Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Ford Mondeo kombi a liftback 2013: krom tříválce dorazí i hybrid a pohon 4x4
6.9.2012 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Nová generace Mondea bude také k mání s hlasovým ovládáním, hybridním benzino-elektrickým ústrojím a ve spojení s dieselem dorazí i pohon 4x4x.
Ještě včera jsme v žertu zmiňovali, že Ford zřejmě nasadí svůj třívalcový motor EcoBoost o litrovém objemu i pod kapotu obřího Mondea. Dnes nám ale úsměv na rtech zamrzl. Modrý ovál totiž opravdu svou evropskou vlajkovou loď vybavil motorem, který pohání i mnohem menší a lehčí Focus či Fiestu. Nejde přitom pouze o čtyřdveřový sedan nebo pětidveřový liftback. Pidimotůrek bude pohánět i kombík.
Pokud vás přitom zaráží, jak jde dohromady obří zavazadlový prostor s pohonnou jednotkou, jejíž objem odpovídá malé láhvi Coca-Coly, nejste sami. Ford se ale zřejmě namlsal vlastním úspěchem při letošním klání o motor roku. Bude tedy velmi zajímavé sledovat, jak si Mondeo Kombi s litrovým tříválcem povede při jízdě do kopce s pěti osobami a jejich zavazadly na palubě.
Naštěstí to není jediný motor, kterým nové Mondeo bude od příštího roku (tedy šest měsíců po původně plánované premiéře) disponovat. Očekává se rovněž 1,6litrový a dvoulitrový benzinový čtyřválec, chybět nad přední nápravou nebudou ani turbodiesely 1,5 TDCI a 2,0 TDCI. Ty navíc mají být poprvé v historii modelu propojeny s pohonem předních kol či systémem 4x4. I když je otázka, zda se tak opravdu stane v obou případech.
Kromě toho Ford chystá i Mondeo HEV (Hybrid Electric Vehicle), které by jako první vůz v daném segmentu mělo propojit benzinový motor se soustavou drátů, cívek a vodičů. Automobilka ovšem neuvedla, zda elektromotor o výkonu 56 koní bude pohánět jinou nápravu než klasická spalovací pohonná jednotka. Důraz je totiž kladen hlavně na snížení spotřeby, ne na pseudo-terénní schopnosti.
Další novinkou, kterou nové Mondeo představí, je pak hlasové ovládání. I to se podle Fordu objevuje v segmentu poprvé, přičemž řidič by díky němu mohl „štěkat“ povely nejen na telefon či audio systém, ale také na navigaci nebo klimatizaci. Předtím si ale bude muset projít manuál. A možná by se měl nechat zapsat i na pár lekcí angličtiny.
Výčet změn oproti stávajícímu modelu zakončují zadní bezpečnostní pásy, které jsou stejně jako ty přední vybaveny předpínači a v případě nehody až pětkrát lépe zabraňují poranění hlavy, krku a hrudníku. Ceny zřejmě Ford představí až v Paříži, tamtéž si rovněž můžeme ověřit, zda byl zachován (či rozšířen) 549litrový zavazadlový prostor.
Tip: Projděte si všechny novinky pařížského autosalonu 2012.














Nové Mondeo se odhalilo i ve verzích kombi a liftback, které jsme po americké premiéře na začátku letošního roku vidět nemohli
Zdroj: Ford, Autoblog Spanish
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Investor a influencer rozpůlil své Ferrari za 10 milionů o strom. Odešel nezraněn, i když se kusy auta válely po celém okolí
před 6 hodinami
Das Auto: VW Touareg trefila raketa, dál jezdí, jako by se nechumelilo
26.7.2026
Číňané tvrdí, že jejich auto jako první pojede 500 km/h. Už byli blízko: „Pilot ve 496 vyměkl a ubral,” říkají, zkusí to znovu
25.7.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejčtenější články
Fiktivní motor Porsche s fiktivním řazením a fiktivním zvukem ukázal v praxi svou směšnou faleš, je to absurdita od A do Z
28.6.2026
Škoda zkusila vysvětlit, proč její nejnovější model dostal vertikální displej. Jako by zapomněla, že je otočný
28.6.2026
VW má v krizi vyhodit 100 tisíc lidí, zavřít čtyři továrny a rozdělit se na víc firem. Ani po všech rozprodejích a škrtech neuniká riziku krachu
28.6.2026
Nová Audi znovu šokují tím, co všechno na nich nefunguje, zkuste si za jízdy ostříkat čelní sklo
29.6.2026
Tunel nebude. Dědic Porsche těsně před dokončením prodává svůj zámek nad městem, chtěl k němu přistavit garáž s půlkilometrovým tunelem
29.6.2026
Živá témata na fóru
- Mobilní telefony a vše okolo mobilních komunikací 07.28. 06:50 - pavproch
- Chlubítko univerzální 07.27. 21:44 - M.Z.
- Detektory policejních radarů 07.27. 21:32 - řidičBOB
- Onboard videa 07.27. 21:25 - řidičBOB
- Politický koutek 07.27. 14:03 - jerry
- Zajímavé nabídky / slevy 07.27. 11:58 - mattonecz
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 07.26. 19:34 - jerry
- Škoda Auto obecně 07.25. 22:33 - jerry
