Reklama

Elon Musk povede Teslu dalších 10 let, jeho cíle jsou prý jen past na investory

Musk souhlasil s tím, že Teslu povede další dekádu. Může za to dostat i desítky miliard dolarů, to ale jen pokud splní absurdní kombinaci cílů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elon Musk povede Teslu dalších 10 let, jeho cíle jsou prý jen past na investory

24.1.2018 | Petr Prokopec | 29 příspěvků

Musk souhlasil s tím, že Teslu povede další dekádu. Může za to dostat i desítky miliard dolarů, to ale jen pokud splní absurdní kombinaci cílů.

Přežije Tesla rok 2020? To je otázka, na kterou by odpověď chtěl znát nejspíše každý a která rozděluje odbornou i laickou veřejnost na dva nesmiřitelné tábory. Dle toho prvního, v jehož čele stojí někdejší vysoce postavený manažer BMW nebo Fordu Bob Lutz, se tak nestane. Samotná automobilka svou budoucnost vidí pochopitelně jinak, a tak počítá se světlejšími zítřky. Tento názor pak zcela logicky zastává i Elon Musk, který aktuálně odsouhlasil, že v čele značky zůstane po dalších 10 let.

Toto oznámení je na jednu stranu překvapivé, neboť sám Musk v posledních letech naznačoval, že jeho pozice CEO není věčná. Na druhou stranu je ale i logické, neboť Tesla je Musk a Musk je Tesla, jedno bez druhého nebude fungovat, aspoň ne teď, kdy je existence spojena jen a pouze s důvěrou investorů ve vize Elona M.

Novou dohodu by šlo zkoumat z mnoha pohledů, my se ale zaměříme na jeden aspekt, a to ten finanční. Ten se tváří klasicky velkoryse, neboť Musk souhlasil s tím, že si v příštích letech nevyplatí na gáži ani dolar. I tak ale může být pohádkově odměněn, pokud splní všechny cíle, které mu firma vytyčila. A při probírání se jimi se člověk snadno může i rozesmát.

Musk by totiž za svou práci mohl v roce 2028 získat až 1,68 milionu akcií značky, tedy zhruba jedno procento firmy. To by přitom v dané době mělo hodnotu nejspíše desítek miliard dolarů, neboť tuto kompenzaci Musk získá pouze za předpokladu, že Tesla bude mít hodnotu 650 mld. USD (13,5 bilionu korun). Jinými slovy, automobilka by se tímto vzestupem dostala mezi pět nejhodnotnějších firem ve Spojených státech na základě jejich aktuálních hodnot. Což je první obtížně uvěřitelný bod.

Vůči současnosti jde totiž o razantní skok, aktuální hodnota Tesly se totiž pohybuje okolo 59 miliard dolarů (1,2 trilionu korun). Pravda, razantními skoky se automobilka dosud pohybovala, Když jí totiž v roce 2004, tedy rok po založení, přebírala investiční společnost Series A, jejímž byl Musk šéfem, byla hodnota značky na pouhých 7,5 milionech USD (155,5 milionu korun). V roce 2012, tedy v době, kdy zamířil na trh Model S, však již byla Tesla ceněna na 3,2 miliardy dolarů (66,3 mld. Kč). A dnes je to zmiňovaných 59 mld. USD.

Za pouhých pět let tak Musk dokázal hodnotu firmy takřka zdvacetinásobit, něco jiného je ale dvacetinásobit korunu a něco jiného je dvacetinásobit tisícovku. A možnost splnění dalších požadavků je uvěřitelná ještě méně. Tesla by totiž měla také navýšit své roční příjmy, a to nejprve na 20 miliard dolarů (414,7 mld. Kč), v závěru příští dekády pak až na 175 mld. USD (3,6 bilionu korun) ročně. Stejným vývojem má projít i zisk před zdaněním, který by měl v roce 2028 vystoupat na 14 mld. USD (290 mld. Kč).

Tesla ale dosud ani jednou nevykázala roční zisk a její obrat v roce 2016 pak činil pouhých 7 miliard dolarů (145 mld. Kč). Není tak divu, že analytici označují podmínky výplaty Muskovy odměny za nesplnitelné a jejich zveřejnění za pouhý reklamní trik.

V této disciplíně ale nakonec byla Tesla vždy nejlepší, a tak předpokládáme, že spousta lidí s vidinou mnohonásobného zhodnocení své investice vezme své peníze a půjde si koupit pár akcií. Zda pro své dobro či nikoli, to dnes nedokáže říci nikdo. My ale vzhledem k aktuálnímu vývoje ve firmě i ve světě zůstáváme k takovým vizím skeptičtí...

Elon Musk povede Teslu dalších 10 let, jeho cíle jsou prý jen past na investory - 1 - Elon Musk nova smlouva 01Elon Musk povede Teslu dalších 10 let, jeho cíle jsou prý jen past na investory - 2 - Elon Musk nova smlouva 02
Musk sepsal s Teslou novou kompenzační dohodu...

Elon Musk povede Teslu dalších 10 let, jeho cíle jsou prý jen past na investory - 3 - Elon Musk dalsi 01Elon Musk povede Teslu dalších 10 let, jeho cíle jsou prý jen past na investory - 4 - Elon Musk dalsi 02Elon Musk povede Teslu dalších 10 let, jeho cíle jsou prý jen past na investory - 5 - elon musk tesla model s 01Elon Musk povede Teslu dalších 10 let, jeho cíle jsou prý jen past na investory - 6 - elon musk tesla model s 02Elon Musk povede Teslu dalších 10 let, jeho cíle jsou prý jen past na investory - 7 - Elon Musk Tesla Secret Master Plan II 2016 Perex
...díky níž se může stát nejbohatším člověkem světa. Letos se přitom nevešel ani do nejlepší desítky

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 29 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama