Audi již oficiálně patří názvy Q2 a Q4, koncern FCA ale nepřesvědčilo penězi

Šéf čtyř kruhů Rupert Stadler potvrdil, že Němci se s Italy dohodli na vzájemných škatulatech. Co ale přesně Fiat získal, to zatím zveřejněno nebylo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Audi již oficiálně patří názvy Q2 a Q4, koncern FCA ale nepřesvědčilo penězi

18.1.2016 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

Šéf čtyř kruhů Rupert Stadler potvrdil, že Němci se s Italy dohodli na vzájemných škatulatech. Co ale přesně Fiat získal, to zatím zveřejněno nebylo.

Pro německý koncern jsou aktuálně tím nejžhavějším želízkem v ohni crossovery a SUV. Ač se ovšem již aktuálně dají počítat na desítky, stále nás čeká další expanze, neboť své novinky na tomto poli ohlásily všechny zúčastněné značky od samotného Volkswagenu přes Seat a Škodu až po Lamborghini. Nejinak je tomu rovněž u Audi, kde se dočkáme hned několika nových modelů. V jejich případě přitom značka se čtyřmi kruhy až doposud narážela na jeden problém, a to chybějící vlastnická práva na označení Q2 a Q4.

Tyto názvy patřily až donedávna italsko-americkému koncernu Fiat Chrysler Automobiles, který prohlašoval, že zrovna VW Group je nepostoupí za žádných okolností. To však platilo pouze během vlády Ferdinanda Piëcha, který byl FCA trnem v oku. Po jeho vynuceném odchodu z čela Volkswagenu však náhle byla cesta k názvům Q2 a Q4 volná. A jak jsme uvedli v září minulého roku, Audi práva na jejich užívání zřejmě získalo. Teď už je to jisté a pochopitelně bylo otázkou, co značku tato aktiva stála.

Šéf německé automobilky Rupert Stadler na autosalonu v Detroitu situaci částečně ozřejmil. A podle všeho jména Q2 a Q4 nebyla pro koncern VW Group nakonec až tak drahá. Italy totiž nepřesvědčily peníze, místo toho prý obě strany „našly něco, co potřebovaly“. Oč konkrétně ovšem jde, to prozatím není jisté, neboť Stadler dále uvedl, že Audi i FCA si „navzájem přislíbily, že nezveřejní konkrétní cenu“. A dodal, že v byznyse se nikdy nemá říkat nikdy.

Tím šéf Audi jen narážel na fakt, že Němci se o odkoupení obou názvů snažili několik let, ovšem až do loňského roku neúspěšně. Nakonec, jak jsme naznačili výše, za vším nestály v prvé řadě peníze, ale především odchod Piëcha z čela vedení VW Group a ochota Volkswagenu k jisté výměně ochranných známek. Jít přitom mělo o označení, které pro změnu FCA zoufale potřebovalo u svých značek Fiat, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge a Maserati.

Zatímco ale výsledek této výměny známe u německé značky, italský „zisk“ znám není. Ve hře by ovšem mohly být názvy Duo (Audi jej vlastní od roku 1997) nebo Bora. Druhá možnost je pravděpodobná, neboť Volkswagen tento název delší dobu nepoužívá (v letech 1999 až 2004 však byl takto pojmenován sedan na bázi Golfu), a Maserati jím v minulosti ocejchovalo hned dvě kupátka, dokud kvůli špatné situaci nezvládlo práva na název obnovit.

Kromě toho se Volkswagen mohl zbavit označení Lupo, který v italštině označuje „vlka“. Němci jej přitom přestali používat v roce 2004. Mimo hru je ovšem kupříkladu takový název Nuvolari, kterým Audi v roce 2003 pojmenovalo koncepční kupé, neboť dle evropských zákonů se označení založená na reálných osobách nesmí mezi společnostmi navzájem měnit či prodávat.

Variant je ale samozřejmě celá řada, pročež dokud Italové nepřijdou s tiskovou zprávou nebo novým modelem, který by nesl dosud „německý“ název, jsme stále na vodě. Naši pozornost tedy přeneseme na čtyři kruhy, které se ještě letos pochlubí novým crossoverem Q2 postaveným na zkrácené verzi platformy MQB. Dále pak má dorazit Audi Q4, které bude stylovější verzí modelu Q3.

Německá automobilka díky tomu ušetří označení Q1 na úplně nejmenší crossover, který by se v prodeji měl objevit v roce 2018 a který dostane stejnou techniku, jaká je určena také zvažovanému SUV na bázi Škody Fabia. Jelikož si navíc Audi zaregistrovalo ještě u všech Q-modelů názvy SQ, je dost možné, že všechny novinky dostanou rovněž sportovní varianty.

Jak jsme tedy uvedli na začátku, expanze německých crossoverů a SUV bude nemalá. Němci ovšem nehodlají vsadit vše na jednu kartu a proto dále chystají i příchod většího množství alternativních modelů. Vozy s vodíkovým pohonem přitom nejspíše neoznačí jako h-tron, ale jako F-tron, což je další z názvů, na které má Audi nově ochrannou známku.

Audi již oficiálně patří názvy Q2 a Q4, koncern FCA ale nepřesvědčilo penězi - 1 - Audi Q1 2016 novy render
Chystané Audi Q2 se v minulosti ukázalo na neoficiální...

Audi již oficiálně patří názvy Q2 a Q4, koncern FCA ale nepřesvědčilo penězi - 2 - Audi e-tron concept skica 01Audi již oficiálně patří názvy Q2 a Q4, koncern FCA ale nepřesvědčilo penězi - 3 - Audi e-tron concept skica 02Audi již oficiálně patří názvy Q2 a Q4, koncern FCA ale nepřesvědčilo penězi - 4 - Audi e-tron concept skica 03Audi již oficiálně patří názvy Q2 a Q4, koncern FCA ale nepřesvědčilo penězi - 5 - Audi e-tron concept skica 04
...i oficiálních ilustracích. Naživo pak bude debutovat v březnu v Ženevě

Zdroj: Motoring

Petr Prokopec

Diskuze 4 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše