Britové vyzkoušeli nejdražší Škodu dneška, zklamala je svou dosavadní předností

Vypadá dobře na pohled, chválen je rovněž jeho interiér a nakonec nevadí ani diesel pod kapotou, i přes horší zvuk. Škodě s Kodiaqem RS ale narostlo sebevědomí možná až příliš.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Britové vyzkoušeli nejdražší Škodu dneška, zklamala je svou dosavadní předností

19.2.2019 | Petr Prokopec

Vypadá dobře na pohled, chválen je rovněž jeho interiér a nakonec nevadí ani diesel pod kapotou, i přes horší zvuk. Škodě s Kodiaqem RS ale narostlo sebevědomí možná až příliš.

Loňské evropské prodeje Škody Kodiaq nejspíše nebyly tak vysoké, jak automobilka na počátku roku doufala. Dáno je to hlavně příchodem nové měřicí procedury WLTP, která si vyžádala opětovnou homologaci naprosto všech vozů, motorizací a výbav, jež chtěli výrobci ponechat v nabídce. Mladoboleslavské SUV tak bylo po nějaký čas k dispozici pouze s dvoulitrovým turbodieselem, a to navíc jen v omezeném množství. Prodeje v září tak klesly pod úroveň z března 2017, kdy se Kodiaq dostal na všechny evropské trhy.

Nyní je již nabídka o poznání širší. V posledních dvou měsících loňského roku se proto Kodiaq vrátil na původní vlnu zájmu, ze které nejspíše hned tak nespadne. Na českém trhu může působit jako drahý, v zahraničí je naopak považován za velmi příznivou nabídku - sedm sedadel, působivý zevnějšek a prostornou kabinu si zákazníci mohou pořídit levněji než u konkurence. Nově pak navíc mohou sáhnout i po vrcholném provedení RS. Je však otázkou, zrovna ta značce přinese očekávané výsledky.

Již během loňského příchodu na trh se Škoda s Kodiaqem RS nepředvedla v bůhvíjakém světle, když se pochlubila jeho časem z Ringu. Ten nebyl zrovna oslňující, pod deset minut se dnes dostane pomalu kdokoliv, kdo se do pohoří Eifel vydá. Škoda tak v podstatě pokořila jen pár dodávek, což rozhodně není něco, co kupce dostane do kolen. Na ta ale nakonec padnou, i když z trochu jiného důvodu. A opětovně nejde o pozitivum, jakkoliv se budeme pohybovat ve vodách, které by české značce měly maximálně vyhovovat.

Nejspíše jste již pochopili, že řeč je o ceně. Kodiaq RS aktuálně zamířil do testu britského Carbuyeru, který na něj ústy redaktorky Ginny Buckley pěje chválu. Vůz zaujal vzhledem i bohatou výbavou, na britském trhu je standardně nabízen prakticky se vším, co potřebujete k životu ve vyšším pohodlí. Palec nahoru dostal i dvoulitrový turbodiesel, a to navzdory evropským náladám i typickému chraplavému zvukovému doprovodu - SUV totiž propůjčuje velmi dobrou jízdní dynamiku pro každodenní použití.

Opravdovým problémem podle Ginny je ale cena, tedy oblast, na kterou si Britové v souvislosti se Škodou dosud nikdy nestěžovali. Nicméně Kodiaq RS startuje na 43 tisících librách (cca 1 261 200 Kč), tedy prakticky na stejné úrovni jako prestižnější Land Rover Discovery Sport či BMW X3 se šestiválcem pod kapotou. A je také o 7 tisíc liber (205 300 Kč) dražší než Seat Ateca Cupra, jehož řidič si může užívat služeb benzinového motoru s 300 koňmi.

Je tedy vskutku otázkou, zda Kodiaq RS dokáže šířeji zaujmout. Pravdou je, že vypadá dobře, zvláště s příplatkovým lakem a na velkých litých kolech. S 240 koňmi a 500 Nm pak zvládá sprint na stovku za 7 sekund a nejvyšší rychlost 220 km/h, což jsou na sedmimístné auto dobré hodnoty. Ale jako Škoda, za takové peníze? Minimálně v Británii to podle samotných Britů nebude mít jednoduché. A v České republice na tom podle nás nebude o mnoho lépe...


Britové vyzkoušeli nejdražší Škodu dneška, zklamala je svou dosavadní předností - 1 - Skoda Kodiaq RS 2019 Carbuyer test videoscreen 01Britové vyzkoušeli nejdražší Škodu dneška, zklamala je svou dosavadní předností - 2 - Skoda Kodiaq RS 2019 Carbuyer test videoscreen 02Britové vyzkoušeli nejdražší Škodu dneška, zklamala je svou dosavadní předností - 3 - Skoda Kodiaq RS 2019 Carbuyer test videoscreen 03Britové vyzkoušeli nejdražší Škodu dneška, zklamala je svou dosavadní předností - 4 - Skoda Kodiaq RS 2019 Carbuyer test videoscreen 04Britové vyzkoušeli nejdražší Škodu dneška, zklamala je svou dosavadní předností - 5 - Skoda Kodiaq RS 2019 Carbuyer test videoscreen 05Britové vyzkoušeli nejdražší Škodu dneška, zklamala je svou dosavadní předností - 6 - Skoda Kodiaq RS 2019 Carbuyer test videoscreen 06Britové vyzkoušeli nejdražší Škodu dneška, zklamala je svou dosavadní předností - 7 - Skoda Kodiaq RS 2019 Carbuyer test videoscreen 07Britové vyzkoušeli nejdražší Škodu dneška, zklamala je svou dosavadní předností - 8 - Skoda Kodiaq RS 2019 Carbuyer test videoscreen 08
Škoda Kodiaq RS bude zřejmě na britských silnicích spíše sporadickým účastníkem provozu. Zdá se být příliš drahou, neboť stojí prakticky stejně jako Land Rover Discovery Sport či BMW X3

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše