- -

Jak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo

(+ video) Wankelu stačí už jeden rotor, aby okouzloval svou vyvážeností a relativním výkonem. Co ale když takové rotory použijete čtyři?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Jak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo

25.11.2016 | Marek Bednář | 1 příspěvek

(+ video) Wankelu stačí už jeden rotor, aby okouzloval svou vyvážeností a relativním výkonem. Co ale když takové rotory použijete čtyři?

Příznivcům Wankelova rotačního motoru není současná doba příliš nakloněna, alespoň co se týče nových aut vyjíždějících z bran továrny - nikdo dnes nic takového nevyrábí. Pokud ale obrátí pozornost na tuningovou scénu, narazí např. na BMW M6 se šestirotorovým Wankelem nebo na Mazdu RX-7 se čtyřrotorovým. Ani jedno z těchto aut není zatím dokončené, ale obě vypadají opravdu slibně.

Náš přítel Jason Fenske z Engineering Explained se právě o čtyřrotorový Wankel ze zmíněné Mazdy zajímal blíže. A napadla ho otázka, jak budou rotory poskládány, víme-li, že dvourotorový Wankel má rotory otočené proti sobě o 180°. Budou to tedy z hlediska pozice rotorů dva dvourotorové Wankely přilepené k sobě, tedy že dva a dva rotory budou ve stejných pozicích?

Vyvážení motoru by zůstalo v podstatě stejné, ovšem také by motor v podstatě fungoval jako velký dvouválec. Dva a dva rotory by byly v pracovní fázi vždycky v přesně stejnou dobu, což by znamenalo nevyrovnanou dodávku výkonu a možné zvýšení vibrací. Protože ani u dvanáctiválců, ani u šestnáctiválců nepálí nikdy dva válce zároveň, vždycky je zážeh posunut, aby byla dodávka výkonu co nejhladší, u Dahmova čtyřrotoru jsou oproti sobě rotory otočeny o 90°.

Jak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo - 1 - ctyrrotor wankel video ee 01Jak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo - 2 - ctyrrotor wankel video ee 02Jak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo - 3 - ctyrrotor wankel video ee 03
Trochu démonicky působící ilustrace ukazuje, jak motor pracuje

V případě výše zmíněného šestirotoru bychom očekávali otočení o 60°. Princip pro co nejhladší dodávku síly tu je 360° děleno počtem rotorů a výsledkem je vzájemné natočení rotorů. Vyváženost zůstává, jak ukazuje poněkud démonicky působící ilustrace výše, ale zážehy jsou rozloženy po jedné otáčce klikové hřídele co nejrovnoměrněji.

Na Jasonových nákresech jsou vidět čtyři rotory, u kterých jsou oranžovým fixem znázorněny zážehy a pracovní fáze daného rotoru. Všechny jsou vpravo, dole nebo v jejich kombinaci. To je samozřejmé z tvaru komory rotačního pístu; v této oblasti bude fáze výbuchu probíhat vždy. Je potřeba mít na paměti, že u Wankelu tvoří jeden rotor v podstatě vždy tři komory - zároveň probíhá např. sání, zážeh a výfuk.

Jak vypadají různé verze motoru po stránce dodávky výkonu, ukazuje "graf" v pravé dolní části tabule. Kdyby byly rotory proti sobě otočeny o 180°, na časové ose by byla síla dodávána ve stejnou dobu, jen by jí bylo víc. Jsou-li otočeny vzájemně o 90°, přidané dva rotory „vyplní hluchá místa” původních dvou rotorů. Výkonu je celkově více a navíc je dodáván rovnoměrněji.

Takový Wankel je opravdu mistrovské dílo dílo svého druhu - už jednorotorový motor je velmi vyvážený a vzhledem k velikosti motoru i výkonný, tento je totéž... na čtvrtou. Nakonec, v oné Mazdě má dávat výkon až 1 800 koní a rozjet ji na více než 400 km/h.

Jak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo - 4 - mazda rx-7 ahura rob dahm 03Jak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo - 5 - mazda rx-7 ahura rob dahm 04Jak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo - 6 - mazda rx-7 ahura rob dahm 05Jak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo - 7 - mazda rx-7 ahura rob dahm 06Jak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo - 8 - mazda rx-7 ahura rob dahm 09aJak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo - 9 - mazda rx-7 ahura rob dahm 10Jak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo - 10 - mazda rx-7 ahura rob dahm 11Jak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo - 11 - mazda rx-7 ahura rob dahm 13Jak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo - 12 - mazda rx-7 ahura rob dahm 14Jak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo - 13 - mazda rx-7 ahura rob dahm 15Jak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo - 14 - mazda rx-7 ahura rob dahm 16Jak funguje Wankelův motor se čtyřmi rotory? Je to mistrovské dílo - 15 - mazda rx-7 ahura rob dahm 17
Toto je zakázkový čtyřrotorový Wankel, o kterém je dnes řeč

Zdroj: Engineering Explained@YouTube

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama