10Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 11 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 11Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 12 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 12

3. Porsche Cayenne Cabriolet Concept 2002

Dost možná největší překvapení dnešní pětice. Asi jen málokdo ví, že Cayenne svého času přišlo o střechu a namísto ní se pochlubilo obloukem za zadními sedadly, který dodnes slouží jako inspirace pro varianty Targa. Porsche s touto bizarní kombinací přišlo v roce 2002, tedy ve stejné době, kdy do světa zamířila sériová varianta. Z dnešního pohledu můžete soudit, že před patnácti lety neexistoval pro otevřené provedení obchodní model, dnes možná Porsche mohlo i něco vydělat.

Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 13 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 13Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 14 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 14Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 15 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 15Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 16 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 16Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 17 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 17Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 18 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 18Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 19 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 19

2. Porsche 918 Spyder Concept 2010

Tady nás již žádné překvapení nečeká. Nicméně v roce 2010 způsobil koncept 918 Spyder neuvěřitelný poprask. Nikdo z novinářské obce totiž netušil, že Porsche něco takového v Ženevě představí. Vůz se přitom chlubil kombinací 3,4litrového osmiválce o výkonu přes 500 koní a dvěma elektromotory produkujícími dalších 218 koní. Kromě toho pároval digitální a analogové elementy uvnitř, přičemž prakticky vše - a vyšší výkon - nabídla i dnes legendární sériová verze.

Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 20 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 20Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 21 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 21Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 22 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 22Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 23 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 23Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 24 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 24Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 25 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 25

1. Porsche Mission E 2015

S ohledem na směr, jakým se Porsche v posledních letech ubírá, asi nepřekvapí, že designéři Peter Varga (mající na starosti exteriéry) a Ivo van Hulten (interiéry) vybrali zrovna elektrický koncept Mission E. Ten se ukázal před rokem a půl ve Frankfurtu a do značné míry má symbolizovat smartphone na kolech. To není zrovna přirovnání, které bychom u vozů Porsche čekali, na druhou stranu ale výkon přesahující 600 koní není špatným. Stejně jako vzhled, který ovlivní příští 911.

Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 26 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 26Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 27 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 27Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 28 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 28Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 29 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 29Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 30 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 30Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 31 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 31Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 32 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 32Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 33 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 33Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 34 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 34Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 35 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 35Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 36 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 36Tady je 5 nejlepších konceptů Porsche. Některé ani nebudete znát - 37 - Nejlepsi koncepty Porsche vsech dob 37

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama