Reklama

Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord?

(+ video) Člověk by čekal, že masově vyráběné auto a hypersport pro hrstku vyvolených budou spojovat ledy čtyři kola a volant. Jenže není tomu tak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord?

7.1.2017 | Marek Bednář | 3 příspěvky

(+ video) Člověk by čekal, že masově vyráběné auto a hypersport pro hrstku vyvolených budou spojovat ledy čtyři kola a volant. Jenže není tomu tak.

Současná Honda Accord je u nás bohužel už chvili nedostupný model. Litovat je čeho, tento vůz se dostal do desítky nejlepších aut podle magazínu Car and Driver a pohonné ústrojí její hybridní verze získalo ocenění jako jeden z deseti motorů roku 2017 podle Wards Auto, takže špatné auto to být nemůže. Zároveň to jistě není ani sen automobilového nadšence, náš přítel Jason Fenske z Engineering Explained ale našel aspekt, který zaujal i nás, lidi zblázněné do aut - hybridní pohonné ústrojí Accordu je podobné tomu v Koenigseggu Regera.

Samozřejmě nečekejte osmiválec a tisíc koní, podobný je tu „jen” princip. Stejně jako v Regeře, jejímž svébytným pohonem jsme se zabývali už kdysi, i v Accordu může spalovací motor pohánět přímo kola vozidla, ač nemá žádnou převodovku. Zařízení, které něco takového umožňuje v Regeře, je hydraulická spojka, principielně podobná uzamykatelnému hydrodynamickému měniči točivého momentu ve standardní automatické převodovce.

Accord Hybrid sází na trochu jiné řešení. Používá tzv. „overdrive clutch”, českým ekvivalentem budiž „rychloběžná spojka”. Je to v podstatě vícelamelová spojka, která obchází elektrické pohonné ústrojí a posílá přes sérii ozubených kol výkon přímo do diferenciálu a odtud dále na kola. Mechanický pohyb motoru se tak zbytečně nemění na elektřinu a pak zpátky na mechanický pohyb.

Není tomu tak ale vždy. Při jízdě nižší rychlostí pohání výstupní hřídel motoru generátor, který vyrábí elektřinu. Ta pohání elektromotor, který přes protiběžnou hřídel s finálním převodem 3,421 pohání diferenciál a tím kola vozidla, anebo z generátoru proudí přímo do baterie. Accord je „normální” hybrid, nikoliv plug-in hybrid, takže moc velkou baterii nemá, ale kousek čistě na elektřinu jet můžete.

Když vjedete na dálnici a řídící elektronika uzná otáčky kol dostatečně vysoké na to, aby mohla být pevně spojena s motorem, sepne rychloběžnou spojku a motor pohání přímo kola. I v tomto případě proudí výkon přes protiběžnou hřídel a její převod 3,421, takže výsledný převodový poměr z motoru na kola je 2,75. To je velmi podobné šestému kvaltu u konvenčního Accordu, jehož výsledný převodový poměr je 2,82, a - spíš asi shodou náhod - i výslednému převodovému poměru Koenigseggu Regera, který činí 2,85.

Všimněte si, že rychloběžná spojka otáčí protiběžnou hřídelí přes elektromotor, vyvedený na tabuli na videu zelenou barvou. Trochu jinak zelené šipky značící proudění elektřiny vedou obousměrně mezi baterií a tímto elektromotorem, takže i jím je možné vyrábět elektřinu, a to právě když je rychloběžná spojka sepnuta. Na videu se dozvíme, že i v dálničních rychlostech umí Accord Hybrid vypnout motor, rozpojit rychloběžnou spojku a jet jen na elektřinu.

Je to jednak pozoruhodné technické řešení, pochopitelně, ale jak říká s úsměvem Jason - pokud zrovna nemáte 50 milionů Kč, na které Regera přibližně přijde a chcete přitom hybrid bez převodovky, nemusíte si kupovat Koenigsegg. Něco velmi podobného dostanete i v Hondě Accord. Pravda, ani k té se u nás nedá dostat tak jednoduše jako třeba ke Škodě Superb, ale dovézt ji z USA a přihlásit ji zde k provozu není zase takový problém. Rozhodně ne tak velký, jako vydělat desítky milionů na Regeru...


Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 1 - Honda Accord Hybrid Koenigseg Regera dalsi 03Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 2 - Honda Accord Hybrid Koenigseg Regera dalsi 04Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 3 - honda accord hybrid 2017 princip funkce tabule
Takhle funguje pohonné ústrojí Accordu Hybrid dle grafiky Hondy a hlavně nákresu Jasona Fenskeho

Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 4 - Koenigsegg Regera technika 01Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 5 - Koenigsegg Regera technika 02Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 6 - Koenigsegg Regera technika 03
A takto pohonné ústrojí Regerdy dle schemat Koenigseggu

Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 7 - honda accord hybrid 2017 ofic 02Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 8 - honda accord hybrid 2017 ofic 03Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 9 - honda accord hybrid 2017 ofic 04Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 10 - honda accord hybrid 2017 ofic 05Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 11 - honda accord hybrid 2017 ofic 06Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 12 - honda accord hybrid 2017 ofic 07Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 13 - honda accord hybrid 2017 ofic 08Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 14 - honda accord hybrid 2017 ofic 09Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 15 - honda accord hybrid 2017 ofic 10Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 16 - honda accord hybrid 2017wardsNEJmotory 03Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 17 - Honda Accord Hybrid Koenigseg Regera dalsi 01Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 18 - Honda Accord Hybrid Koenigseg Regera dalsi 02
U nás se Honda Accord bohužel neprodává, ale klidně si ji můžete nechat dovézt

Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 19 - Koenigsegg Regera TG nova sada 01Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 20 - Koenigsegg Regera TG nova sada 02Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 21 - Koenigsegg Regera TG nova sada 03Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 22 - Koenigsegg Regera TG nova sada 04Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 23 - Koenigsegg Regera TG nova sada 05Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 24 - Koenigsegg Regera TG nova sada 06Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 25 - Koenigsegg Regera TG nova sada 07Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 26 - Koenigsegg Regera TG nova sada 08Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 27 - Koenigsegg Regera TG nova sada 09Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 28 - Koenigsegg Regera TG nova sada 10Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 29 - Koenigsegg Regera TG nova sada 11Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 30 - Koenigsegg Regera TG nova sada 12Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 31 - Koenigsegg Regera TG nova sada 13Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 32 - Koenigsegg Regera TG nova sada 14Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 33 - Koenigsegg Regera TG nova sada 15Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 34 - Koenigsegg Regera TG nova sada 16Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 35 - Koenigsegg Regera TG nova sada 17Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 36 - Koenigsegg Regera TG nova sada 18Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 37 - Koenigsegg Regera TG nova sada 19Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 38 - Koenigsegg Regera TG nova sada 20Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 39 - Koenigsegg Regera TG nova sada 21Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 40 - Koenigsegg Regera TG nova sada 22Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 41 - Koenigsegg Regera TG nova sada 23Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 42 - Koenigsegg Regera TG nova sada 24Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 43 - Koenigsegg Regera TG nova sada 25Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 44 - Koenigsegg Regera TG nova sada 26Co mají společného Koenigsegg Regera a „obyčejná” Honda Accord? - 45 - Koenigsegg Regera TG nova sada 27
Koengisegg Regera asi nebude problém koupit kdekoli, problém bude jej zaplatit...

Zdroj: Engineering Explained@YouTube

Marek Bednář

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama