Reklama

Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat

Časy se mění a s nimi se mění i obsah zažitých pojmů. Hands-free si dnes přirozeně spojíme s telefonováním, Cadillac už tak ale říká něčemu jinému.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat

16.4.2017 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Časy se mění a s nimi se mění i obsah zažitých pojmů. Hands-free si dnes přirozeně spojíme s telefonováním, Cadillac už tak ale říká něčemu jinému.

Tento týden patří ve světě aut newyorskému autosalonu, který z hlediska novinek jednoznačně ovládl Dodge Challenger SRT Demon jakožto nové nejlépe zrychlující auto světa. Navzdory jisté jednoúčelovosti je to úžasné dílo, jehož autoři museli udělat mnohé proto, aby jej učinili rychlejším než všechno ostatní, Bugatti a Teslu nevyjímaje. V jeho stínu ale bylo představeno i několik dalších novinek, které by neměly ujít naší pozornosti.

Jedna z nich je zdánlivě nudná. Definuje ji tisková zpráva značky Cadillac, v niž se sedmkrát objevuje pojem „hands-free”. Takto jsme si už dávno, i v České republice zvykli říkat možnosti telefonovat v autě bez nutnosti držet u ucha samotný aparát, něco takového je dnes už pomalu standardní výbavou i v celkem dostupných autech. Cadillac ale hovoří o „první technologii skutečné hands-free jízdy na dálnici”. Tak buď někdo prospal apríl, nebo mluví o něčem jiném...

Jak asi tušíte, B je správně. „Hands-free” znamená česky jen „bez rukou” a tímto způsobem lze dělat leccos, ne nutně jen telefonovat. Američané sáhli po tomto zažitém termínu, aby poněkud změnili jeho náplň - popisují jím klíčový aspekt jejich nového systému Super Cruise, který od letošního podzimu začnou ve Spojených státech a Kanadě nabízet pro model CT6. Ten totiž jako první na světě dovolí řidiči zcela sundat ruce z volantu a užívat si tak autonomní jízdy, což dnes nedovoluje ani systém autonomního řízení Tesly.

Systém Cadillacu kombinuje sledování detekce pozornosti řidiče kamerou a okolí LiDARem a armádou dalších senzorů a kamer přenášejících „živý“ obraz a satelitní navigací GPS. Luxusní americký sedan tak má zcela bez „fyzické pozornosti” řidiče ujet i stovky kilometrů, primárně po dobře zmapovaných a značených úsecích dálnic. To umí dnes i jiné vozy, ve všech ale musíte ale nejméně v pravidelných intervalech sahat na volant - u Cadillacu si můžete třeba... psát něco na mobilu.

To potvrzuje prezident automobilky Johan de Nysschen, dle kterého je Super Cruise technologicky pokročilé řešení jízdy bez zásahů řidiče zaměřené na maximální pohodlí a bezpečí zákazníka. „Filozofií Cadillacu je pozdvihnout řízení na mnohem příjemnější úroveň. Technologie Super Cruise proto umožňuje jednoduché a bezpečné hands-free ježdění po dálnicích,“ říká doslova de Nysschen.

Technický šéf značky Barry Walkup dodal, že během vývoje bylo pamatováno na řidiče jakožto na nezbytnou součást celého procesu. Proto je součástí nového systému právě detekce pozornosti, kdy malá kamera umístěná na sloupku řízení pozoruje pouze řidiče a za pomoci infračerveného světla monitoruje pozici jeho hlavy. Pokud zjistí, že po delší dobu nesleduje stav věcí před sebou, přijde se sérií varování, případně i zastavení vozu - „nenutnost” sahat na volant ještě neznamená možnost trvale ignorovat dění okolo auta.

Cadillac neřekl, co přesně je onou „dlouhou dobou“ míněno, dodal však, že „z technického hlediska je hands-free možné používat i na jiných typech silnic”, s ohledem na bezpečnost zákazníků a požadavky regulátorů jej ale lze v tuto chvíli použít jen v určitém prostředí, čímž jsou míněný právě ony dálnice.

Jak bude systém reálně fungovat, uvidíme až na podzim, s ohledem na možnosti současných systémů poloautonomního řízení ale nevidíme větší problém v posunu směrem k věnování pozornosti jízdě jinak než držením volantu. Je tedy docela dobře možné, že „hands-free” se brzy stane v nových autech něčím docela běžným. Jen to bude znamenat něco úplně jiného než doteď...

Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 1 - Cadillac CT6 Super Cruise 2018 prvni foto 01Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 2 - Cadillac CT6 Super Cruise 2018 prvni foto 02Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 3 - Cadillac CT6 Super Cruise 2018 prvni foto 03Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 4 - Cadillac CT6 Super Cruise 2018 prvni foto 04Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 5 - Cadillac CT6 Super Cruise 2018 prvni foto 05
Novou technologii Super Cruise dostane zpočátku k dispozici...

Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 6 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 08Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 7 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 01Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 8 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 02Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 9 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 03Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 10 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 04Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 11 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 05Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 12 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 06Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 13 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 07Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 14 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 09Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 15 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 09aZvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 16 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 10Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 17 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 11Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 18 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 12Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 19 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 13Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 20 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 14Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 21 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 15Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 22 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 16Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 23 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 17Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 24 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 27Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 25 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 28Zvykejte si. Hands-free už se teď neříká možnosti v autě telefonovat - 26 - 2016 cadillac ct6 oficialni zive 29
...pouze model CT6

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama