Reklama

Do navigace Mercedesu teď půjde zadat jakýkoli cíl třemi slovy. Jak to funguje?

„Domluvit” se s navigací a specifikovat přesnou polohu cíle bývá někdy velmi náročné. Do Mercedesu brzy půjde zadat jakékoli místo na světě třemi slovy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Do navigace Mercedesu teď půjde zadat jakýkoli cíl třemi slovy. Jak to funguje?

13.9.2017 | Marek Bednář | 5 příspěvků

„Domluvit” se s navigací a specifikovat přesnou polohu cíle bývá někdy velmi náročné. Do Mercedesu brzy půjde zadat jakékoli místo na světě třemi slovy.

Každý stát na světě má trochu odlišný způsob zápisu adres; někde je číslo domu na prvním místě, pak až ulice, jinde tomu je naopak, některé země k městu vždy přikládají stát, provincii, okres nebo něco podobného. V neobyčejnostech nemusíme chodit ani příliš daleko, takový Zlín má několik oblastí, kde je několik ulic s jedním jménem a odlišením římskou číslovkou ještě před číslem domu. Pro leckoho to může být matoucí.

Pro navigaci vznikl systém GPS, který umí určit souřadnice libovolného místa na světě. A naopak, podle souřadnic můžete přesně najít jakékoliv místo na Zemi a nemusíte přemýšlet, jestli zapisujete adresu správně nebo jestli ji software správně rozpoznává. Jenže i souřadnice mají více způsobů zápisu - jen ve stupních, ve stupních a minutách nebo ještě ve vteřinách. Liší se v tom, kde je desetinná čárka, a bez softwaru je přepočet náročnější.

Na scénu tedy přichází novinka, která se jmenuje „what3words”, tedy „jaká tři slova”. Podivný název skrývá geniální textovou alternativu k souřadnicím GPS - k jakémukoliv místu na zemi byla přiřazena tři náhodně vygenerovaná slova. Standardně jsou v angličtině, ale můžete si vybrat třeba švédštinu nebo polštinu, pokud vám sedí víc. Čeština mezi tuctem jazyků v nabídce zatím není.

Princip tohoto systému „souřadnic” je jednoduchý - firma rozdělila celý svět na čtverce o straně dlouhé 3 metry; celkem je podle mobilní aplikace what3words těchto čtverců 57 bilionů. Každému čtverci jsou přiřazena tři různá, spolu nesouvisející, náhodná slova; pro každý čtverec je kombinace unikátní. Takže třeba pomník sv. Václava na pražském Václavském náměstí má označení „giggles.hips.stuns”, bez uvozovek, ale včetně teček.

Není podstatné, co tahle slova znamenají, nýbrž to, že když je zadáte buď na webu map.what3words.com nebo v mobilní aplikaci, dostanete se vždycky ke „koni”. Protože ale čtverec o straně tři metry je opravdu malý, kolem onoho pomníku je několik dalších, úplně jinak pojmenovaných čtverců. Podobně, kombinace „giggle.hips.stuns”, odlišná jediným písmenkem, leží v Tierra Blance v Mexiku. A „giggled.hips.stuns” je bod v moři - své pojmenované čtverce mají i moře - kousek od pobřeží města Carpinteria v Kalifornii.

Samozřejmě, navigační systémy v automobilech standardně nezobrazí nic, pokud budete chtít systém what3words používat, protože s ním nejsou kompatibilní. Tedy, dosud nebyly - Mercedes-Benz je první značka, která tento systém ve svých palubních navigacích umožní používat. Kompatibilní navigační software bude k mání během příštích šesti měsíců, na frankfurtském autosalonu je k dispozici předváděcí kousek.

Funkce je jednoduchá - buď pomocí hlasu, nebo pomocí klávesnice na displeji zadáte ona tři slova, navigace najde dotčený čtverec a vy ho potvrdíte a můžete vyrazit na cestu. Praktické využití je mnohé, např. můžete takto najít konkrétní bod na rozlehlém parkovišti nebo třeba v logistických či průmyslových areálech.

Ze svých časů brigádničení za volantem auta rozvozu pizzy si pamatuji, že takovýto systém by mi nejednou ušetřil spoustu hledání konkrétní firmy ve velkém areálu. Troufnu si říci, že doručovatelé pošty či zásilkových služeb, řidiči kamionů při dojezdu na konkrétní místo v logistickém areálu - každý „dok” pro kamion může mít vlastní tři slova - anebo taxikáři by ho upotřebili podobně. Jistě, souřadnice GPS fungují velmi podobně, ale málokdo je opravdu umí používat a ne každý navigační systém v autech či ve smartphonech umožňuje jejich zadání. Tři slova jsou prostě snazší.

Integrace ve smartphonech je již poměrně dobře provedena. V aplikaci what3words, která používá mapy od Googlu, zadáte buď adresu, nebo právě ona tři slova, a tak najdete místo. Pak na dané místo zapnete navigaci a aplikace vám dá vybrat, v jakých mapách, které máte nainstalovány v telefonu, chcete navigovat; namátkou kromě Map Google také Mapy.cz nebo Waze, a dokonce i Uber, pro případ, že byste na dané místo chtěli jet „taxíkem”.

Jako zcela samozřejmá se nabízí integrace do Androidu Auto a Apple CarPlay, jejímiž aktuálními možnostmi si však zatím nejsme jisti. I tak je to tedy velmi zajímavý, zbytečný jen na první pohled. Samozřejmě je otázkou jeho rozšíření, které bude narážet na neochotu lidí přijímat změny. Pokud ale používáte smartphone v autě k navigování, můžete what3words používat hned.

Do navigace Mercedesu teď půjde zadat jakýkoli cíl třemi slovy. Jak to funguje? - 1 - mercedes what3words navigace 01Do navigace Mercedesu teď půjde zadat jakýkoli cíl třemi slovy. Jak to funguje? - 2 - mercedes what3words navigace 02Do navigace Mercedesu teď půjde zadat jakýkoli cíl třemi slovy. Jak to funguje? - 3 - mercedes what3words navigace 03Do navigace Mercedesu teď půjde zadat jakýkoli cíl třemi slovy. Jak to funguje? - 4 - mercedes what3words navigace 04Do navigace Mercedesu teď půjde zadat jakýkoli cíl třemi slovy. Jak to funguje? - 5 - mercedes what3words navigace 05
What3words je geniální nápad, pro řadu lidí bude snazší než souřadnice GPS

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše