Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů

Katedrála Notre-Dame málem lehla popelem. Zásluhu na tom nemají jen odvážní hasiči, ruku k dílu přiložilo i chytré hasičské vozítko schopné rychle zasáhnout na nejnebezpečnějších místech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů

17.4.2019 | Mirek Mazal

Katedrála Notre-Dame málem lehla popelem. Zásluhu na tom nemají jen odvážní hasiči, ruku k dílu přiložilo i chytré hasičské vozítko schopné rychle zasáhnout na nejnebezpečnějších místech.

Uhašení požáru katedrály Notre-Dame v Paříži bylo výsledkem hrdinného úsilí stovek lidí vybavených nejmodernější technikou. Zuřivé plameny krotily zhruba čtyři stovky hasičů za pomoci osmnácti vodních děl. Přes jejich snahu byly zničeny neocenitelné části 674 let staré katedrály, nicméně katastrofu doprovázely i veselejší příběhy a hrstka zázraků. Především nikdo nezemřel, pouze lehké zranění si odnesl jeden hasič.

Profesionálům se poštěstilo zachránit sebe, návštěvníky a také velkou část stavby, ze které vynesli řadu nejvzácnějších artefaktů uložených za stěnami chrámu. To se ví, menší pozornosti se ale dostalo jednomu chytrému vozítku, bez něhož by se nic ze zmíněného nemuselo podařit. Podstatná část uznání za eliminaci škod totiž patří pojízdnému zachránci zvanému Colossus. Dálkově ovládaný hasičský robot se pařížské brigádě při zásahu velmi osvědčil.

Colossus představuje prodlouženou ruku hasičské jednotky. Jde o stroj na pásovém podvozku a řadou nástaveb. Váží 460 kilogramů, na délku měří cca 160 centimetrů a na výšku má necelých 80 cm. Pevná stavba odolá žáru i vodě. V nouzi Colossus převeze náklad o hmotnosti půl tuny, řízení má na starosti vyškolený hasič s ovladačem v ruce. Sada joysticků s displejem a dodatečnými tlačítky umožňují sledovat místo požáru, osvětlovat, fotit, ukládat polohu GPS a hlavně hasit v různých směrech. Dva elektromotory umožňují jízdu rychlostí 3,5 km/h a šest lithium-iontových baterií vydrží plné nasazení až čtyři hodiny.

Bezdrátová komunikace s operátorem dovoluje robota nasměrovat do nebezpečných prostor, které by byly pro živé hasiče příliš velkým nebezpečím. V případě žhnoucí katedrály Notre-Dame se robot vydal přímo do hlavní lodě svatostánku a pomohl tak dopravit proud do postižených částí, ze kterých by jinak zbyla jen hromada popela a mohly ohrozit i statiku celé stavby.

Pocit zadostiučinění v nejhorším požáru posledních let může cítit také francouzská technologická společnost Shark Robotics, která Colossus vyrobila. Firma mimochodem při programování vycházela ze zkušeností s autonomními automobily, aby dovolila vozítku pochybovat se i v prostředí, ve kterém se člověk pouhým obrazem (navíc přenášeným z kamery) nemusí zorientovat.


Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 1 - Colossus hasicsky robot Pariz 01Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 2 - Colossus hasicsky robot Pariz 02Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 3 - Colossus hasicsky robot Pariz 03Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 4 - Colossus hasicsky robot Pariz 04Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 5 - Colossus hasicsky robot Pariz 05Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 6 - Colossus hasicsky robot Pariz 06Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 7 - Colossus hasicsky robot Pariz 07Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 8 - Colossus hasicsky robot Pariz 08Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 9 - Colossus hasicsky robot Pariz 09Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 10 - Colossus hasicsky robot Pariz 10
Colossus slouží hasičům v Paříži...

Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 11 - Colossus hasicsky robot Pariz 11Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 12 - Colossus hasicsky robot Pariz 12Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 13 - Colossus hasicsky robot Pariz 13Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 14 - Colossus hasicsky robot Pariz 14Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 15 - Colossus hasicsky robot Pariz 15Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 16 - Colossus hasicsky robot Pariz 16Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 17 - Colossus hasicsky robot Pariz 17Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 18 - Colossus hasicsky robot Pariz 18Zkázu katedrály Notre-Dame pomohl odvrátit i chytrý speciál francouzských hasičů - 19 - Colossus hasicsky robot Pariz 19
...a významně se podílel na záchraně hořící katedrály Notre-Dame

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama