Reklama

Nejrychlejší kombík světa je v prodeji. Skrývá jednu pozoruhodnou anomálii

Toužíte-li po opravdu rychlém kombíku, mezi sériově vyráběnými auty je tento tím úplně nejrychlejším. A to i když je nakonec pomalejší, než měl být.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejrychlejší kombík světa je v prodeji. Skrývá jednu pozoruhodnou anomálii

3.1.2018 | Petr Prokopec | 9 příspěvků

Toužíte-li po opravdu rychlém kombíku, mezi sériově vyráběnými auty je tento tím úplně nejrychlejším. A to i když je nakonec pomalejší, než měl být.

Od představení nové Alpiny B5 Bi-Turbo zakrátko uplyne již rok. Firma s kreditem samostatné automobilky vyrukovala s prvními informacemi o super rychlém sedanu a kombíku ještě před loňským ženevským autosalonem, na výstavišti Palexpo však ukázala jen méně praktickou verzi. To má své opodstatnění, neboť vývoj kombíku se trochu pozdržel a jeho reálný prodej byl zahájen teprve nyní. Cena se přitom nezměnila, dynamika však ano.

Jelikož peníze jsou obecně až na prvním místě, začneme logicky u nich. Alpinu B5 Bi-Turbo Touring lze tedy pořídit od 96 891 Eur (cca 2 474 100 Kč), přičemž počítat za to můžete s 4,4litrovým osmiválcem N63TU2. Ten vychází ze standardního mnichovského agregátu, sériová turbodmychadla však byla vyměněna za nová typu twin-scroll. Nastěhována přitom byla mezi obě řady válců, doplněna jsou zrevidovaným sáním.

Podle Alpiny mají tyto modifikace zajistit takřka okamžitou odezvu na plynový pedál, krom toho ovšem došlo také na šponování výkonu. Ten vzrostl na 608 koní, jenž máte k dispozici v rozmezí 5 750 až 6 250 otáček, zatímco s točivým momentem 800 Nm lze počítat v pásmu 3 000 až 5 000 ot./min. Sprint z klidu na stovku tak zabere 3,7 sekundy, zatímco nejvyšší rychlost činí 322 km/h.

Jakkoliv jde ovšem o nadmíru působivé hodnoty, před rokem nám Alpina prezentovala ještě lepší data. Stovku mělo totiž kombi zvládnout o desetinu rychleji, zatímco v rámci maximálky mělo zvládat o tři kilometry v hodině více. Je přitom jen na vás, zda se cítíte být zklamáni či rovnou ošizeni. Na druhou stranu však s titulem „nejrychlejší produkční kombík na světě“ nadále počítat můžete.

Jen u posilování pohonné jednotky však Alpina nezůstala, v kooperaci s BMW došlo také na úpravu bodykitu. B5 Bi-Turbo Touring totiž zamířilo do větrného tunelu mnichovské automobilky a na základě zjištěných poznatků dostalo čelní splitter a zadní střešní spoiler. Počítat pak lze rovněž s 20palcovými kovanými koly, jenž obouvají pneumatiky o rozměru 255/35 vpředu a 285/30 vzadu.

Další úpravy spočívají v nahrazení zadních vinutých pružin vzduchovým podvozkem, nové jsou také elektronicky ovládané tlumiče či řízení zadních kol. Standardem je rovněž systém xDrive (převzatý od BMW, ovšem doplněný vlastní technologií redistribuce točivého momentu), i přes jeho implementaci však kombík váží 2 120 kilogramů. Tedy o 30 méně než předchozí generace.

V rámci interiéru jsou vždy realizovány hlavně individuální požadavky zákazníků, přičemž na výběr je kupříkladu kožené čalounění Nappa doplněné modrými nebo zelenými švy. V případě dekorů lze vybírat mezi povrchy simulujícími leštěnou keramiku, stejně jako v nabídce nechybí ani klasické ořechové dřevo. Vše pak uzavírá teatrální podsvícení v klasickém odstínu Alpina Blue.

A ona anomálie, o které jsme dosud nevěděli a na voze se zřejmě objevila až s dokončováním vývoje? Ta spočívá v řešení brzdového systému, které je u aut s motorem vpředu nevídané - používá zadní brzdové kotouče, které jsou větší než ty přední. Alpina přitom říká, že díky tomu dochází k lepšímu chlazení, aniž by musely být kotouče odvrtávané, a především že takto zvládají lépe zastavit více než dvoutunové monstrum. A aby toho nebylo málo, jsou prý výkonově stabilnější než karbon-keramické, čemuž lze věřit - ty bez řádného zahřátí přesvědčivé výkony nepodávají.

Tím jsme se dostali na konec dostupných informací, zmínit můžeme již jen tříletou tovární záruku poskytovanou přímo BMW. Ta je platná také pro sedan, v jehož případě již na žádné změny nedošlo. Stovku tedy nadále zvládá za 3,5 sekundy a maximálně pokoří 330 km/h. Za jeho 608 koní a 800 Nm přitom dáte 94 118 Eur (2 403 300 Kč).

Nejrychlejší kombík světa je v prodeji. Skrývá jednu pozoruhodnou anomálii - 1 - BMW Alpina B5 Bi-Turbo Touring 2018 nove foto 01Nejrychlejší kombík světa je v prodeji. Skrývá jednu pozoruhodnou anomálii - 2 - BMW Alpina B5 Bi-Turbo Touring 2018 nove foto 02Nejrychlejší kombík světa je v prodeji. Skrývá jednu pozoruhodnou anomálii - 3 - BMW Alpina B5 Bi-Turbo Touring 2018 nove foto 03Nejrychlejší kombík světa je v prodeji. Skrývá jednu pozoruhodnou anomálii - 4 - BMW Alpina B5 Bi-Turbo Touring 2018 nove foto 04Nejrychlejší kombík světa je v prodeji. Skrývá jednu pozoruhodnou anomálii - 5 - BMW Alpina B5 Bi-Turbo Touring 2018 nove foto 05Nejrychlejší kombík světa je v prodeji. Skrývá jednu pozoruhodnou anomálii - 6 - BMW Alpina B5 Bi-Turbo Touring 2018 nove foto 06Nejrychlejší kombík světa je v prodeji. Skrývá jednu pozoruhodnou anomálii - 7 - BMW Alpina B5 Bi-Turbo Touring 2018 nove foto 07
Alpina B5 Bi-Turbo Touring se ukázala na nové sadě fotek a s novými technickými parametry. Cena se však oproti loňsku nezměnila, stejně jako fakt, že jde o nejrychlejší produkční kombík na světě

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 9 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše