Hlavní ekonom banky nastínil další vývoj z rallyového speciálu, i odtud věští zlé časy

Ekonomická data lze publikovat formou nudné zprávy plné nezáživných čísel. A nebo si najmout profesionálního závodníka, vedle něj posadit ekonoma v kvádru a vyrazit na erzetu. Finové preferují to druhé.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Hlavní ekonom banky nastínil další vývoj z rallyového speciálu, i odtud věští zlé časy

20.8.2019 | Petr Prokopec

Ekonomická data lze publikovat formou nudné zprávy plné nezáživných čísel. A nebo si najmout profesionálního závodníka, vedle něj posadit ekonoma v kvádru a vyrazit na erzetu. Finové preferují to druhé.

Zdá se, že svět po létech relativně bezstarostné ekonomické existence čekají znovu horší časy. Patrné je to zejména v Evropě, jejíž kondice se horší kvůli problémům německé ekonomiky. Ta stojí na prahu recese, na kterou se německá vláda již začala připravovat. Dle ministra financí Olafa Scholze totiž krize z roku 2008 stála zemi přibližně 50 miliard Eur (cca 1,29 bilionu Kč), tutéž částku si tak naši sousedé začínají chystat i nyní.

Informuje o tom zpráva německé centrální banky Deutsche Bundesbank, která je sice zásadní, někomu ovšem může přijít příliš suchá. Hemží se totiž jen ekonomickými termíny a nudnými čísly. O poznání zajímavěji na to šli Finové z komerční S-Bank, kteří vyslali svého hlavního ekonoma Timo Hirvonena přímo do terénu. Nikoliv však na Wall Street či do luxusní restaurace, v tomto ohledu nesmíme zapomínat, že jsme v zemi tisíce jezer, kde jsou národní priority poněkud jiné. Hirvonen tak zamířil na sedadlo spolujezdce v rallyovém speciálu.

Za volant se pak usadil dvojnásobný světový šampión Marcus Grönholm, který začal pokládat otázky, jenž se týkají ekonomického výhledu pro nejbližší měsíce. Hirvonen, který ovšem není tím slavným závodním pilotem téhož jména, pak do svých tezí velmi působivě a vtipně zakomponoval ten správný žargon. Dozvídáme se tak, že občas člověk může vyletět mimo trať, ale nakonec se vždy vrátí na správnou cestu. Či jinak, v blízké budoucnosti můžete párkráte narazit, ovšem na konci recese klidně můžete být v plusu.

Hirvonen uvádí, že veškeré světové ekonomiky potápí hlavně obchodní válka, kterou odstartoval americký prezident Donald Trump a která je zaměřena jak proti Číně, tak proti Evropě. Starý kontinent navíc dále potápí nejistoty spojené s Brexitem, kromě již zmiňované německé ekonomiky pak zpomaluje i ta italská. Jakkoliv je tak nezaměstnanost rekordně nízká a dole jsou i úrokové sazby, které na investory působí pro změnu kladně, vzniká méně nových firem a přichází méně nových investicí. Podle Hirvonena tak není otázkou zda, ale kdy přesně nová krize vypukne.

Pokud se tedy chcete na nadcházející období co nejlépe připravit, měli byste dle Hirvonena zvolit dlouhodobé investice. Trhy totiž v nejbližší době budou velmi zranitelné a nevyzpytatelné a jakkoli profesionální investoři mohou i na tom rychle vydělat, obyčejní lidé nesledující výkyvy trhu 18 hodin denně, by na tom nejspíše tratili. Situace v České republice není zásadně jiná - i tady se stále celkem daří, při exportním charakteru naší ekonomiky a její provázaností s chřadnoucím Německem ale lze čekat horší časy. Na rozdíl od Němců se s nimi ale budeme muset vypořádat hlavně sami.


Hlavní ekonom banky nastínil další vývoj z rallyového speciálu, i odtud věští zlé časy - 1 - S-Bank ekonomicka prognoza 2019 videoscreen 01Hlavní ekonom banky nastínil další vývoj z rallyového speciálu, i odtud věští zlé časy - 2 - S-Bank ekonomicka prognoza 2019 videoscreen 02Hlavní ekonom banky nastínil další vývoj z rallyového speciálu, i odtud věští zlé časy - 3 - S-Bank ekonomicka prognoza 2019 videoscreen 03Hlavní ekonom banky nastínil další vývoj z rallyového speciálu, i odtud věští zlé časy - 4 - S-Bank ekonomicka prognoza 2019 videoscreen 04
Finové se rozhodli spojit příjemné s užitečným a ekonomický výhled spárovali s národním sportem - rallye

Zdroj: S-Pannki@Youtube

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama