Reklama

Dacia dobyla svět levných aut, teď chce zazářit i mezi elektromobily. Opět lácí

Elektromobily jsou zatím auty pouze pro bohaté, výrazně pod 1 milion Kč nic smysluplného. Dacia to může a teď už definitivně chce změnit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dacia dobyla svět levných aut, teď chce zazářit i mezi elektromobily. Opět lácí

11.7.2017 | Petr Prokopec | 12 příspěvků

Elektromobily jsou zatím auty pouze pro bohaté, výrazně pod 1 milion Kč nic smysluplného. Dacia to může a teď už definitivně chce změnit.

Od sobotního večera sjíždí z montážních linek v kalifornském Fremontu sériová Tesla Model 3. Ta je dle prohlášení značky vůbec první masově dostupný elektromobil na světě, který dostane zakrátko ještě sourozence, a sice menší crossover Model Y a dotvoří celou „sexy”, pardon „S3XY” modelovou paletu automobilky. Automobilka nám jej ukáže již v září, ovšem zatím jen jako koncept. Na produkční variantu bude třeba rok či dva vyčkat, neboť Tesla hodlá v jejím případě nasadit zcela novou platformu.

Stane se ovšem poté Tesla Model Y nejlevnějším elektromobilem na trhu? Asi ne, aktuálně své budoucí kroky naznačila automobilka, u které lze již dopředu stoprocentně počítat s nižšími pořizovacími cenami. Jde o Dacii, která zareagovala na slova francouzského ministra pro životní prostředí Nicolas Hulota, jenž uvedl, že v roce 2040 má země zakázat prodej benzinových a dieselových aut.

„Největšími trendy v automobilovém průmyslu v rámci celého světa jsou větší konektivita, více elektrických aut a více autonomních aut. Dacia je součástí této proměny,“ uvedl šéf divize Renault Romania Hakim Boutehra. Dodal také, že i když Francie počítá s „vynucováním” elektromobilů až od roku 2040, firma počítá s prvním elektrickým modelem pro podstatně dřívější budoucnost.

Potvrdil také, že takto koncipovaná prvotina bude kráčet stejnou cestou, jakou šly již existující vozy značky. Vsadit lze tedy na nízkou cenu, i když zatím není jasné, jak se k ní Dacia dopracuje. Vyrazit ovšem může stejnou cestou jako mateřský Renault, jehož Zoe Z.E. je nejprodávanějším elektromobilem Evropy, a to proto, že se prodává bez baterií - ty se následně jen pronajímají.

Máme zde také možnost využití již vyvinuté a zaplacené techniky francouzské značky, což by sice znamenalo, že po roce 2020 bude Dacia nabízet možná ne zrovna oslivný dojezd, nicméně za nízké peníze. Je pak další otázkou, zda u toho budou konvenční tvary a zda elektrická novinka vzejde z již známého vozu - třeba Dusteru - či jestli půjde o zcela nový model.

Odpovědi ale zatím nemáme, budeme se muset nechat budoucností překvapit. Že je ovšem v případě Dacie skutečně spojena také s elektromobilitou, o tom nemáme pochyb. Oznámil to ostatně šéf celé aliance Carlos Ghosn již před čtyřmi lety, když uvedl, že „nic nebrání Dacii, aby v budoucnu vyráběla elektromobily. V den, kdy tu bude poptávka, je zkrátka začneme produkovat.“

Dacia dobyla svět levných aut, teď chce zazářit i mezi elektromobily. Opět lácí - 1 - Dacia Duster Concept 2009 01Dacia dobyla svět levných aut, teď chce zazářit i mezi elektromobily. Opět lácí - 2 - Dacia Duster Concept 2009 02Dacia dobyla svět levných aut, teď chce zazářit i mezi elektromobily. Opět lácí - 3 - Dacia Duster Concept 2009 03Dacia dobyla svět levných aut, teď chce zazářit i mezi elektromobily. Opět lácí - 4 - Dacia Duster Concept 2009 04Dacia dobyla svět levných aut, teď chce zazářit i mezi elektromobily. Opět lácí - 5 - Dacia Duster Concept 2009 05Dacia dobyla svět levných aut, teď chce zazářit i mezi elektromobily. Opět lácí - 6 - Dacia Duster Concept 2009 06Dacia dobyla svět levných aut, teď chce zazářit i mezi elektromobily. Opět lácí - 7 - Dacia Duster Concept 2009 07Dacia dobyla svět levných aut, teď chce zazářit i mezi elektromobily. Opět lácí - 8 - Dacia Duster Concept 2009 08Dacia dobyla svět levných aut, teď chce zazářit i mezi elektromobily. Opět lácí - 9 - Dacia Duster Concept 2009 09Dacia dobyla svět levných aut, teď chce zazářit i mezi elektromobily. Opět lácí - 10 - Dacia Duster Concept 2009 10
Dacia chystá elektrifikaci po roce 2020. Zatím však není jasné, jaké tvary bude taková novinka mít a na jakou techniku i prodejní strategii vsadí

Zdroj: Digi24

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 12 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše