Reklama

BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout...

Will Gompertz z BBC má věcné výtky, ale zveličuje je. Jeho recenze tak ve výsledku připomíná císařovo hodnocení Mozartovy práce ve filmu Amadeus.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout...

21.11.2016 | Petr Miler | 16 příspěvků

Will Gompertz z BBC má věcné výtky, ale zveličuje je. Jeho recenze tak ve výsledku připomíná císařovo hodnocení Mozartovy práce ve filmu Amadeus.

Minulý týden odstartovala nová show bývalého tria moderátorů Top Gearu, The Grand Tour. Clarkson a spol. se všemožnými prostředky postarali o to, abychom o tom věděli, jejich kolegové už se ale méně postarali o to, abychom to vidět mohli. Novinku jsme ale přece jen zhlédli, představili vám její klíčové aspekty a později se k ní vrátili poté, co se provalilo, kde leží nový testovací okruh pořadu. A už tehdy jsme slibovali, že se k jistě ní nevracíme naposledy.

Dalším impulsem k tomu se stala docela bizarní věc - recenze pořadu, která vyšla na webu BBC. O první epizodě The Grand Tour řekl své kde kdo včetně nás, a tak nepřekvapí, že se do hodnocení tak významné novinky pustilo i snad největší veřejnoprávní médium světa. Bizarní na celé věci ale není to, že to BCC udělala, ale jak to udělala.

Je nepochybné, že British Broadcasting Corporation nemůže být z The Grand Tour nadšena - Clarkson, Hammond a May vzali svůj recept na úspěch a začali podle něj vařit pro někoho jiného. BBC by snad i měla důvod se zlobit, kdyby to udělali z vlastní vůle třeba s vidinou větších příjmů, jenže tak to nebylo - Clarksona sama hloupě vyhodila a lidé z vedení museli vědět, že jinak než úprkem ke konkurenci to skončit nemůže.

The Grand Tour se povedla, naprostá většina hodnocení včetně toho našeho byla kladná. Trio stárnoucích klaunů sice nepředvedlo nic převratného, jenže on to po nich nikdo ani nechtěl. Udělali, co umí nejlépe, udělali to ve špičkové technické kvalitě a udělali to tak, že se v konkrétních aspektech neopakovali. Byla to nová laskomina uvařená podle starého receptu a jsme přesvědčeni, že přesně na toto svět čekal. Pozitivní ohlasy tomu odpovídaly.

Do této atmosféry přichází recenze Willa Gompertza, uměleckého redaktora BBC. A po jejím přečtení se můžeme jen ptát, jestli jde z jeho strany o snahu zavděčit se nadřízeným, závisti úspěchu bývalých kolegů, novou variaci na vyhlášenou nezávislost BBC nebo prostý šlendrián. Jeho recenze je prostě nesmysl, pří vší úctě k jeho názoru.

„Obrovitost produkce, kvalita kamer, úžasné záběry a napodobování starých filmů - to všechno se zdálo být dělané jak pro velké plátno. Ne pro televizi nebo mobilní telefony, na kterých si myslím, že si většina lidí bude novou show pouštět,” začíná Gompertz svou recenzi a zvedá obočí hned v prvním odstavci. Netušíme, jestli stále zůstává věrný televizi Merkur od Československé Tesly, ale na moderních televizích lze přijímat Amazon Prime TV stejně jako BBC. A nová show na nich ve vysokém rozlišení vypadala přesně tak skvěle, jak měla. A i na nových telefonech a tabletech poznáte, jestli je video „vysílané” v rozlišení 4K nebo 1080p.

A ve velmi kritickém tónu pokračuje redaktor BBC i dále. „Pořad začíná scénou, která je tak přes čáru, tak opulentní, že si budete myslet, že za kamerou seděl princ regent (pro Čecha problematicky pochopitelné narážka na životní styl anglického krále Jiřího IV., který vynikal svou extravagancí, opulentními gesty a je označován právě takto - pozn. red.). Jako by se tady Šílený Max potkali s Easy riderem, když vidíme tři moderátory korzovat kalifornskou pouští, dělajíc si cestu mořem aut k masivnímu pódiu, které vyvstalo z písku jak pyramida (...) u níž se nahromadil dav jásajících fanoušků. Není tu žádná ironie. Působilo to až nepříjemně nadutě,” píše dál Gompertz.

A vlastně má pravdu. Úvodní scéna byla přepísknutá až do aleluja a sami jsme se nad ní podivovali. Ale je tohle podstata věci? Výše zmíněnému věnuje autor více jak třetinu své recenze, máme ale pocit, že nad tímto se zvednutým obočím každý soudný člověk rychle mávnul rukou. O tuto, vpravdě nadutou scenérii tu prostě vůbec nejde. Toto není The Grand Tour, toto je jeden z nepokrytých marketingových pokusů ohromit a v tomto směru zafungoval. Nakonec i na Gompertze, ten si z něj ale mylně udělal středobod vlastní recenze pořadu, ve kterém z většiny šlo a do budoucna jistě ještě více půjde o něco docela jiného.

Kdyby autorova kritika končila zde, dá se vzít jako věcná, jen příliš soustředěná na jeden bod. Jako když si některý z recenzentů auta „zasedne” na jeden jeho problematický aspekt a upozadí všechno ostatní. Jenže toto není ten případ. Gompertz zkritizoval v podstatě všechno.

Neocenil ani pasáž se vskutku důkladným testem „Svaté trojice”, když k ní poznamenal: „Jedou do Portugalska, aby otestovali tři rychlá auta na závodním okruhu, což petrolheadi dozajista ocenili. Jenže spoustě jejich fandů, které zajímají spíše legrácky než koně pod kapotou, to mohlo přijít otravné.”

Původní verze recenze pak obsahovala i tuto větu, před dopsáním našeho článku ale záhadně zmizela. Zřejmě pro vrcholnou trapnost. „Šilhat, mohli byste se zrovna dívat na jistý populární motoristický pořad BBC, akorát byste se museli ptát, co si všichni ti noví diváci nalákaní vším tím humbukem budou myslet o třech mužích ve středním věku ploužících se po závodním okruhu,” napsal původně Gompertz. To už bylo snad i trochu hrubé.

Nehodláme to probírat dále, chcete-li si přečíst recenzi - po zjevných dodatečných zjemněních - celou sami, pokračujte na web BBC. Je ale psaná celkem květnatou angličtinou s některými pro Čecha obtížně srozumitelnými odkazy. A po našem soudu za to vlastně ani nestojí. Nenastavuje obraz reality The Grand Tour, ale spíše odporu, hnusu a závisti, který po odchodu Clarksona, Hammonda a Maye v BBC zůstal. Ať už ve vedení firmy či bývalých kolezích zmíněného tria.

Gompertz o The Grand Tour hovoří jako o příliš „filmové” a svou recenzi uzavírá slovy: „Možná jsou pro ně obrazovky televizí moc malé a jejich další krok by měl vést pryč z internetu přímo do kin. Zdálo se mi, že The Grand Tour je televizní show, která chce být - a dost možná by měla být - filmem.”

Jsme ti poslední, kdo by se modlili každý večer k plakátu Clarksona, Hammonda a Maye, k jejich práci jsme měli v minulosti spoustu výhrad. Tato recenze má ale k čemukoli rozumnému prostě daleko. Tak trochu připomíná slova císaře Josefa II. z filmového Amadea, který - když už nevěděl, co geniálnímu Mozartovu dílu vytknout - řekl: „Příliš mnoho not!” The Grand Tour asi není tak geniální jako Mozartovo skladby, hodnocení, že je „příliš filmová” ale v tomto kontextu vyznívá velmi podobně.

Nakonec, posuďte sami. Celá show je vám k dispozici i s českými titulky...

Galerie oficiálních snímků Amazon Prime TV k prvnímu dílu TGT

BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 1 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 01BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 2 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 02BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 3 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 03BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 4 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 04BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 5 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 05BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 6 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 06BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 7 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 07BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 8 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 08BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 9 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 09BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 10 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 10BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 11 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 11BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 12 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 12BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 13 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 13BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 14 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 14BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 15 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 15BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 16 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 16BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 17 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 17BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 18 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 18BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 19 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 19BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 20 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 20BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 21 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 21BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 22 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 22BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 23 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 23BBC vydala recenzi The Grand Tour. Jak asi mohla dopadnout... - 24 - The Grand Tour 2016 Episode 1 oficialni 24

Zdroj: BBC

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 16 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama