Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Downsizing nefunguje ani u Fordu GT, má stejnou spotřebu jako ten starší
6.1.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Nové GT má o dva válce, 1,9 l objemu a kompresor méně. I tak dle metodiky EPA vykazuje úplně stejnou spotřebu. A máme i fotky novinky auta z provozu.
Fanoušci Fordu GT a Top Gearu zároveň si jistě velmi dobře vybavují test tohoto stroje někdy v půlce první dekády 21. století. Jeremy Clarkson s ním jezdil po letišti a došlo mu palivo. Nebo to tak aspoň mělo vypadat. A na otázku kolegů, jakou měl na letišti spotřebu, odpověděl, že 4 mpg (imperiální galon), tedy asi 70 litrů benzinu na 100 km.
Nic překvapivého, když honíte kompresorový osmiválec po letišti s plynem na podlaze. Ford GT se ovšem v Top Gearu objevil ještě jednou, a to když se slavné trio vydalo na road trip do Francie v Pagani Zonda, Ferrari F430 a právě Fordu GT. Právě ten musel po cestě nejčastěji tankovat.
Nový Ford GT nemá kompresorový osmiválec o objemu 5,4 litru. Místo toho má 3,5litrovou V6 se dvěma turbodmychadly. Na první pohled tedy člověka napadne slovo „downsizing”, který se pojí s nižší spotřebou, alespoň na papíře. Skutečnou spotřebu onoho Fordu GT na road tripu Top Gearu neznáme, ale ta katalogová pro kombinaci byla 14 mpg (US), tedy 16,8 l/100 km.
Čísla nového Fordu GT byla právě zveřejněna americkým úřadem EPA a hodnota kombinované spotřeby je úplně stejná - 14 mpg, tedy znovu 16,8 litru na 100 km. Kdyby vás zajímala spotřeba ve městě, je to 11 mpg (21,4 l/100 km), spotřeba mimo město je 18 mpg (13,1 l/100 km). Je to překvapivé nejen kvůli downsizingu, na který i u sporťáků dochází právě kvůli snížení papírové spotřeby. Novinka je také s 1 310 kg hmotnosti výrazně lehčí než předchozí generace (1 520 kg), předpokládat lze lepší a aerodynamiku a sedmistupňová dvouspojková převodovka nového GT (dříve šestistupňový manuál) by též měly provozní efektivitě pomoci. Ale nestalo se.
Je třeba dodat, že čísla EPA nejsou totéž co evropské hodnoty spotřeby - většinou korespondují s realitou docela dobře, ale pořád budou platit pro normální, klidnou jízdu. Jakmile na to šlápnete, není od věci očekávat v nádrži vír podobný minulé generaci. Předpokládáme ale, že spotřeba bude to poslední, co bude majitele v takové chvíli zajímat, i když je EPA komicky varuje, že utratí 8 000 dolarů (asi 204 tisíc Kč) navíc během dalších pěti let na palivu. Tušíme, že násobně tolik utratí za první ťuklý karbonový díl...
Kromě spotřeby se k nám dostaly také obrázky Fordu GT na ulici v Detroitu. Byl spatřen bez jakéhokoliv maskování - proč také, když už je jeho vzhled opravdu dlouho znám - uživatelem Redditu se jménem Emulsifide. Pořídil čtyři fotografie a můžete se na ně podívat níže.
Zachycený vůz byl ve stříbrné barvě, která mu docela sluší, ale která extrémně vyzdvihuje tmavé nozdry výfuků. Podle autora fotek je zvuk zajímavý, i když GT jelo pomalu; člověk by si ho spíš spojil se supersportem než s Fordem, kdyby ho slyšel se zavázanýma očima. Přesně to byl cíl vývojářů, odhadujeme.

Vlevo data EPA nového Fordu GT, vpravo čísla k tomu z roku 2005. Kombinovaná spotřeba je stejná, dílčí hodnoty pro jízdu ve městě a na dálnici jsou u toho staršího dokonce lepší




Ford GT se už vyrábí, takže ho občas půjde zahlédnout na ulici
Zdroje: EPA, Reddit
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
včera
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Salač bude i v příštím roce jezdit MS v týmu OnlyFans American Racing včera 19:43
- Pre Dutch TT: Lídry jsou Bezzecchi, Gonzalez a Quiles včera 16:00
- MotoGP v Brně pomohlo lidem v nouzi. Nevyužité jídlo zamířilo k potřebným včera 12:00
- Jonas Folger v Mostě s divokou kartou pro Supersport včera 10:00
- Pedro Acosta je prezentován jako nástupce Pecco Bagnaii 24.6.2026
Nejnovější články
Místo přímých zákazů plíživé nařizování přes „poslušné”: Nový plán EU vnutí elektrická auta i těm, kteří je vůbec nechtějí
před 3 hodinami
Otec Lewise Hamiltona rozprodává svou sbírku aut, zkrátka se v životě opravdu nedržel
před 4 hodinami
Škoda zkusila vysvětlit, proč její nejnovější model dostal vertikální displej. Jako by zapomněla, že je otočný
před 6 hodinami
USA zakázaly prodej nových Polestarů v zemi, dokonce i těch, které se tam vyrábí. Firma se ani nebrání a dobře ví proč
před 7 hodinami
Automobilka se rozhodla znovu vynalézt způsob, jakým „sedíme” za volantem auta. A myslí to smrtelně vážně
před 9 hodinami
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
