Reklama

Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit

Na nejnižší úroveň za poslední rok klesla cena akcií amerického výrobce elektromobilů. Stojí za tím skokový pokles o skoro 10 procent.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit

28.3.2018 | Mirek Mazal | 40 příspěvků

Na nejnižší úroveň za poslední rok klesla cena akcií amerického výrobce elektromobilů. Stojí za tím skokový pokles o skoro 10 procent.

Na růst cen akcií Tesly se v posledních letech dalo sázet s podobnou jistotou jako na vítězství Vladimira Putina v ruských prezidentských volbách. Tento příměr nevolíme náhodou, v obou případech jde o kulty svého druhu, jejichž popularita se často vymyká racionalitě. Ani v případě kultů ale neplatí, že by se jejich existence zcela vymykala okolnímu dění. A právě to nyní poznává Tesla na vlastní kůži.

Akcie výrobce elektromobilů během včerejšího dne skokově klesly o 8,2 procenta na 279,18 dolarů za akcii, vůbec nejnižší hodnotu za posledních 12 měsíců. Pro firmu jde bez přehánění o důvod k obavám - nepřichází totiž v reakci na nějakou drobnou potíž, ale na snížení hodnocení firmy dvěma renomovanými ratingovými agenturami.

Moody’s a S&P snížily ratingy firmy na B3, respektive B- a tím je posunuly do spekulativních vod. Hlavním důvodem je přetrvávající neschopnost společnosti vyrobit dostačující množství nového Model 3, jehož uvedení na trh bylo financováno pomocí dluhopisů ve výši 1,8 miliardy dolarů (37,1 mld. Kč) vydaných loni v srpnu. Agentura Moody's navíc varovala před dalším možným snížením ratingu, pokud nedojde ke zrychlení dodávek nových vozů - zatím je předpoklad dalšího vývoje ratingu Tesly veden jako „stabilní”, v návaznosti na případě přetrvávající problémy firmy se ale výhled může změnit na „negativní”.

Tento vývoj zasahuje i zmíněné dluhopisy, které jsou splatné v roce 2025. Nezajištěné cenné papíry s osmiletou splatností se dosud obchodovaly za 91 centů za dolar, po snížení ratingu firmy klesly na 89 centů na dolar. Při velmi nízkém výnosu 5,3 procenta jsou nyní hodnoceny jako velmi rizikové - Moody's snížila jejich rating na Caa1 a stala se také první agenturou, která zařadila zadlužení Tesly do nejspodnějších příček. Moody’s se v tomto směru nechala slyšet, že automobilka bude muset v blízké budoucnosti získat kapitál ve výši více než 2 miliardy dolarů (41,2 mld Kč), aby pokryla své závazky a splatné dluhopisy počátkem roku 2019 ve výši 1,2 miliardy dolarů (24,7 mld. Kč).

Náladu na trhu navíc nepodpořily ani další okolnosti. Americká Národní rada pro bezpečnost silniční dopravy (NHTSA) uvedla, že se zabývá smrtelnou nehodou Tesly z minulého týdne. Tehdy na dálnici v USA havarovala Tesla Model X, řidič smrtelným zraněním následně podlehl. Vyšetřovatelé spekulují nad přispěním Autopilotu, na tohle jsou teď Američané po smrtelné nehodě Uberu citliví. Je to ale jinak jedna z těch věcí, které u Tesly obvykle znamenají jen krátkodobý a nevýznamný pokles hodnoty akcií - ztráta důvěry ratingových agentur je pro firmu mnohem závažnější problém.

Tržní kapitalizace Tesly vinou zmíněného klesla o 4,2 miliardy dolarů (86,5 mld. Kč). Připomeňme, že akcie firmy se loni obchodovaly až za 357 dolarů (7 350 Kč), teď se pohybují o 20 procent níže. Manévrovací prostor pro firmu se tak zmenšuje - už musí dokázat, že zvládne vyrábět dostatečné množství Modelů 3 v patřičné kvalitě, jinak ji také může čekat cesta do propadliště dějin. Ani její nadšení akcionáři nebudou s to vyrovnat pokles důvěry těch, kteří si akcie firmy kupují z prostého očekávání dalšího růstu...

Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit - 1 - Tesla pokles akcii 2018 03 01
Propad hodnoty akcií Tesly je opravdu dramatický, během jednoho dne ztratily na ceně skoro 10 procent. Prodávají se tak teď vůbec nejlevněji za posledních 12 měsíců

Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit - 2 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 01Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit - 3 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 02Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit - 4 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 03Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit - 5 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 05Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit - 6 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 06Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit - 7 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 07Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit - 8 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 08Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit - 9 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 09Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit - 10 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 10Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit - 11 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 11Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit - 12 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 12Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit - 13 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 13Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit - 14 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 14Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit - 15 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 16Hodnota akcií Tesly dramaticky klesla. Už i ratingové agentury ji přestávají věřit - 16 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 17
Tesle v tuto chvíli lámou vaz hlavně problémy s výrobou Model 3. Nízká kvalita znamená neustálé odklady skutečně masové výroby a i ratingové firmy už ztrácí víru

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 40 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše

Reklama