- -

Nová Dacia Duster se opozdí. Bude ale větší, kvalitnější a přesto dál levná

Nové rumunské SUV má být v prodeji až v závěru příštího roku. Nabídne ale více než dnes a přitom chce zůstat s cenou prakticky tam, kde je dnes.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nová Dacia Duster se opozdí. Bude ale větší, kvalitnější a přesto dál levná

5.10.2016 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Nové rumunské SUV má být v prodeji až v závěru příštího roku. Nabídne ale více než dnes a přitom chce zůstat s cenou prakticky tam, kde je dnes.

O nové generaci Dacie Duster se mluvilo hojně především v první polovině letošního roku. Na světlo světa se dostaly dokonce i první snímky interiéru, jenž naznačovaly nemalý pokrok v kabině. Zároveň přitom byly důvodem, proč odborná i laická veřejnost očekávala premiéru na právě probíhajícím autosalonu v Paříži. Jak ovšem víme, rumunská automobilka přivezla do francouzské metropole pouze omlazenou smečku Logan, Logan MCV, Sandero a Sandero Stepway.

Debut SUV se nám tak přesunul do příštího roku, přičemž jeden tábor spekulantů mluví již o březnové Ženevě. Druhý pak zmiňuje až zářijový Frankfurt, což je dost možná i reálnější varianta. Prodej druhé generace Dacie Duster by totiž měl odstartovat až někdy před Vánoci, pročež je mnohými trhy vůz titulován jako modelový rok 2018. Zpočátku přitom dostane logo Dacie, s emblémem Renaultu ovšem vyrukuje velmi záhy.

Řeč přitom dosud byla o základním pětimístném provedení, mimo to má ovšem nabídku rozšířit také sedmimístná varianta Grand Duster. Ta stoprocentně dorazí až v roce 2018, přičemž oproti menšímu sourozenci naroste hlavně v rámci rozvoru. Celková délka této verze by se pak měla natáhnout na 4,7 metru, tedy o nějakých 40 centimetrů oproti současnému provedení. Pětimístný model pak zamíří doprostřed.

V obou případech bude použita modulární platforma CMF aliance Renault-Nissan, přičemž ze stejného zdroje budou pocházet také pohonné jednotky. Mezi ty se zcela jistě zařadí přeplňovaná benzinová jedna-dvojka, poněkud sporný je však osud 1,5litrového dieselu. Opět se totiž na jednu stranu tvrdí, že zůstane a bude vylepšen, stejně jako kolují zvěsti o příchodu větší 1,6litrové jednotky, která by nabídla i vyšší výkon.

Na potvrzení toho či onoho názoru bude třeba vyčkat, nicméně volba mezi pohony 4x2 a 4x4 zachována bude. Zároveň lze ve všech případech počítat standardně s manuálem, za automat už vždy zaskočí dvouspojková skříň EDC jako potvrzení snah posunout Duster o něco výše.

V rámci mechaniky se nám zdroje v některých detailech rozchází, jiná situace ovšem panuje v interiéru. Tam lze již u pětimístného provedení očekávat díky větším venkovním rozměrům navýšení prostoru pro cestující, a to v oblasti hlavy i kolen. Provedení Grand Duster by navíc mělo dorazit s posuvnou prostřední řadou sedadel, byť i v takovém případě je ta třetí koncipována hlavně pro děti.

Kvalita plastů půjde nahoru, stejně tak lze počítat s širší standardní i doplňkovou výbavou. Do té se nastěhuje navigace či zpětná kamera, výraznou měrou má Dacia vsadit také na rozšíření bezpečnostních prvků. Dá se tedy očekávat, že dokoupit budete moci nejspíše i autonomní brzdy a monitoring jízdních pruhů, ostatně pravidla Euro NCAP po tom volají

I navzdory celkovému posunu by základní modely měly být nadále k mání za méně než 300 tisíc korun, vrcholné provedení Grand Duster s pohonem všech kol, automatickou klimatizací a další nadstandardní pak nemá v Evropě přelézt přes sumu 20 000 Eur (cca 540 tisíc korun).

Nová Dacia Duster se opozdí. Bude ale větší, kvalitnější a přesto dál levná - 1 - Dacia Grand Duster 2017 render dalsi 01Nová Dacia Duster se opozdí. Bude ale větší, kvalitnější a přesto dál levná - 2 - Dacia Grand Duster 2017 render dalsi 02
Nová Dacia Grand Duster na posledních ilustracích...

Nová Dacia Duster se opozdí. Bude ale větší, kvalitnější a přesto dál levná - 3 - Dacia Grand Duster 2017 render 01Nová Dacia Duster se opozdí. Bude ale větší, kvalitnější a přesto dál levná - 4 - Dacia Grand Duster 2017 render 02Nová Dacia Duster se opozdí. Bude ale větší, kvalitnější a přesto dál levná - 5 - Dacia Grand Duster 2017 render 03Nová Dacia Duster se opozdí. Bude ale větší, kvalitnější a přesto dál levná - 6 - Dacia Grand Duster 2017 render 04
...jen halí předchozí nápady do trochu jiných barev

Nová Dacia Duster se opozdí. Bude ale větší, kvalitnější a přesto dál levná - 7 - Dacia Duster 2017 interier unik 01Nová Dacia Duster se opozdí. Bude ale větší, kvalitnější a přesto dál levná - 8 - Dacia Duster 2017 interier unik 02
...zatímco interiér byl odhalen špionážními fotografy

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama