Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Továrna Audi v Bruselu je po krádeži 300 klíčů na hranici kolapsu. Šéfové ji zavřeli a zmrazili mzdy, fabriku mohou převzít Číňané
16.9.2024 | Petr Miler
Je zjevné, že obě strany hrají vabank, jakkoli alespoň částečně konstruktivní řešení jsou pořád ve hře. Vše ale může skončit i tak, že když se dva perou, třetí se začne smát. A ten třetí bude z Číny.
Když se někdo odhodlá k zoufalým činům, obvykle se nachází v zoufalé situaci. V té nepochybně musí být zaměstnanci továrny Audi nedaleko Bruselu, která je už od července zralá na zavření a v současné krizi VW se rychle ukázala být tou, která nemá perspektivu. Z asi 3 tisíc tamních zaměstnanců z toho pochopitelně bude šťastný málokdo, což někteří dali jasně najevo už zkraje měsíce, kdy ukradli klíče od asi 300 vyrobených aut. Učinili tak s cílem zamezit jejich expedici a mít v rukou alespoň nějakou kartu pro další jednání s vedením.
To je opravdu zoufalý krok, který se nemohl setkat s pochopením. Management odmítl za takových okolností jednat a dal zaměstnancům několik dnů na to, aby klíče vrátili, jinak vše bude řešit s policií jako skutečnou krádež. Jestli byly všechny klíče vráceny, nedokážeme v tuto chvíli ověřit, podle všeho ale nikoli, což se zaměstnancům vrátilo i s úroky. Vedení má totiž za takového stavu možnost vyhlásit tzv. výluku, což dává firmě legální možnost továrnu v případě silných nepokojů zavřít a zmrazit mzdy, což pochopitelně zaměstnance staví do ještě nevýhodnější pozice. Ti také začali hledat legální možnosti obrany, nakonec se ale zdá, že se znesvářené strany dohodly na jistém kompromisu, neboť Audi oznámilo, že výluka bude odvolána v úterý a výroba se znovu rozběhne.
To ale řeší problémy pouze krátkodobě. Tím dlouhodobým je nulová perspektiva pro další výrobu aut koncernu VW v Belgii, což je stav, který země nepoznala dlouhých 70 roků od poloviny 50. let minulého století. Co se tedy stane s fabrikou, která byla relativně nedávno rozsáhle renovována tak, aby si poradila s výrobou baterií a elektrických aut? To je v tuto chvíli otázka ne za milion, ale spíš za pár miliard.
Jak informují kolegové z Auto Weeku, ve hře je možnost změnit továrnu na recyklační místo, kde by vyřazená auta byla rozebírána na díly určené k recyklaci a vhodné pro další použití. Další možností je prý rozjetí výroby elektrických tahačů, které se na letištích používají k přesunům letadel. Tyto možnosti by ale znamenaly snížení stavu zaměstnanců na zhruba 300 pracujících, takže by okolo 2 700 lidí přišlo o práci. To není ideální.
Belgická vláda tak má jednat s Číňany o tom, že by po zavedení vysokých cel na dovoz jejich aut do EU továrnu převzali vzali téměř tak, jak jak stojí a leží, a to včetně zaměstnanců. Agentura Hub.Brussels, která má na starosti podporu podnikání v okolí hlavního města Belgie, už prý měla jednat s automobilkami Nio a Geely o tom, že by továrnu mohli koupit. S jakými výsledky, je otázkou, Belgie není zrovna levné místo k podnikání, proto z něj také VW Group chce zmizet co nejdříve.
Tak či onak tento vývoj podle analytiků ukazuje jeden z možných, nutno dodat neplánovaných dopadů cel uvalených EU na čínské dovozy. I když jejich cílem mělo být chránit místní dovozce, ve skutečnosti mohou akcelerovat převzetí evropských továren Číňany, protože zakázat jim tu něco vyrábět a prodávat nelze. A bylo by docela tragikomické vidět, že Audi si továrnu v Bruselu dovolit provozovat nemůže, zatímco Nio nebo Geely ano...



Bruselská továrna Audi na elektromobily je v podstatě ve stavu klinické smrti, definitivní uzavření je jen otázkou času. Proto tam dnes probíhají takové rozbroje, budoucností fabriky pak může být její provoz Číňany. To by byl slušný paradox. Foto: Audi
Zdroje: Audi, Auto Weeku
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Pedro Acosta je prezentován jako nástupce Pecco Bagnaii včera 17:00
- Pecco Bagnaia a Ducati se po sezóně 2026 rozejdou. včera 16:30
- Dutch TT: Časový plán závodního víkendu v Assenu včera 09:00
- Marc Marquez prodloužil smlouvu s Ducati o 2 roky 23.6.2026
- Euro Moto míří do Mostu. Domácí fanoušci budou držet palce Štěpánu Zudovi i dalším českým jezdcům 23.6.2026
Nejnovější články
Nikdy s elektřinou. A nejspíš ani s benzinem. Majitel najel 1 milion km v dieselu s kompletně původní technikou, zvládne prý dalších 600 tisíc
před 11 hodinami
Němci vyzkoušeli jedno z nejlevnějších moderních SUV VW jako ojetinu, před vzhledem radí upřednostnit pohodlí
včera
Svého času prý převratný Ford je totální propadák a skončí bez nástupce, už teď ho nekupuje skoro nikdo
včera
Jaguar dokoná dílo zkázy a přelomový nový model odhalí v říjnu. Ani bývalý šéfdesignér mu nevěří, podle něj postrádá dvě klíčové věci
včera
Hyundai po fiasku pokusu prodávat nadšencům auto za 1,8 milionu vrátí do nabídky základní model. „Musíme,” říká šéf
včera
Živá témata na fóru
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.24. 21:19 - řidičBOB
- Volvo 06.24. 16:54 - řidičBOB
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.24. 16:53 - řidičBOB
- BMW Divize 06.23. 10:20 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.23. 04:48 - pavproch
- Politický koutek 06.22. 15:36 - mattonecz
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.22. 15:11 - Truck Daškam
- Onboard videa 06.22. 07:53 - Truck Daškam
