Reklama

15 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl

Neskutečnou dekádu a půl měla být ve vývoji barva Structural Blue. Má 40 vrstev laku a 300 miliard pigmentových vloček. Inspirována byla motýlem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

15 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl

10.10.2017 | Petr Prokopec | 16 příspěvků

Neskutečnou dekádu a půl měla být ve vývoji barva Structural Blue. Má 40 vrstev laku a 300 miliard pigmentových vloček. Inspirována byla motýlem.

Čas ubíhá v automobilové branži stále rychleji. Zatímco dříve bylo třeba na vývoj nového automobilu pomalu deset let, dnes na to stačí čtvrtina této doby, jak nám ostatně dokázala Alfa Romeo v případě sedanu Giulia. Pravda, Italové museli následně ještě dovychytat řadu much a nadále neplatí za vzor spolehlivosti či kvality, nicméně to zde momentálně neřešíme. Podstatou je, že vývoj je stále rychlejší a rychlejší.

Ve světle této skutečnosti je tedy docela překvapivé, že Lexusu trvalo neskutečně dlouhých 15 let, než vyvinul... barvu karoserie. Nikoliv samotný vůz, nikoliv jeho pohonné ústrojí, ale opravdu prý jen barvu karoserie. Ta je zvána Structural Blue, přičemž k jejímu vzniku přispěla i technologická centra značky ve Spojených státech a Japonsku, stejně jako společnost VIAVI Solutions Inc.

Neobvyklou modrou ukázal Lexus poprvé v březnu loňského roku na autosalonu v Ženevě, nyní jí ovšem posílá do prodeje. K mání je však pouze u jediného vozu, a sice u luxusního kupé LC, navíc pouze ve speciální verzi Structural Blue Edition. Spárovat ji přitom lze jak s osmiválcovým motorem, tak hybridní jednotkou, přičemž další změny zahrnují 21palcová kovaná kola.

Uvnitř se nové provedení pyšní hned trojbarevným čalouněním, kdy dominantním odstínem je modrá Breezy Blue. S tou jsou spárovány oranžové panely dveří a část středové konzole, středy sedadel pak zdobí semi-anilinová kůže s perforováním ve světle modrém nádechu. Standardem jsou pakety Premium Navigation a Climate Concierge, stejně jako výčet asistenčních prvků.

Prim však u nového provedení hraje ona barva, která je natolik speciální, že denně vzniknou v továrně Motomachi pouze dva exempláře kupé. Každý z nich se přitom pyšní hned 40 separátními vrstvami laku. Samotná modř je přitom aplikována ve vrstvě o tloušťce pouhých 15 mikrometrů mezi základní nátěr a průhledné svrchní lakování.

Do barvy bylo vmícháno 300 gramů pigmentu, respektive 300 miliard pigmentových vloček. Ty se pak starají o různé odlesky v závislosti na vašem úhlu pohledu, přičemž oproti běžným „měňavkám“, které zvládají reflektovat méně než 50 procent příchozího světla, Lexus u laku Structural Blue dosáhl takřka stoprocentní úspěšnosti.

Můžeme pak jen dodat, že neobvyklá barva byla inspirována motýli Morpho, kteří žijí v Severní a Jižní Americe a patří mezi nejkrásnější na světě právě kvůli svému modravému zbarvení. Zajímala by nás přitom i cena, tu ovšem Lexus zatím nezveřejnil. Nízká však již s ohledem na nekonečně dlouhý vývoj bezesporu nebude...

15 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl - 1 - Lexus LC Structural Blue Edition 2017 prvni sada 0115 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl - 2 - Lexus LC Structural Blue Edition 2017 prvni sada 0215 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl - 3 - Lexus LC Structural Blue Edition 2017 prvni sada 0315 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl - 4 - Lexus LC Structural Blue Edition 2017 prvni sada 0415 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl - 5 - Lexus LC Structural Blue Edition 2017 prvni sada 0515 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl - 6 - Lexus LC Structural Blue Edition 2017 prvni sada 0615 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl - 7 - Lexus LC Structural Blue Edition 2017 prvni sada 0715 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl - 8 - Lexus LC Structural Blue Edition 2017 prvni sada 0815 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl - 9 - Lexus LC Structural Blue Edition 2017 prvni sada 0915 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl - 10 - Lexus LC Structural Blue Edition 2017 prvni sada 1015 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl - 11 - Lexus LC Structural Blue Edition 2017 prvni sada 1115 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl - 12 - Lexus LC Structural Blue Edition 2017 prvni sada 1215 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl - 13 - Lexus LC Structural Blue Edition 2017 prvni sada 1315 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl - 14 - Lexus LC Structural Blue Edition 2017 prvni sada 1415 let prý trvalo vyvinout tuto barvu. Má být nejmodřejší modrou, je jako motýl - 15 - Lexus LC Structural Blue Edition 2017 dalsi 01
Vývojem barvy Structural Blue, ve které může být vyvedeno kupé LC, strávil Lexus neskutečně dlouhých 15 let. Inspiroval ji motýl, kterého vidíte na poslední fotce

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 16 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše