- -

Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty

Co uděláte s autem, když vaši zemi okupuje nepřítel a touží po kovu v každé formě? Schováte jej, jenže co když ho pak někdo 76 let nenajde?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty

1.12.2016 | Marek Bednář | 5 příspěvků

Co uděláte s autem, když vaši zemi okupuje nepřítel a touží po kovu v každé formě? Schováte jej, jenže co když ho pak někdo 76 let nenajde?

Když člověk chce někam uložit svá auta, vybere si většinou nějakou stodolu, velkou garáž, nebo halu. Možností je spousta, stejně jako různých míst k pronájmu nebo k prodeji. Naopak k místům, kde by člověk uschovaná auta rozhodně nečekal, je kamenolom. Právě v něm se ale ve Francii nedávno objevilo několik desítek starých automobilů.

Fotografie níže pocházejí od Vincenta Michela, belgického fotografa, který své snímky pořizuje v HDR (High Dynamic Range imaging), takže vypadají trochu víc dramaticky, než co by člověk mohl spatřit ve skutečnosti. Od něj pochází také příběh, který je rozhodně zajímavý.

Když v roce 1940 Německo napadlo Francii, velmi rychle překonalo odpor a donutilo Francouze ke kapitulaci. Německá armáda mimo jiné konfiskovala kovové věci od obyvatel, aby z nich mohla vyrábět zbraně. Auta k zabavovanému majetku pochopitelně patřila také a postavit se na odpor nebylo rozumné.

Poblíž jisté francouzské vesnice byl nepoužívaný kamenolom. Nebyl nijak významný, a tak o něm málokdo krom místních věděl. Lidé se tedy rozhodli, že svá auta schovají před Němci právě do něj. A jednu noc vyrazil konvoj pár desítek aut z vesnice do kopců směrem k onomu kamenolomu. Auta byla zaparkována uvnitř, zavřela se za nimi vrata a auta „přestala existovat”.

Po konci války v roce 1945 je ale majitelé nechali na místě. Proč, není známo - možná zahynuli, možná se odstěhovali jinam a nebo jen neměli na auta pomyšlení, po válce má člověk jiné problémy. Vozy v každém případě zůstaly zavřeny v podzemí kamenolomu, které se stalo doslova jejich hrobem. Zvýšená vlhkost urychlila korozi a dnes, jak se můžete podívat na fotkách, z drtivé většiny z nich nezbývá už téměř nic.

Paradoxem je, že někdo o nich musel vědět a možná o nich jen nechtěl říci jiným. Na fotkách je vidět i pár vozů z poválečných let a údajně byly z některých původně uložených au použity součásti jako náhradní díly. Také pochopitelně historka o autech uschovaných před Němci nemusí být pravdivá a může jít o něco na způsob svérázné obdoby sbírky pana Compiana.

Ať už to bylo jakkoliv, pár kousků se z podzemí ještě podařilo zachránit. Ty byly prodány v aukci, zbytek, který vidíme na Michelových fotkách, bude v tomhle kamenolomu dost pravděpodobně navždy, než se to rozpadne v prach. Spousta aut je totiž už příliš poškozená na to, aby se dala někam převézt, takže tu budou muset zůstat, jak říká současný vlastník tohoto místa. V každém případě je to velmi zajímavá podívaná, však uvidíte sami...

Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 1 - hrob aut z valky kamenolom francie 01Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 2 - hrob aut z valky kamenolom francie 02Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 3 - hrob aut z valky kamenolom francie 03Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 4 - hrob aut z valky kamenolom francie 04Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 5 - hrob aut z valky kamenolom francie 05Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 6 - hrob aut z valky kamenolom francie 06Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 7 - hrob aut z valky kamenolom francie 07Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 8 - hrob aut z valky kamenolom francie 08Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 9 - hrob aut z valky kamenolom francie 09Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 10 - hrob aut z valky kamenolom francie 10Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 11 - hrob aut z valky kamenolom francie 11Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 12 - hrob aut z valky kamenolom francie 12Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 13 - hrob aut z valky kamenolom francie 13Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 14 - hrob aut z valky kamenolom francie 14Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 15 - hrob aut z valky kamenolom francie 15Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 16 - hrob aut z valky kamenolom francie 16Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 17 - hrob aut z valky kamenolom francie 17Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 18 - hrob aut z valky kamenolom francie 18Ve Francii našli úchvatný hrob starých aut, lidé je tam schovali před nacisty - 19 - hrob aut z valky kamenolom francie 19
Proč si majitelé svá auta po válce nevytáhli, netušíme, možná ji nepřežili, možná měli jiné starosti

Zdroj: Vincent Michel@Flickr

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama