Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby

Odmyslete si agresivní nárazníky, přihoďte běžné kliky dveří a máte tu nový produkční hatchback z Mladé Boleslavi, který chce potrápit i VW Golf.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby

1.10.2018 | Petr Prokopec

Odmyslete si agresivní nárazníky, přihoďte běžné kliky dveří a máte tu nový produkční hatchback z Mladé Boleslavi, který chce potrápit i VW Golf.

Pár hodin před pařížskou premiérou na nás nevykouklo jen nové BMW řady 3, ale také Škoda Vision RS. Zatímco v případě mnichovského sedanu šlo o neoficiální událost, tisková zpráva z Mladé Boleslavi, stejně jako nové snímky, již zamířily do světa s požehnáním samotné automobilky. Zatím jde sice jen o koncept, nicméně sériové provedení nástupce modelu Rapid dorazí krátce po něm, a sice již 6. prosince.

Co můžeme očekávat? Pokud si odmyslíte odvážně stylizované nárazníky či střešní spoiler, stejně jako odvážná litá kola a zároveň přihodíte sériové kliky dveří a zpětná zrcátka, pak víceméně uvidíte nástupce Rapidu v produkční podobě, jehož prodej odstartuje na počátku příštího roku. Nakonec, špionážní fotky ho v sériové podobě zachytily již dříve. Vůz se však zpočátku bude prezentovat pouze standardním spalovacím ústrojím, na sportovní plug-in hybrid bude třeba vyčkat.

Jak jsme naznačili již před pár dny, pohonná jednotka zatím nedokáže zaujmout ničím jiným než nereálnou spotřebou. Ta byla vypočítána na pouhých 1,4 l/100 km, na čemž má velkou zásluhu skutečnost, že Vision RS zvládne na jedno nabití až 70 kilometrů čistě na elektřinu. Jde navíc o údaj zkreslený už historickou metodikou NEDC, realita tedy dozajista bude nižší. A v případě žíznivosti pro změnu vyšší.

Kombinace jedna-pětky a elektromotoru přitom produkuje 245 koní, tedy stejně jako dvoulitr pod kapotou Škody Octavia RS245. Pokud ovšem díky elektromotoru očekáváte působivé zrychlení již od nulových otáček, pak vás čeká pořádně ledová sprcha. Vision RS zvládá stovku za 7,1 sekundy, tedy o pár desetin pomaleji než jeho příbuzný, který ale bohužel byl kvůli nové homologaci z nabídky stažen. RS245 se kromě toho pyšnilo i daleko vyšší maximálkou než koncept, jehož rozlet bude omezen kousek za hranicí 200 km/h. To není ohromující dynamika.

Dle Škody je ovšem podstatné hlavně to, že nyní bude produkční Vision RS plnohodnotnou konkurencí pro Volkswagen Golf. Proto současné provedení přesahuje délkou 4 356 milimetrů o 50 mm, v zavazadelníku pak nabídne 440 litrů (+25 l). Na hybridní ústrojí si produkční vůz navíc bude muset ještě nějakou chvíli vyčkat, zpočátku do prodeje zamíří s benzinovými motory 1,0 TSI a 1,5 TSI Evo. Očekává se také diesel, velmi pravděpodobně v dvoulitrovém provedení.

Škoda v případě konceptu nezůstala ekologická jen v rámci hnacího ústrojí. Kupříkladu karbon, ze kterého jsou vyrobeny doplňky exteriéru, je vyroben z recyklovaného polyesteru. Zářivě bílý třívrstvý lak pak dostal organické složky, aby odrážel teplo a snižoval tak teplotu v kabině. Ta se navíc pyšní volantem potaženým materiálem Sensotec, což je veganské umělé vlákno.

Na všechny tyto prvky lze samozřejmě u sériového modelu zapomenout. Jeho cena však vůči dosluhujícímu provedení má přesto narůst, a to zhruba na 380 tisíc korun. Vůz se tak více přiblíží Škodě Octavia, což je ale vlastně i záměr - automobilka už pracuje na její čtvrté generaci, která má taktéž narůst na rozměrech i ceně. Nástupce modelu Rapid tak bude mít dost prostoru pro oslovení davů.


Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 1 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 01Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 2 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 02Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 3 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 03Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 4 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 04Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 5 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 05Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 6 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 06Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 7 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 07Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 8 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 08Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 9 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 09Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 10 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 10Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 11 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 11Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 12 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 12Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 13 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 13Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 14 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 14Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 15 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 15
Škoda Vision RS se již ukázala přímo naživo v Paříži...

Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 16 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 16Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 17 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 17Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 18 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 18Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 19 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 19Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 20 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 20Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 21 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 21Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 22 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 22Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 23 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 23Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 24 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 24Škoda poprvé pořádně ukázala nástupce Rapidu. Už teď víme, kdy dorazí do výroby - 25 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 25
...i na oficiálních fotkách

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše