Reklama

Nejmenší Škoda skončí, SUV nemají limit. Žádné spekulace, říká to jeden z šéfů

Škoda nezmrazila jen plány na příchod pick-upu, ví také, že upřednostní jiné modely před svým nejmenším typem, i když ten právě dostal facelift.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejmenší Škoda skončí, SUV nemají limit. Žádné spekulace, říká to jeden z šéfů

1.6.2017 | Petr Prokopec | 17 příspěvků

Škoda nezmrazila jen plány na příchod pick-upu, ví také, že upřednostní jiné modely před svým nejmenším typem, i když ten právě dostal facelift.

Budoucnost Škody je v poslední době neustále spojována s SUV. Není to nikterak podivné, právě tyto karosářské styly se těší největší oblibě zákazníků a značka již mnohokrát zmínila, že dobývat nebude okrajové segmenty trhu, ale právě ty, kde se peníze točí nejvíce. Je proto logické, že dorazí Kodiaq Coupe či malý crossover, který vzejde z příští generace Škody Fabia. Tím však expanze skončit nemusí.

„Pokud existují zákazníci, neexistují v případě SUV limity,“ uvedl k danému tématu šéf zámořských prodejů značky Petr Šolc při uvedení Kodiaqu na australský trh. Zároveň ale přitom i potvrdil, že útok tímto směrem se neobejde bez obětí. Jednou z nich jsou plány na pick-up značky, který mohl vzniknout přepracováním Volkswagenu Amarok. Nyní ovšem k takovému kroku nedojde, přestože jej požadují zástupci značky z Austrálie a Jižní Afriky.

„Austrálie je stoprocentně jedním z trhů, na které klademe velký důraz, pročež zde zvažujeme možnosti, investice a návratnost těchto investic. Stejně tak monitorujeme i globální segmenty a to, jakým způsobem se vyvíjí. Musíme přitom zvážit, co přinese Škodě globálně nejvyšší návratnost investic. A největší příležitostí shledáváme další zaměření na SUV,“ potvrdil výše zmíněnou expanzi Šolc.

Pick-up do takových plánů dokonale nezapadá, i proto, že značka zatím stále není činná v Jižní nebo Severní Americe, kde je o dané vozy stejně jako v Austrálii velký zájem. Mimo hlavní proud se pak ocitá i malá Škoda Citigo, která se nedávno dočkala faceliftu. Ten měl dle očekávání vydržet zhruba do let 2019 až 2020, kdy se počítalo s nástupcem. Ten ovšem nakonec podle Šolce nedorazí.

„Pokud zaregistrujeme, že poptávka v některém segmentu klesá, poté se zaměříme na jiné modely. První výsledek této strategie uvidíte již velmi brzy. Existuje vůz, který se v Austrálii neprodává (Citigo - pozn. red.) a jehož kariéra bude ukončena, neboť trh jde v této obchodní třídě jednoduše dolů. Proč byste přitom jakožto výrobce aut měli investovat do něčeho takového, když můžete investovat do jiného vozu, který přiláká více zákazníků?“

Citigo se tedy začíná stávat minulostí, přestože se facelift pořádně ještě nezačal prodávat. Danému rozhodnutí se ale vlastně při pohledu na prodeje nelze divit. Vozu se totiž loni prodalo v Evropě jen 38 664 kusů, což je třetí nejhorší výsledek od příchodu na trhu v roce 2011. Oproti tomu takový Kodiaq má jen v ČR za první čtyři letošní měsíce na kontě 1 531 registrací a zájem dále roste.

Statistiky tedy jednoznačně hovoří ve prospěch crossoverů a SUV, pročež není překvapivé, že Škoda se jim hodlá věnovat rozhodující měrou. Zájemci o tradiční karosářské styly se ovšem této strategie obávat až tak nemusí, neboť modely jako Fabia, Octavia či Superb budou vzkříšeny také v nových generacích.

Nejmenší Škoda skončí, SUV nemají limit. Žádné spekulace, říká to jeden z šéfů - 1 - Skoda Citigo 2017 facelift prvni 01Nejmenší Škoda skončí, SUV nemají limit. Žádné spekulace, říká to jeden z šéfů - 2 - Skoda Citigo 2017 facelift prvni 02Nejmenší Škoda skončí, SUV nemají limit. Žádné spekulace, říká to jeden z šéfů - 3 - Skoda Citigo 2017 facelift prvni 03Nejmenší Škoda skončí, SUV nemají limit. Žádné spekulace, říká to jeden z šéfů - 4 - Skoda Citigo 2017 facelift prvni 04Nejmenší Škoda skončí, SUV nemají limit. Žádné spekulace, říká to jeden z šéfů - 5 - Skoda Citigo 2017 facelift prvni 05Nejmenší Škoda skončí, SUV nemají limit. Žádné spekulace, říká to jeden z šéfů - 6 - Skoda Citigo 2017 facelift prvni 06Nejmenší Škoda skončí, SUV nemají limit. Žádné spekulace, říká to jeden z šéfů - 7 - Skoda Citigo 2017 facelift prvni 07Nejmenší Škoda skončí, SUV nemají limit. Žádné spekulace, říká to jeden z šéfů - 8 - Skoda Citigo 2017 facelift prvni 08Nejmenší Škoda skončí, SUV nemají limit. Žádné spekulace, říká to jeden z šéfů - 9 - Skoda Citigo 2017 facelift prvni 09Nejmenší Škoda skončí, SUV nemají limit. Žádné spekulace, říká to jeden z šéfů - 10 - Skoda Citigo 2017 facelift prvni 11Nejmenší Škoda skončí, SUV nemají limit. Žádné spekulace, říká to jeden z šéfů - 11 - Skoda Citigo 2017 facelift prvni 12Nejmenší Škoda skončí, SUV nemají limit. Žádné spekulace, říká to jeden z šéfů - 12 - Skoda Citigo 2017 facelift prvni 13
Škoda Citigo se nedávno dočkala faceliftu, nová generace ale již nedorazí. Značka se totiž hodlá soustředit na crossovery a SUV

Nejmenší Škoda skončí, SUV nemají limit. Žádné spekulace, říká to jeden z šéfů - 13 - Skoda Amarok pick-up ilustrace 01
Zejména Australany vysněné SUV značky nedorazí, též před ním dostanou přednost SUV

Zdroj: Motoring

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 17 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše