Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru

Americký vojenský speciál jako symbol výjimečných terénních schopností musí uznale kývnout před novou buginou ukrajinské národní gardy. Mrštný stroj ukazuje, co mohou vytvořit dobrovolníci.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru

31.3.2019 | Mirek Mazal

Americký vojenský speciál jako symbol výjimečných terénních schopností musí uznale kývnout před novou buginou ukrajinské národní gardy. Mrštný stroj ukazuje, co mohou vytvořit dobrovolníci.

Ukrajinská národní garda otestovala speciální auto domácí výroby. Tvrdým zkouškám byl podroben zatím bezejmenný kompaktu teréňák, který se podle prvních zpráv vyznačuje mimořádnými terénními schopnostmi a dokáže prý překonat i legendární Hummer, přesněji jeho armádní originál jménem HMMWV alias Humvee. Opravdové dovednosti ukázalo srovnání obou vozidel ve vojenském prostoru.

Před kamerou se po zasněžených bitevních polích prohnala novinka s americkým off-roadem za zády. Lehký armádní džíp s příkladnou lehkostí přejede všechny nástrahy středně náročného terénu. Občas se mu podařilo získat náskok před vojenským Hummerem, který není zvyklý v terénu poznávat sobě rovného.

Pro jednoznačné závěry by to chtělo komplexnější srovnání se stejnými za volantem, ale i tak je čiperná bugina očividně velmi zdatná. O to víc překvapí její původ - vznikla v podstatě na koleně. Základem stroj s hmotností 1 600 kilogramů je přiznaný trubkový rám. Žádné dveře, žádná okna, žádná střecha, ale jen nejnutnější vybavení. Funkční holobyt je poháněn 2,5litrovým vznětovým motorem o výkonu 99 koní. Maximální rychlost dosahuje až 145 km/h na silnici, mimo asfalt pak 110 km/h.

Auto uveze celkově až 1 000 kilogramů a umí se zapojit do rozličných bojových operací, primárním účelem je ale přeprava zraněných osob nebo evakuace. Na strohou palubu se vejdou čtyři sedící pasažéři a pátý kolega musí na stání do ozbrojené věže bránit zbytek posádky před případnými útok. Vojenské auto má nízkou siluetu a schopnost střílet na všechny strany. Vyvýšený pevný kulomet je umístěný nad posádkou a měl by zůstat v rovné pozici i během přejíždění nerovností.

Vzhledem k úspěchu prvních testů Ukrajinci uvažují o rozjetí sériové výroby a zařazení vozu přinejmenším do vlastního arzenálu. Zda se tak stane, ukáže čas, pokud je ale tohle auto tak dobré, jak se z prvních zpráv jeví, můžeme právě teď stát u zrodu další armádní ikony. Onomu Hummeru by nakonec před pár dekádami také málokdo věštil pověst, které požívá dnes.


Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru - 1 - Ukrajinska armadni bugina foto prvni 01Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru - 2 - Ukrajinska armadni bugina foto prvni 02Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru - 3 - Ukrajinska armadni bugina foto prvni 03Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru - 4 - Ukrajinska armadni bugina foto prvni 04Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru - 5 - Ukrajinska armadni bugina foto prvni 05Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru - 6 - Ukrajinska armadni bugina foto prvni 06Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru - 7 - Ukrajinska armadni bugina foto prvni 07Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru - 8 - Ukrajinska armadni bugina foto prvni 08Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru - 9 - Ukrajinska armadni bugina foto prvni 09Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru - 10 - Ukrajinska armadni bugina foto prvni 10Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru - 11 - Ukrajinska armadni bugina foto prvni 11Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru - 12 - Ukrajinska armadni bugina foto prvni 12Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru - 13 - Ukrajinska armadni bugina foto prvni 13Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru - 14 - Ukrajinska armadni bugina foto prvni 14Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru - 15 - Ukrajinska armadni bugina foto prvni 15Ukrajinci si postavili kompaktní bojový offroad, který ujede i armádnímu Hummeru - 16 - Ukrajinska armadni bugina foto prvni 16
Strohá bugina se zalíbila ukrajinské armádě. Dokáže provézt pětičlennou posádku těžkým terénem s příkladnou manévrovatelností

Zdroj: Відео Національної гвардії України@Youtube

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama