Reklama

Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL

Sedmimístné korejské SUV s úctyhodnou světlou výškou má být schopné ovládat internet věcí ve vašem domě. Pod kapotou budou čtyřválce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL

7.3.2017 | Marek Bednář | 5 příspěvků

Sedmimístné korejské SUV s úctyhodnou světlou výškou má být schopné ovládat internet věcí ve vašem domě. Pod kapotou budou čtyřválce.

„Vzrušující Autentické Vozidlo - Dlouhé”. Tak se jmenuje novinka korejské automobilky SsangYong, která se ukáže na autosalonu v Ženevě. Je to koncept XAVL, od „eXciting Authentic Vehicle Long”, další vývojový stupeň konceptu XAV-Adventure, který jsme si mohli prohlédnout v září 2015.

„Koncept korejské Škody Kodiaq”, jak jsme chystaný SsangYong XAVL označili před pár týdny při poodhalení čtyřmi tmavými skicami, se nyní ukazuje v celé své kráse. Nebo možná „kráse”, hodnocení vzhledu necháme na každém, ale troufneme si říci, že srdce většiny si opticky vystrčenou „bradou”, připomínající bezzubého staříka, nezíská.

Podle výrobce designéři čerpali z druhé generace Koranda, prodávané v 90. letech. Podobnosti s velkým přimhouřením očí vidíme možná okolo blatníků, jinak vypadalo Korando z roku 1996 jako kříženec Jeepu Wrangler a Suzuki Vitara. Koncept XAVL naopak zboku trochu připomíná Jeep Renegade.

Nechme ale polemiku nad inspirací designérů, všimněme si, že tomuto konceptu nechybí zas tak moc do sériové výroby. Jsou tu normální zrcátka a normální kola, interiér má normální volant, sedačky a středový tunel, takže tohle auto by mohlo být v sériové výrobě relativně brzo. Úpravy se dají očekávat u vnějšího osvětlení a ovládacích prvků v interiéru, mimo jiné.

Koncept XAVL je 4 630 mm dlouhý, 1 866 mm široký, 1 640 mm vysoký a má rozvor 2 775 mm, takže je zhruba ve stejné lize jako Nissan X-Trail nebo i již zmíněná Škoda Kodiaq. Nabídne tři řady sedadel s místem celkem pro sedm lidí a podle Johng-sika Choi, šéfa SsangYongu, nabídne všem sedmi pasažérům dostatek komfortu.

Oproti XAV tu je několik technologických novinek. V autě nebo i mimo něj lze ovládat navigaci, klimatizaci a infotainment, který nabízí displeje i ve stropu, pomocí aplikace na smartphonu. Z auta je také možné pomocí systému Link to Home IOT (Internet of Things, internet věcí) ovládat svůj dům či byt a v něm kamery, bezpečnostní systémy, domácí spotřebiče nebo topení.

V sériovém provedení bude XAVL poháněn dvěma motory. Benzínovou volbou bude 1,5l čtyřválec, který by měl emitovat mezi 150 a 170 g CO2 na kilometr, což dává kombinovanou spotřebu 6,4 - 7,3 litru na sto. Pro zájemce o diesel tu bude šestnáctistovka, která má mít emise 120 - 150 g CO2/km, což odpovídá spotřebě 4,5 - 5,6 litru nafty na 100 km.

Oba motory budou v základu spojeny s předním náhonem a dostanou start-stop. Na výběr bude mezi manuálním a automatickým šestikvaltem a za příplatek bude možno pořídit i pohon všech kol. Výkon motorů zatím neznáme, ale nečekejte nic neobvyklého, tipovali bychom to někam mezi 110 a 130 koní u dieselu a něco okolo 150 koní u benzínu, bude-li přeplňovaný. A není moc velký důvod, aby nebyl.

Oproti některým předpokladům XAVL nenahradí model Korando, který dostal zkraje letošního roku facelift. Místo toho se usadí někde mezi Korandem a Rextonem. SsangYong zatím nezveřejnil přesné datum startu výroby, ale produkční XAVL má být na trhu do roku 2020. Neděláme si však velké naděje, že by přišel i do České republiky, třebaže by tu mohl být levnější konkurencí Kodiaqu.

Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2017.

Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 1 - ssangyong xavl zive ac 01Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 2 - ssangyong xavl zive ac 02Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 3 - ssangyong xavl zive ac 03Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 4 - ssangyong xavl zive ac 04
SsangYong XAVL přijel do Ženevy, ovšem stále jak koncept

Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 5 - ssangyong xavl oficialni 01Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 6 - ssangyong xavl oficialni 02Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 7 - ssangyong xavl oficialni 03Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 8 - ssangyong xavl oficialni 04Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 9 - ssangyong xavl oficialni 05Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 10 - ssangyong xavl oficialni 06Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 11 - ssangyong xavl oficialni 07Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 12 - ssangyong xavl oficialni 08Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 13 - ssangyong xavl oficialni 09Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 14 - ssangyong xavl oficialni 10Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 15 - ssangyong xavl oficialni 11Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 16 - ssangyong xavl oficialni 12Korejský Kodiaq zkouší oslnit v Ženevě, toto je SsangYong XAVL - 17 - ssangyong xavl oficialni 13
Do reality mu zas tolik nechybí, v produkční verzi má přijít do roku 2020

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše